luni, 2 aug 2010 - Anul XV, nr. 179 (4470)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9756 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6134 lei

Craiova a pierdut în Ghencea după un meci cu cântec

Echipa Steaua Bucureşti a învins, sâmbătă, cu scorul de 2-1 (0-0), formaţia Universitatea Craiova, în primul meci disputat pe Stadionul "Steaua" în acest sezon, contând pentru etapa a II-a a Ligii I.

Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 51, prin Iliev, care a înscris cu capul după un corner executat de Mihai Costea.

În minutul 57, atacantul formaţiei craiovene, Mihai Costea, a înscris un gol, însă acesta a fost anulat în urma unui ofsaid la Gargorov.

Steaua a egalat în minutul 66, scor 1-1. Mihai Răduţ a centrat în careu din corner, mingea a fost deviată de Geraldo Alvez în bară, de unde a ricoşat la Bogdan Stancu care a împins-o în poartă.

Scorul final a fost stabilit în minutul 78. Latovlevici a şutat de la aproximativ 25 de metri, mingea a lovit bara, fiind reluată în poartă de atacantul stelist Romeo Surdu din şase metri.

Meciul s-a jucat cu casa închisă, pe stadion fiind prezenţi 23.000 de spectatori, potrivit anunţului făcut de organizatori.

Înainte de meci, crainicul stadionului a anunţat revenirea la clubul din Bulevardul Ghencea a fostelor glorii steliste, Vasile Aelenei, Ştefan Tameş, Florin Marin, Lucian Bălan, Adrian Bumbescu.

Tot crainicul stadionul a anunţat revenirea la club a managerului general Victor Piţurcă, spectatorii prezenţi aplaudând anunţul şi scandând numele antrenorului stelist, precum şi prezenţa la stadion a lui Emeric Ienei, fără a fi anunţată funcţia pe care acesta va ocupa la Steaua.

Galeria stelistă a afişat mai multe bannere, cu mesajele: "Argăseală...pe partea economică!", "În continuare împotriva creditorului, mereu alături de echipă", "Steaua se slujeşte, nu se stăpâneşte", iar la peluza I au fost afişate alte două bannere mai mici: "Alături de cei ce rămân consecvenţi" şi "Pleacă din Ghencea".

Pe tot parcursul meciului, suporterii stelişti nu au mai adresat injurii la adresa conducerii steliste, în schimb cele două galerii s-au aliat pentru a striga împotriva finanţatorului craiovean, Adrian Mititelu.

Gol valabil anulat Craiovei

Finanţatorul clubului Universitatea Craiova, Adrian Mititelu, a declarat, sâmbătă, că se gândeşte şi la varianta de a retrage echipa din campionat, precizând că nu mai are resurse pentru a lupta împotriva unui sistem "bine pus la punct", formaţia sa fiind prea mult dezavantajată de arbitraj.

"Eu nu mai pot să mai continui, nu am ce să fac, nu mai am resurse să mai suport, este bătaie de joc. Nu a fost nicio greşeală a arbitrului (n.r. - la golul anulat echipei Universitatea Craiova), s-a lucrat discret, s-a refăcut Steaua veche. Totul este premeditat. Este inadmisibil, un gol atât de clar să-l anulezi. Dacă golul ar fi fost validat, Steaua nu mai putea reveni niciodată. Ne-au bătut cu japca. Mă gândesc şi la asta (n.r - să retragă echipa din campionat). Ce motive am să rămân? Sistemul este atât de bine făcut. De ce să mai rămân, mai mult ne chinuim", a spus Mititelu la Sport.ro.

Adrian Mititelu a adăugat că jucătorii formaţiei craiovene sunt extrem de dezamăgiţi, după ce au fost dezavantajaţi şi în primul meci din acest sezon, cu CFR Cluj.

Unirea Urziceni, încă un 0-0

Vicecampioana Unirea Urziceni a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, sâmbătă, pe teren propriu, în compania formaţiei Rapid, în cadrul etapei a II-a a Ligii I. La partidă au asistat aproximativ 4.500 de spectatori, între care şi 700 de fani rapidişti.

Antrenorul echipei Rapid, Marius Şumudică, a apreciat drept echitabil rezultatul de egalitate, menţionând că este mulţumit că formaţia sa nu a primit gol în primele două partide jucate în Liga I.

"A fost un meci disputat între două echipe care au pretenţii cel puţin la cupele europene. Unirea a fost aşezată bine în teren, este un rezultat echitabil, am avut şi noi câteva situaţii şi ei au fost periculoşi. Sunt mulţumit că nu am primit gol timp de două etape, împotriva a două echipe foarte puternice, FC Vaslui şi Unirea Urziceni. Este nu numai meritul apărării, ci este meritul organizării din teren. Îi felicit pe băieţi, au muncit, au venit după un joc greu cu FC Vaslui", a declarat Şumudică în conferinţa de presă de după meci.

Vasluiul nu bate pe nimeni

Echipa FC Vaslui a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, vineri, pe teren propriu, în compania formaţiei FCM Târgu Mureş.

Echipa oaspete a deschis scorul în minutul 20, prin Dan Roman, care a reluat cu capul în poartă după o lovitură liberă de pe partea stângă executată de Casquero.

Formaţia gazdă reuşeşte să egaleze, scor 1-1, în minutul 90, când după o centrare a lui Campano de pe partea dreaptă, Gladstone trimite în dreapta portarului din patru metri. La meci au asistat aproximativ 5.000 de spectatori.

Oţelul, de neoprit

Formaţia Oţelul Galaţi a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Pandurii Târgu Jiu. Pena a deschis scorul, în minutul 15, cu o reluare din foarfecă la colţul lung, după o centrare în careu.

În minutul 85, la un corner executat de Viglianti, Sîrghi a reluat în poartă, din 5 metri. La partidă au asistat aproximativ 3.500 de spectatori. Înainte de începerea meciului, fotbalistul Gabriel Paraschiv a primit trofeul Fair-Play din partea Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), pentru că a cerut să i se micşoreze salariul, în contextul crizei economice existente.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Craiova a pierdut în Ghencea după un meci cu cântec.
 Vizualizări articol: 414 |