joi, 7 apr 2011 - Anul XVI, nr. 81 (4679)

Oţelul Galaţi şi FC Vaslui au remizat, în derbiul etapei a XXIV-a

Formaţia Oţelul Galaţi a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, ieri, pe teren propriu, în compania echipei FC Vaslui, în etapa a XXIV-a a Ligii I, şi se menţine pe primul loc în clasament, cu zece runde înainte de finalul campionatului.

La meci au asistat 8.000 de spectatori, între care şi 100 de fani vasluieni.

Steaua - Unirea Urziceni, scor 5-0

Echipa Steaua Bucureşti a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 5-0 (2-0), formaţia Unirea Urziceni.

Golurile au fost marcate de Nicoliţă '7, Geraldo '10, '75, Nicolae Dică '64 (penalti) şi Burdujan '83.

Steaua a deschis scorul după numai 7 minute de joc, prin Bănel Nicoliţă. După o cursă pe partea stângă a lui Surdu, acesta a centrat în careu, de unde Nicoliţă a reluat în poartă cu un şut de la aproximativ 10 metri.

După numai trei minute, portughezul Geraldo Alves a marcat primul său gol la Steaua, după ce a primit o centrare de la Bănel Nicoliţă.

În minutul 64, Steaua îşi măreşte avantajul, scor 3-0. Arbitrul dictează penalti după un fault asupra lui Gardoş, iar Nicolae Dică transformă lovitura de la 11 metri, reuşind primul său gol de la revenirea la formaţia "roş-albastră".

În minutul 75, Geraldo Alves marchează al doilea său gol, printr-o lovitură de cap de la 6 metri după un corner executat de Brandan.

Steaua stabileşte scorul final în minutul 83, prin Lucian Burdujan, care a înscris cu un şut plasat din interiorul careului, după o pasă al lui Brandan. Acesta este primul gol al lui Burdujan la Steaua.

În minutul 90, Epaminonda Nicu (Unirea Urziceni) a fost eliminat, după ce a protestat în momentul în care arbitrul i-a arătat cartonaşul galben.

Steaua: 12. Tătăruşanu - 29. Bonfim, 18. Martinovici, 23. Geraldo (14. Latovlevici '78), 5. Brandan - 6. Gardoş - 16. Nicoliţă, 20. Dică, 27. Marinescu - 24. Surdu (11. Onofraş '46), 17. Bilaşco (9. Burdujan '65). Antrenor: Sorin Cârţu.

La meciul disputat pe stadionul "Steaua" au asistat aproximativ 6.000 de spectatori. Galeria stelistă i-a scandat numele fostului tehnician al echipei bucureştene, Marius Lăcătuş, care împlineşte azi 47 de ani, şi i-a cântat "La mulţi ani".

Victoria Brăneşti - Sportul Studenţesc, scor 1-1

Echipa Victoria Brăneşti a terminat la egalitate, marţi, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), partida cu Sportul Studenţesc.

Gazdele au deschis scorul prin B. Oprea, în minutul 81, oaspeţii reuşind egalarea prin Ferfelea, în minutul 89.

1-0: Bogdan Oprea a dechis scorul cu şut de la 25 metri, la care portarul Viciu a scăpat mingea în plasă.

1-1: Ciupe a centrat din lovitură liberă de pe partea stângă, iar Ferfelea a înscris cu o lovitură de cap.

În minutul 90+2, mijlocaşul Victoriei Brăneşti, Răzvan Avram, a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu.

La partida de la Chiajna au asistat aproximativ 400 de spectatori. Până acum, Victoria Brăneşti a disputat la Buzău meciurile de pe teren propriu.

Acesta este primul punct obţinut în deplasare de Sportul Studenţesc în această ediţie de campionat.

Gloria Bistriţa - Universitatea Cluj, scor 2-4

Echipa Gloria Bistriţa a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 (0-1), de formaţia Universitatea Cluj.

