luni, 30 iul 2012 - Anul XVII, nr. 175 (5080)

Steaua Bucureşti, la a doua victorie din acest sezon, după 4-3 cu Astra

Echipa Steaua Bucureşti a învins, sâmbătă, în deplasare, scor 4-3 (2-2), pe Astra Ploieşti, obţinând cel de-al doilea succes stagional şi primul după o pauză de zece ani pe terenul prahovenilor.

Golurile partidei au fost marcate de Enache, în minutele 12 şi 38 şi Junior Morais '48, respectiv Tănase '19, Martinovici '21, Rusescu '62 şi Rocha '67.

În minutul 12, Astra a deschis scorul prin Enache. Mai întâi Junior Morais a şutat în bara transversală, mingea a ajuns la Enache, care a înscris cu un şut de la Astra a deschis scorul în minutul 12 prin Enache, care a şutat de la şase metri lateral dreapta pe sub Tătăruşanu.

Steaua a egalat prin Cristian Tănase în minutul 19, care a reluat cu un şut plasat din mijlocul careului o centrare venită de la Nikolici.

Gruparea bucureşteană a preluat conducerea în minutul 21, când Novak Martinovici a înscris cu o lovitură de cap de la 6 metri în urma unei centrări din corner a lui Alexandru Bourceanu.

Astra a egalat în minutul 38, când după o centrare de pe partea stângă a lui Junior Morais, mingea cade în care, ajunge la Enache, care reia din patru metri spre buturi, balonul fiind deviat de Tătăruşanu în propria poartă.

Junior Morais a readus pe Astra în avantaj în minutul 48, 3-2, când a reluat de la punctul de la 11 metri o centrare venită de pe partea dreaptă de la Enache.

Raul Rusescu a egalat în minutul 62, când după o acţiune personală a şutat de la 11 metri lateral dreapta la colţul lung.

Adi Rocha, intrat de zece minute minute, a reuşit să înscrie după o fază confuză, cu un şut slab din şase metri, stabilind astfel scorul final.

Partida a fost arbitrată de o brigadă avându-l la centru pe Sebastian Colţescu, ajutat la cele două linii de Miklos Nagy şi Sebastian Gheorghe.

FC Braşov a obţinut prima victorie din noul sezon

Formaţia FC Braşov a învins, vineri, scor 2-1 (1-0), pe nou-promovata CS Severin, într-o partidă contând pentru etapa a doua, reuşind să obţină astfel prima victorie din acest sezon al Ligii I..

Golurile partidei au fost reuşite de Buga în minutul 2 şi Iulian Popa '83, respectiv de Joel Thomas, în minutul 58.

FC Braşov a deschis scorul în minutul 2 prin Mugurel Buga, care a reluat cu o lovitură de cap de la 11 metri o centrare venită de pe partea stângă de la Mateiu.

CS Severin a egalat în minutul '58 prin Joel Thomas, care a înscris cu o lovitură de cap din şase metri, după a centrare de pe partea stângă a lui Zaharia.

FC Braşov a revenit în avantaj în minutul 83, după ce Iulian Popa a reluat de la 15 metri, din prima, o pasă de pe partea dreaptă a lui Mugurel Buga.

Partida a fost arbitrată de o brigadă avându-l la centru pe Radu Petrescu, ajutat la cele două linii de Petruţa Iugulescu şi Mircea Orbuleţ, în timp ce Teodora Albon a fost rezervă.

Observatorii partidei au fost Viorel Sandu şi Ionuţ Calancea.

La meci au asistat aproximativ o mie de spectatori.

Atacantul Paul Batin a fost schimbat în minutul 19 cu Attila Hadnagy şi transportat cu ambulanţa la spital.

Ceahlăul Piatra Neamţ - CFR Cluj, scor 2-2

Formaţia CFR Cluj a terminat la egalitate, vineri, în deplasare, scor 2-2 (1-1), cu echipa Ceahlăul Piatra Neamţ.Golurile au fost marcate de Ichim '29 şi Tolimir '66 pentru Ceahlăul, respectiv Kapetanos '20 şi Maftei '77 pentru CFR Cluj.

0-1: Kapetanos deschide scorul cu o lovitură cu capul din aproximativ şase metri;

1-1: Ichim înscrie cu capul, după o centrare a lui Stana

2-1: Golul doi al gazdelor este înscris tot cu capul, de Tolimir, din şase metri.

2-2: Maftei marchează ultimul gol al jocului cu o lovitură de cap, după o centrare din corner.

Înainte de începerea partidei, tehnicianul Constantin Enache a primit premiul pentru cel mai fair-play antrenor.

Gaz Metan Mediaş - Pandurii Târgu Jiu, scor 0-2

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a obţinut, sâmbătă, cea de-a doua victorie din acest sezon, după ce s-a impus cu scorul de 2-0 (1-0), în partida susţinută în deplasare în compania echipei Gaz Metan Mediaş.

Golurile partidei au fost înscrise de Nistor în minutul 15 şi Ibeh în minutul 70.

Pandurii Târgu Jiu a deschis scorul în minutul 15, după ce Dan Nistor a înscris cu un şut în forţă de la 20 de metri la colţul lung.

Gruparea gorjeană şi-a mărit avantajul în minutul 70, când după o pasă primită pe culoar, John Ibeh a preluat la 20 de metri, a intrat în careu şi a înscris cu un şut plasat de la 13 metri pe lângă portarul Buchta.

În minutul 58, Zaharia a fost faultat în afara careului de Voiculeţ, însă centralul Istvan Kovacs a dictat penalti.

Atacantul medieşenilor Cristian Bud a executat şi transformat, însă Istvan Kovacs a dictat repetarea loviturii de pedeapsă, deoarece jucătorii grupării ardelene au intrat în careu înainte ca acesta să execute. La repetare, Bud a tras însă pe lângă poartă.

FC Vaslui învinge cu 3-0 pe Petrolul Ploieşti şi câştigă primul meci din acest sezon

Echipa FC Vaslui a învins, sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-0 (1-0), formaţia Petrolul Ploieşti, reuşind să obţină prima victorie din acest sezon.

Golurile au fost reuşite de Sânmărtean '21, Sburlea '70 şi Marius Niculae '82.

Lucian Sânmărtean a deschis scorul în minutul 21 cu o execuţie din lovitură liberă de la 25 de metri.

Sabrin Sburlea a mărit avantajul în minutul 70, după ce a reluat cu călcâiul o centrare pe jos venită de pe partea dreaptă de la Nicuşor Stanciu.

Marius Niculae a stabilit rezultatul final în minutul 82, după ce a reluat la colţul lung de la 12 metri lateral dreapta.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua Bucureşti, la a doua victorie din acest sezon, după 4-3 cu Astra.
 Vizualizări articol: 614 |