luni, 12 oct 2009 - Anul XIV, nr. 239 (4225)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Echipa naţională

Ce umilinţă pentru România!

Reprezentativa de fotbal a României a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 5-0 (1-0), de naţionala Serbiei, în penultima etapă a grupei a 7-a a preliminariilor Cupei Mondiale din 2010, echipa pregătită de Radomir Antici obţinând astfel calificarea la competiţie din Africa de Sud.
Serbia a deschis scorul în minutul 37, prin Nikola Zigici, care a trimis mingea în poartă cu capul, după un corner executat de pe partea stângă de Milos Krasici.
Echipa pregătită de Radomir Antici a mărit diferenţa pe tabela de marcaj, scor 2-0, în minutul 50, prin Marko Pantelici, care a primit mingea de pe partea dreptă de la Milos Krasici.
Serbia marchează din nou, scor 3-0, printr-un gol reuşit de Zdravko Kuzmanovici în minutul 78. Ivanovici a centrat pentru Zigici, acesta a prelungit pentru Pantelici, jucătorul sârb a întors la 11 metri pentru Kuzmanovici, care l-a învins pe portarul Dănuţ Coman.
În minutul 85, căpitanul echipei României, Cristian Chivu, a primit cartonaşul roşu, pentru un fault asupra lui Zigici.
Echipa pregătită de Antici a înscris pentru a patra oară, 4-0, în minutul 87, printr-un gol reuşit de Jovanovici. Krasici a pasat pentru Jovanovici, care a şutat de la 16 metri şi l-a surpins pe portarul Coman.
Scorul final este stabilit în minutul 90+3, când Milan Jovanovici reuşeşte dubla, cu un şut de la 16 metri.
România: 1. Coman - 2. Maftei, 6. Rădoi, 5. Chivu, 3. Raţ - 8. Varga, 4. Apostol, 7. Ghioane (15. D.Goian '59), 11. Ad. Cristea - 10. Mutu (17. Adr. Cristea 75), 9. Marica (G. Bucur '59). Selecţioner: Răzvan Lucescu.
La meciul disputat pe stadionul "Crvena Zvezda" din Belgrad au asistat aproximativ 50.000 de spectatori.

Cea mai grea înfrângere din ultimii 26 de ani

Reprezentativa României a suferit cea mai severă înfrângere din ultimii 26 de ani, în urma eşecului înregistrat, sâmbătă, la Belgrad.
Ultima înfrângere a echipei României la o diferenţă de cinci goluri s-a înregistrat la 12 octombrie 1983, cu prilejul unui meci amical susţinut, la Wrexham, în faţa reprezentativei Ţării Galilor, pierdut cu acelaşi scor, 0-5, când "tricolorii" erau pregătiţi de tatăl actualului selecţioner, Mircea Lucescu.
Cele mai severe înfrângeri din istoria echipei naţionale:
06.06.1948, la Budapesta: Ungaria - România 9-0, Campionatul Balcanic şi al Europei Centrale
16.08.1942, la Beuthen: Germania - România 7-0, amical
01.07.1923, la Cluj-Napoca: România - Cehoslovacia 0-6, amical
27.05.1924, la Paris-Colombes: Olanda - România 6-0, Jocurile Olimpice
01.09.1935, la Stockholm: Suedia - România 7-1, amical
14.07.1940, la Frankfurt: Germania - România 9-3, amical
01.11.1962, la Madrid: Spania - România 6-0, preliminariile CE
24.05.1967, la Zurich: Elveţia - România 7-1, preliminariile CE.

Răzvan Lucescu: „O mare umilinţă”

Selecţionerul Răzvan Lucescu a declarat, sâmbătă, că rezultatul din meciul cu Serbia este o "mare umilinţă", apreciind că jucătorii săi "parcă au înnebunit" şi "şi-au pierdut capul" pe finalul partidei de la Belgrad.
"Este o umilinţă, una dintre cele mari. Nu are rost să mai discuţi în astfel de situaţii. Dezastrul a pornit după ce am primit golul doi. A fost o primă repriză mai echilibrată, în care Serbia a jucat cu determinare şi ambiţie totală. Noi nu i-am lăsat să-şi creeze mari ocazii, au marcat la acel moment. Pe finalul reprizei am avut şi noi nişte ocazii, am intrat la pauză cu acest 0-1, dar nu mă aşteptam să reacţionăm astfel la golul doi. Am pierdut cu mare uşurinţă la mijlocul terenului, iar din acel moment parcă am înnebunit. În ultimele cinci minute, în condiţiile în care eram în zece, noi făceam presing la centrul terenului, de parcă am fi putut să marcăm trei goluri. Acestea sunt momente în care îţi pierzi capul, dar trebuie să învăţăm din astfel de momente", a spus Lucescu, informează Sport.ro.
Lucescu a adăugat că el este principalul vinovat pentru această seară, pe care a caracterizat-o ca fiind "tâmpită". Antrenorul echipei naţionale a adăugat că Serbia a avut o campanie de calificare favorabilă.