Golurile echipei Gloria au fost marcate de Cafasso '19, '68, în timp ce pentru Universitatea Cluj au punctat Adrian Cristea '52, '74, Pele '58 şi Tony '90+2.

Gloria Bistriţa a deschis scorul în minutul 19, când în urma unei lovituri libere executate de Ciprian Petre, de la 20 metri, lateral stânga, Cafasso a reluat cu capul în plasă, din şase metri, înscriind primul său gol de la sosirea la formaţia bistriţeană, în această iarnă.

În minutul 28, Delgado (Universitatea Cluj) a primit al doilea cartonaş galben, fiind eliminat.

În minutul 52, Universitatea Cluj reuşeşte să egaleze. După o centrare de pe dreaptă, portarul Călin Albuţ a boxat în apropiere, iar Adrian Cristea a trimis mingea în poartă din 10 metri.

După numai şase minute, oaspeţii au preluat conducerea pe tabela de marcaj, scor 1-2, când, după un corner de pe partea dreaptă, francezul Steven Pele înscrie cu capul din centrul careului.

În minutul 68, Cafasso a realizează dubla, înscriind cu un şut din diagonală la colţul lung de la aproximativ 12 metri.

Universitatea Cluj preia din nou conducerea în minutul 74, prin Adrian Cristea, care înscrie cu un şut din afara careului la colţul lung, cu concursul portarului Albuţ, care nu a reuşit să respingă.

Scorul final este stabilit în minutul 90+2, 4-2 pentru Universitatea Cluj, după ce Tony, lansat în adâncime, a şutat din colţul careului mare în vinclul porţii apărate de Albuţ.

La meciul disputat pe Stadionul Gloria au asistat aproximativ 4.500 de spectatori, oaspeţii fiind susţinuţi de aproximativ 200 de fani.

Antrenorul Universităţii Cluj, Ionuţ Badea, suspendat, a urmărit meciul de la tribuna oficială, în timp ce finanţatorul Florian Walter a stat pe banca tehnică, la fel cum s-a întâmplat şi la meciul câştigat de Universitatea Cluj în faţa formaţiei Dinamo, în etapa a XXIII-a a Ligii I.

Gaz Metan Mediaş - FCM Târgu Mureş, scor 0-0

Formaţia Gaz Metan Mediaş a terminat la egalitate, scor 0-0, jocul disputat, ieri, pe teren propriu, în compania echipei FCM Târgu Mureş.

La meci au asistat aproximativ 2.500 spectatori.

FC Timişoara - Astra Ploieşti, scor 2-2

Formaţia FC Timişoara a remizat, ieri, pe teren propriu, scor 2-2 (0-1), cu echipa Astra Ploieşti, bănăţenii reuşind să revină după ce au fost conduşi cu scorul de 2-0.

Golurile echipei din Ploieşti au fost marcate de Miranda '17 şi N'Doye '64 (penalti). Pentru FC Timişoara au înscris Zicu '72 (penalti) şi Zăgrean '79.

0-1: Strătilă l-a depăşit în viteză pe Ignjatijevici, a centrat în 6 metri, Miranda reuşind să trimită mingea în poartă.

0-2: N'Doye a transformat un penalti acordat de centralul Georgian Ionescu pentru Astra, în urma unui fault în careu al lui Cisovsky asupra lui Tigoianu.

1-2: Ionescu a acordat încă un penalti, însă pentru gazde, în urma unui fault al lui Mihalache asupra lui Zicu, care a şi transformat.

2-2: Zicu a lobat o minge peste apărarea adversă, iar Zăgrean a împins balonul în plasă de la 7 metri.

FC Timişoara a rămas în inferioritate numerică, în minutul 90, când a fost eliminat Alexa pentru că a călcat un adversar aflat la pământ.

La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Oţelul Galaţi şi FC Vaslui au remizat, în derbiul etapei a XXIV-a.
 Vizualizări articol: 731 |