miercuri, 29 aug 2012 - Anul XVII, nr. 201 (5106)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6438 lei

Vasluiul a devenit bestia neagră pentru Steaua

Formaţia FC Vaslui a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (0-0), echipa Steaua Bucureşti, în ultimul meci al etapei a VI-a a Ligii I, aceasta fiind prima înfrângere a "roş-albaştrilor" în campionat, în acest sezon.

Au marcat: Celeban '59, Sânmărtean '83, M. Niculae '88 / Chipciu '51.

0-1 - Chiricheş a plecat cu mingea la picior din propria jumătate de teren şi, după o cursă de circa 30 de metri pe axul central, i-a pasat pe partea stângă lui Tănase, acesta a centrat în mijlocul careului, de unde Chipciu a marcat cu un şut puternic în dreapta portarului Dănuţ Coman;

1-1 - Celeban a înscris cu capul, după un corner executat de Sânmărtean;

2-1 - Sânmărtean a trimis o centrare de pe partea stângă, Antal l-a jenat pe portarul Stanca, iar mingea a intrat în poartă;

3-1 - Marius Niculae a marcat cu un şut în diagonală din afara careului, de pe partea stângă.

După meci, Reghecampf şi-a adunat jucătorii la marginea terenului şi a discutat cu ei câteva minute.

Antrenorul echipei FC Vaslui, Marius Şumudică, a declarat că această partidă a reprezentat puncte pentru formaţia sa şi a garantat că elevii săi se vor bate la titlu în acest sezon.

"Victoria înseamnă descătuşare. Prima repriză am început mai greu, dar a doua parte a fost foarte bună, am revenit şi am câştigat. La Vaslui e mereu presiune, ca la toate echipele mari. Am preluat o echipă cu doar doi titulari de anul trecut, Sânmărtean şi Milanov, şi cu toate acestea Vasluiul joacă fotbal. A doua parte a fost cea mai bună repriză de când sunt aici. Am fost inspirat cu cele două schimbări de la pauză. Terenul era foarte greu, am eliminat construcţia şi am încercat să ducem cât mai repede mingea în careul lor. Sânmărtean este un jucător excepţional, dar astăzi grupul a câştigat meciul. Acest meci a fost puntea şi vă garantez că Vasluiul se va bate la titlu", a spus Şumudică la Digi Sport.

Antrenorul Stelei, Laurenţiu Reghecampf, s-a declarat dezamăgit de înfrângerea suferită, fiind de părere că formaţia sa a controlat meciul, dar a primit goluri în urma unor greşeli individuale şi a pierdut, astfel, pe mâna ei întâlnirea.

"Ultimele 30 de minute au fost negre pentru Steaua. Până atunci am reuşit să facem un joc bun Am avut două situaţii în care trebuia să marcăm, să facem 2-0, 3-0, dar dintr-un corner - nu ştiu dacă cineva a atins mingea la şutul lui N'Doye - am primit un gol. Ce a urmat nu are rost să mai discutăm, pentru că a fost o greşeală foarte mare a lui Răzvan, care ne-a costat foarte mult. Sunt supărat că am pierdut. Trebuie să vedem unde am greşit. Ultimele 20 de minute ne-am aiurit, am început să pierdem foarte multe mingi simple. Pe Adi Popa l-am scos pentru că nu mai putea. Trebuia să mai introduc un vârf, să punem presiune, aveam 1-0. Dar noi am primit gol din fază fixă. Noi ne-am bătut singuri, dacă analizezi concret. Trebuie să strângem rândurile, să fim bărbaţi şi să câştigăm următoarele meciuri. Nu trebuie să dăm vina pe nimeni, noi am greşit, noi trebuie să reparăm. E un sentiment de frustrare, mai ales că am avut meciul în mână. Când te baţi singur e greu de digerat înfrângerea", a spus Reghecampf la Digi Sport.

Rezultate înregistrate în partidele disputate în etapa a VI-a a Ligii I:

Gaz Metan Mediaş - CS Turnu Severin 2-0
Au marcat: Avram '19, Astafei '90+1
Oţelul Galaţi - Gloria Bistriţa 1-1
Au marcat: Stromajer '64 / Markisio '29
Astra Ploieşti - Concordia Chiajna 6-3
Au marcat: Belica '6 (autogol), Ivanovski '8, '27, '70, Fatai '19 (penalti), '38 / Ghionea '14, Pană '69, Lung '80 (autogol)
Rapid Bucureşti - CFR Cluj 3-2
Au marcat: Ilijoski '49, Grigore '61 (penalti), '69 / Ronny '14, Maftei '19
CSMS Iaşi - Pandurii Târgu Jiu 0-1
A marcat: Nistor '90+1
Dinamo Bucureşti - Petrolul Ploieşti 2-1
Au marcat: Luchin '4, Ţucudean '90+3 / Grozav '28
Universitatea Cluj - FC Braşov 1-1
Au marcat: V. Dinu '66 (penalti) / Păun '77