Mutu spune că vina aparţine jucătorilor

Atacantul român Adrian Mutu a declarat că este frustrant ca naţionala României să se afle pe locul 5 în grupa a 7-a preliminară a CM-2010 şi să fie vecină de clasament cu Insulele Feroe, informează prosport.ro.
"Este frustrant să fii vecin în clasament cu naţionala Insulelor Feroe. Nici nu îmi vine a crede ce-am ajuns. Mă simt umilit, nu ruşinat. Nu este vina lui Răzvan, ci doar a noastră", a declarat Mutu, la Telesport.

Selecţionerul primeşte credit în continuare

Directorul general al Federaţiei Române de Fotbal (FRF), Ionuţ Lupescu, a declarat, sâmbătă, că nu se aştepta ca România să fie învinsă la o diferenţă de scor atât de mare în meciul cu Serbia şi a pus rezultatul pe seama lipsei de motivaţie a jucătorilor. "Rezultatul s-a datorat diferenţei dintre echipe. S-a văzut o Serbie motivată, care şi-a dorit să obţină calificarea la Cupa Mondială, cu jucători care evoluează la cluburi mari, importante. Noi avem aceeaşi problemă, cu jucători care nu evoluează la echipa de club şi s-a văzut acest lucru. Nu mi-a plăcut cum a evoluat Mutu. Mă aşteptam de la jucători ca măcar să se apere, nu mă aşteptam la un asemenea scor", a spus Lupescu pentru TVR 1.
Oficialul FRF a adăugat că selecţionerul Răzvan Lucescu are acum la dispoziţie un an pentru a pregăti următoarea campanie: "Mai avem timp un an până la următoarea campanie. Răzvan Lucescu trebuie să tragă linia şi să vadă cu cine va aborda noua campanie. Eu cred că trebuie să se bazeze pe jucătrori dornici de afirmaţie, care au foamea de a se afirma, cum se spune, pentru că altfel nu vom face performanţă".
Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a declarat, sâmbătă, la GSP TV, că sârbii au oferit o lecţie de fotbal.
Dragomir a adăugat că trebuie aduşi la naţională jucători dispuşi să moară pe teren. "Nu trebuie să cerem demisia selecţionerului Răzvan Lucescu şi să avem încredere în capacităţile acestuia. Din acest meci trebuie să învăţăm un singur lucru: să fim ca sârbii!", a mai spus oficialul LPF.

La Belgrad s-a declanşat fiesta

Selecţionerul Serbiei, Radomir Antici, a declarat că acesta a fost finalul perfect al unei campanii extraordinare reuşite de echipa sa şi că şi-a stăpânit cu greu lacrimile la sfârşitul partidei de la Belgrad.
"Am confirmat calitatea echipei Serbiei. Sunt extrem de fericit, am obţinut o victorie mare, iar sârbii meritau asta. Am arătat o imagine reală a Serbiei, este un succes important, dar mergem înainte. Simt o fericire pe care n-o pot exprima în cuvinte, nu se compară cu niciun succes de-al meu din trecut. Am rezistat presiunii, am câştigat fără dubii", a spus Antici la postul naţional de televiziune RTS.
Radomir Antici a afirmat, apoi, la conferinţa de presă de după meci, că echipa sa a intrat în istorie. "Abia mi-am putut stăpâni lacrimile, a fost cel mai frumos mod de a ne reprezenta ţara. Am folosit această oportunitate de a trimite lumii o imagine superbă a Serbiei. Îmi voi aminti mereu de această noapte, e mai mult decât o victorie, trebuie să trăieşti asta ca să îţi dai seama”, a spus Antici.

Rivalizăm cu Insulele Feroe

În grupa noastră s-a mai înregistrat un rezultat similar, la Paris, acolo unde Franţa a trecut de Insulele Feroe, formaţie cu care România este la egalitate de număr de goluri primite.