vineri, 19 oct 2007 - Anul XII, nr. 246 (3621)

EURO 2008

Surprize cu toptanul

"

Reprezentativa de fotbal a Portugaliei a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-1, selecţionata Kazahstanului, într-un meci contând pentru grupa A a preliminariilor Campionatului European din 2008.

Golurile portughezilor au fost reuşite de Makukula '82 şi Cristiano Ronaldo '90, în timp ce pentru Kazahstan a punctat Byakov '90.

Alte rezultate înregistrate în grupa A a preliminariilor:

Serbia - Azerbaidjan 6-1 (Tosici '4, Zigici '22, '42, Jankovici '41, Jovanovici '75, Lazovici '84 / Aliyev '26)

Belgia - Armenia 3-0 (Sonck '63, Dembele '66, Geraerts '75)

Clasamentul grupei A este următorul: 1. Polonia - 24 puncte (12 jocuri), 2. Portugalia - 23 p (12 j), 3. Serbia - 20 p (12 j), 4. Finlanda - 20 p (12 j), 5. Belgia - 15 p (12 j), 6. Armenia - 9 p (10 j), 7. Kazahstan - 7 p (12 j), 8. Azerbaidjan - 5 p (10 j).

Scoţia, învinsă de Georgia

Reprezentativa de fotbal a Scoţiei a fost învinsă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-0, de Georgia, într-un meci din grupa B.

Golurile echipei Georgiei au fost marcate de Mchedlidze '16 şi Siradze '64.

Alte rezultate înregistrate în grupa B:

Ucraina - Insulele Feroe 5-0 (Kalinichenko '40, '49, '64, Gusev '43, '45)

Franţa - Lituania 2-0 (Henry '78, '80)

Clasamentul grupei B este următorul: 1. Franţa - 25 puncte (11 jocuri), 2. Scoţia - 24 p (11 j), 3. Italia - 23 p (10 j), 4. Ucraina - 16 p (10 j), 5. Lituania - 10 p (10 j), 6. Georgia - 10 p (11 j), 7. Insulele Feroe - 0 p (11 j).

Grecia bagă Turcia la apă

Atacantul echipei Ceahlăul, Viorel Frunză, a marcat două goluri pentru naţionala Republicii Moldova în meciul câştigat, miercuri, în deplasare, cu scorul de 3-2, în faţa selecţionatei Maltei, în grupa C. Frunză a marcat în minutele 31 şi 35, celălalt gol al Moldovei fiind reuşit de Bugaev '24, din penalti. Pentru Malta au punctat Scerri '71 şi Mifsud '84. Atacantul echipei Ceahlăul a mai primit un cartonaş galben în minutul 74.

Alte rezultate înregistrate în grupa C:

Turcia - Grecia 0-1 (Amanatidis '79)

Bosnia-Herţegovina - Norvegia 0-2 (Hagen '5, Riise '75)

Clasamentul grupei C este următorul: 1. Grecia - 25 puncte (10 jocuri), 2. Norvegia - 20 p (10 j), 3. Turcia - 18 p (10 j), 4. Bosnia - 13 p (11 j), 5. Ungaria - 12 p (10 j), 6. Moldova - 9 p (11 j), 7. Malta - 5 p (10 j).

Cehii i-au umilit pe nemţi la ei acasă

Reprezentativa Cehiei a obţinut calificarea la turneul final al Campionatului European din 2008, după ce a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 3-0, selecţionata Germaniei, într-un meci din grupa D. Golurile echipei Cehiei au fost marcate de Libor Sionko '2, Matejovsky '23 şi Plasil '64. Echipa Germaniei era deja calificată la Euro-2008, în urma rezultatului înregistrat sâmbătă, scor 0-0 cu Irlanda. Aceasta a fost a doua înfrângere a Germaniei în cele 16 meciuri disputate de la sosirea antrenorului Joachim Low, în iulie 2006.

Alte rezultate înregistrate în grupa D:

Irlanda - Cipru 1-1 (Finnan '90+3 / Okkaridis '80)

San Marino - Ţara Galilor 1-2 (Selva '73 / Earnshaw '13, Ledley '36)

Clasamentul grupei D este următorul: 1. Cehia - 23 puncte (10 j), 2. Germania - 23 p (10 j), 3. Irlanda - 16 p (11 j), 4. Cipru - 14 p (10 j), 5. Slovacia - 13 p (10 j), 6. Ţara Galilor - 13 p (10 j), 7. San Marino - 0 p (11 j).

Anglia, la un pas să rateze calificarea

Reprezentativa de fotbal a Macedoniei a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, selecţionata Andorrei, într-un meci contând pentru grupa E a preliminariilor Campionatului European din 2008.

Golurile echipei gazdă au fost marcate de Naumoski '30, Sedloski '44 şi Pandev '59.

Într-un alt meci din grupa E, reprezentativa Angliei a pierdut, cu scorul de 1-2 (1-0), meciul susţinut, în deplasare, împotriva echipei naţionale a Rusiei.

Anglia a deschis scorul în minutul 29, prin Wayne Rooney, iar Rusia a punctat apoi prin Pavliucenko '69, din penalti, şi '73.

Clasamentul grupei E este următorul: 1. Croaţia - 26 puncte (10 jocuri), 2. Anglia - 23 p (11 j), 3. Rusia - 21 p (10 j), 4. Israel - 17 p (10 j), 5. Macedonia - 11 p (10 j), 6. Estonia - 4 p (11 j), 7. Andorra - 0 p (10 j).

Suedia s-a împiedicat de Irlanda de Nord

Reprezentativa de fotbal a Suediei a remizat, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1, în faţa Irlandei de Nord, într-un meci contând pentru grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2008. Golurile au fost marcate de Mellberg, în minutul 15, pentru Suedia, respectiv Lafferty, în minutul 72. Într-un alt meci, selecţionata statului Liechtenstein a învins, surprinzător, cu scorul de 3-0, echipa Islandei. Golurile micului stat au fost marcate de Frick '27 şi Beck '80 şi '83.

În cel de-al treilea meci al zilei din cadrul grupei F, Danemarca a dispus de Letonia cu scorul de 3-1. Golurile danezilor au fost reuşite de Tomasson '7, Laursen '27, Rommedahl '90, în timp ce pentru Letonia a marcat Gorkss, în minutul 80.

Clasamentul grupei F este următorul: 1. Suedia - 23 de puncte (10 jocuri), 2. Spania - 22 p (10 j), 3. Danemarca - 17 p (10 j), 4. Irlanda de Nord - 17 p (10 j), 5. Letonia - 9 p (10 j), 6. Islanda - 8 p (11 j), 7. Liechtenstein - 7 p (11 j)."
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Surprize cu toptanul.
 Vizualizări articol: 488 |