luni, 17 aug 2009 - Anul XIV, nr. 191 (4177)

Dinamo a bătut ca la fasole la Piatra Neamţ

Formaţia Dinamo Bucureşti a obţinut, sâmbătă, prima victorie din sezonul 2009-2010 al Ligii I, învingând, în deplasare, cu scorul de 4-0 (2-0), echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, în ultimul meci pentru bucureşteni înaintea manşei tur cu Slovan Liberec din play-off-ul Ligii Europa.
În minutul 3, Torje l-a văzut ieşit dintre buturi pe George Savu şi a încercat să înscrie cu un lob, de la aproximativ 35-40 de metri, însă portarul formaţiei nemţene a reuşit să respingă în corner.
0-1: Adrian Cristea a centrat de pe partea stângă, balonul a trecut pe sub piciorul lui Forminte şi a ajuns la Dănciulescu, iar acesta a înscris primul gol al echipei Dinamo din acest sezon, cu un şut pe jos, în colţul stâng al porţii lui Savu.
0-2: Adrian Cristea a majorat diferenţa pe tabela de marcaj cu un şut de la aproximativ 15 metri, printre picioarele portarului George Savu, la finalul unei acţiuni individuale în care a driblat patru jucători ai echipei Ceahlăul Piatra Neamţ.
În minutul 31, Gafiţa a scăpat din marcajul fundaşilor centrali ai echipei Dinamo, l-a driblat pe Dolha şi a şutat, slab, spre poartă. Lucian Goian a încercat să degajeze balonul însă a luftat şi s-a încurcat în balon, fiind la un pas de a marca în proprie poartă, dar acelaşi jucător a înlăturat pericolul.
În minutul 38, N\'Doye a primit o pasă în adâncime, a profitat de ieşirea inoportună a lui Savu şi a trimis balonul spre buturi, însă Floricel a respins din faţa portii goale.
0-3: Gabriel Torje a taxat spaţiile libere din defensiva gazdelor şi l-a învins pe Savu, cu un şut pe jos, de la marginea careului de 16 metri, la colţul scurt.
0-4: Ionel Dănciulescu a realizat dubla la Piatra Neamţ, după ce a reluat cu capul, din colţul careului de 6 m, o centrare de pe partea dreaptă a lui Adrian Scarlatache.
După trei etape, Ceahlăul Piatra Neamţ şi Astra Ploieşti sunt singurele echipe care nu au reuşit să marcheze niciun gol în actuala ediţie a Ligii I.

Bonetti: „Dinamo are forţă”

Antrenorul Dario Bonetti a declarat că prin jocul prestat de elevii săi, Dinamo a demonstrat că are forţă.
"Am făcut o partidă bună, asta şi datorită modului în care am fost arbitraţi. Prin jocul de astăzi am demonstrat că Dinamo are forţă. Consider că trebuia să avem nouă puncte în momentul de faţă, nu patru. Putem fi competitivi, în mod sigur această victorie ne dă un moral bun în perspectiva meciurilor cu Slovan Liberec din cupele europene. Presiunile făcute asupra mea înaintea meciului cu Ceahlăul fac parte din meseria de antrenor. Însă eu mă concentrez pe pregătirea jocurilor şi nu pe presiuni. Echipa are tradiţie şi valoare, forţa adevărată este importantă. Chiar dacă am învins cu 4-0, lucrurile nu s-au desfăşurat cum am vrut. Toate partidele sunt dificile, mai ales înainte de a le juca. Şi cu cehii va fi tensiune înaintea meciurilor, ei au experienţă internaţională, chiar dacă au mulţi tineri şi au făcut schimbul de generaţii, dar eu sunt încrezător. Echipa noastră poate juca mai bine de la meci la meci", a spus Bonetti.

CFR Cluj s-a chinuit cu Oţelul

Formaţia CFR Cluj a câştigat, sâmbătă, cu scorul de 1-0 (0-0), partida susţinută pe teren propriu în faţa echipei Oţelul Galaţi, în cadrul etapei a III-a a Ligii I.
Unicul gol al partidei a fost înscris, în minutul 70, de Lacina Traore, care l-a învins pe Stoian Kolev cu un şut în vinclu, din marginea careului de 16 metri.
În minutul 31, Bogdan Mara a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, balonul a ajuns la marginea careului mic, de unde Ysouf Kone a reluat cu capul, dar balonul a lovit bara transversală.
Jucătorii formaţiei CFR Cluj au solicitat lovitură de pedeapsă în minutul 66 al partidei, pentru un presupus henţ comis de Perendija, însă arbitrul Cătălin Buşi a făcut semn ca jocul să continue.
La ultima fază a meciului, la care Oţelul a beneficiat de o lovitură de colţ, portarul Stoian Kolev a venit în careul echipei clujene, după ce a primit acceptul antrenorului Dorinel Munteanu. Suporterii formaţiei CFR Cluj au afişat un baner cu mesajul "Pe unde ai fost ai trădat, te aştepţi să fii aplaudat?", la adresa actualului tehnician al echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, care a fost antrenor atât la CFR Cluj, cât şi la Universitatea Cluj.

Rapidul, răpus de un ex, Arman Karamian

Formaţia FC Timişoara a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Rapid Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a treia a Ligii I, ultimul pentru bănăţeni înaintea manşei tur cu VfB Stuttgart, din play-off-ul Ligii Campionilor.
În minutul 19, jucătorii echipei FC Timişoara au solicitat eliminarea lui Adrian Iencsi, în urma unui fault asupra lui Artiom Karamyan la marginea careului de 16 metri, uşor lateral stânga. Arbitrul Marius Avram a decis că solicitarea fotbaliştilor timişoreni nu este întemeiată, deoarece Iencsi se afla pe aceeaşi linie cu un coechipier de-al său, Marius Constantin, astfel că i-a arătat doar cartonaşul galben jucătorului de la Rapid.
1-0: Stelian Stancu a centrat de pe partea dreaptă, Parks a prelungit cu capul pe spate fără ca Marius Constantin şi Adrian Iencsi să intervină, iar balonul a ajuns la Arman Karamyan şi fostul jucător al echipei Rapid, singur cu Marinescu, a înscris cu un şut pe jos, la colţul lung.
În minutul \'80, Magera a reluat în plasă un balon, deviat de un fundaş al echipei Rapid, însă golul a fost anulat de arbitrul Marius Avram, la semnalizarea asistentului Sebastian Gheorghe, pe motiv de ofsaid.
Înaintea partidei, atacantul Gheorghe Bucur a fost premiat pentru titlul de golgeter din sezonul trecut, trofeul fiind înmânat de Emeric Dembrovski.
La partida de pe stadionul "Dan Păltinişanu", au asistat aproximativ 10.000 de spectatori, între care şi un grup de 400 susţinători ai formaţiei Rapid.
Formaţia antrenată de Viorel Hizo a înregistrat a doua înfrângere consecutivă din acest sezon al Ligii I, după ce în runda precedentă a pierdut la Urziceni, scor 0-1, în faţa campioanei României.

Rezultate înregistrate în partidele disputate vineri şi sâmbătă, în etapa a III-a a Ligii I: