marţi, 23 sep 2008 - Anul XIII, nr. 224 (3905)

Steaua şi CFR Cluj, victorii la scor

Formaţia Steaua Bucureşti a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (2-0), echipa Gaz Metan Mediaş şi a urcat pe primul loc în clasamentul Ligii I, cel puţin până la disputarea ultimelor meciuri din etapa a VIII-a a Ligii I de luni.

Steaua a deschis scorul în minutul 6, prin Semedo, care a scăpat singur şi l-a "executat" pe Şteţca.

Gazdele au majorat diferenţa în minutul 30, când Nicoliţă a şutat plasat din interiorul careului, din viteză.

În minutul 65, scorul a luat proporţii după ce Kapetanos i-a pasat lui Semedo şi jucătorul portughez a lobat balonul peste Şteţca, ieşit în întâmpinare la marginea careului de 16 metri.

Ultimul gol al partidei a fost marcat în minutul 90+3, când Janos Szekely a centrat perfect pentru Kapetanos şi atacantul grec a reluat cu capul, din interiorul careului de 6 metri, fără nicio şansă pentru goal-keeper-ul medieşan.

În ultimele cinci minute ale partidei, Steaua a evoluat în inferioritate numerică, după ce Semedo a părăsit terenul, accidentat, antrenorul Marius Lăcătuş efectuând toate cele trei schimbări.

La meci au asistat aproximativ 8000 de spectatori, dintre care 50 de la Mediaş.

Lăcătuş, nemulţumit că jucătorii sunt individualişti

Antrenorul Marius Lăcătuş a apreciat că scorul putea fi mult mai mare.

"O victorie meritată, dar rezultatul putea fi mai mare. Jucătorii sunt concentraţi şi au reuşit să obţină victoria în urma unui joc destul de bun. Sper ca toţi jucătorii să se refacă din punct de vedere medical şi la fiecare meci să încercăm să aliniem un 11 care să poate pune probleme oricărui adversar. Gaz Metan este o echipă care place, care are jucători tehnici, care nu se cantonează în apărare şi încearcă să pună probleme. Vreau să-i felicit pentru modul în care încearcă şi câteodată şi reuşesc. Au fost ratări multe, m-a deranjat că jucătorii nu aleg câteodată cele mai bune soluţii şi nu au acest altruism în faţa porţii. Ei aleg soluţiile în funcţie de rezultat şi nu este normal. Când fac treaba, aţi văzut că se marchează. Vreau mai mult altruism la finalizare", a afirmat Lăcătuş.

CFR Cluj, în revenire de formă

Formaţia CFR Cluj s-a impus, duminică, în faţa echipei Farul Constanţa, cu scorul de 3-0 (2-0), într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a a Ligii I.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 42. Alvaro Perreira a centrat la marginea careului de şase metri, defensiva formaţiei constănţene a avut o ezitare şi Yssouf Kone a reluat sub transversală, reuşind primul său gol în Liga I.

Dubarbier a dublat diferenţa peste numai trei minute, după o cursă pe partea dreaptă, încheiată cu un şut la colţul lung al porţii lui Adrian Vlas.

În minutul 81, Trică a întors balonul la marginea careului de 16 metri de unde Yssouf Kone a şutat plasat pentru 3-0.

Gazdele au mai reuşit să înscrie o dată, în minutul 88, prin Eugen Trică, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

La partida de pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" au asistat aproximativ 8000 de spectatori.

Trombetta: „Victorie pentru moral”

Antrenorul italian al echipei CFR Cluj, Maurizio Trombeta, a declarat că victoria obţinută în faţa formaţiei Farul Constanţa este importantă pentru moralul jucătorilor săi.

"Sunt fericit, pentru că băieţii au demonstrat că pot să aibă încredere în ei. E o victorie importantă pentru moralul echipei, pentru că ne aşteaptă meciuri grele. Mai avem cinci zile care sunt suficiente pentru meciul cu Steaua. Pe mine mă interesează să rezolv problemele cu Cadu şi Peralta, sper să nu fie nimic grav la Cadu. Peralta a făcut contractură musculară. Nu din cauza rezultatului de la Roma jucăm bine. Am făcut-o şi la Bistriţa, şi la Roma şi astăzi, cu Farul. Am câştigat cu 3-0, deci putem spune că echipa este în formă", a spus Trombeta.

Timişoara nu se predă, a învins Vasluiul

Formaţia FC Timişoara s-a impus, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), în faţa echipei FC Vaslui, într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a a Ligii I.

În minutul 34, Hugo Luz i-a pasat în adâncime lui Temwanjera care, rămas singur cu Pantilimon, a înscris cu un şut sec, pe lângă portarul timişorean.

În minutul 42, Hugo Luz a bâlbâit o centrare la aproximativ 8 metri de poartă, Borbely a luftat şi mingea a ricoşat la Gigel Bucur care a restabilit egalitatea în urma unui şut sub transversală de la aproximativ 4 metri.

În minutul 73, slovacul Marian Cisovsky a şutat de la aproximativ 28 de metri şi balonul a şters bara transversală înainte de a intra în plasa porţii lui Kuciak.

În minutul 81, Gigel Bucur a primit un balon la marginea careului, lateral dreapta, a scos din joc doi fundaşi vasluieni şi a şutat, la firul ierbii, pe sub portarul Kuciak.

În minutul 85, arbitrul Cristian Balaj l-a trimis în tribune pe antrenorul secund al formaţiei FC Timişoara, Valentin Velcea, pentru proteste vehemente.

La partidă au asistat aproximativ 10.000 de spectatori, printre care şi aproximativ 10 suporteri ai formaţiei FC Vaslui.

Antrenorul timişorenilor nu pare afectat de zvonurile că va fi schimbat

Antrenorul Dusan Uhrin jr. a declarat că echipa FC Timişoara trece printr-o fază a schimbărilor şi doar rezultatele bune o pot ajuta.

"Ne-am dorit să jucăm activ şi am reuşit să jucăm activ. Adversarul, după prima ocazie, a dat gol. După pauză ne-am revenit complet. Am reuşit să anihilăm adversarul abia prin repriza a doua. Ne-am dorit să câştigăm şi am câştigat. Sunt obişnuit cu zvonurile că voi fi schimbat, iar dacă se va întâmpla acest lucru, voi lua o vacanţă. Voi continua cu FC Timişoara, chiar dacă voi rata calificarea, pentru că am contract. Eu însă voi face totul ca să ne calificăm. Acum Timişoara trece printr-o fază a schimbărilor şi sper ca jucătorii să treacă cu bine peste această perioadă, pentru că doar rezultatele bune ne pot ajuta", a afirmat Uhrin.

Hizo: „Înfrângere nemeritată”

Antrenorul echipei FC Vaslui, Viorel Hizo, a declarat că rezultatul partidei cu FC Timişoara este nedrept, apreciind că formaţia vasluiană a controlat meciul în proporţie de 80 la sută.

"Cine nu a văzut meciul, poate crede că a fost unul simplu pentru FC Timişoara şi că a câştigat lejer. Dar nu a fost deloc aşa, rezultatul este unul nedrept, pentru că a fost un joc pe care l-am controlat 80 la sută. Din păcate nu toţi jucătorii au tras pentru echipă, unii au vrut, dar alţii au fost mai egoişti, au încercat să înscrie ei şi astfel am ratat oportunitatea de a ne desprinde la 2-0. Consider că am jucat mai bine decât adversarul, dar a contat mult faptul că ne-au lipsit patru titulari. Înseamnă mult pentru echipă", a spus Hizo.

Răzvan Lucescu a ţinut în şah Rapidul

Echipa Rapid Bucureşti a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, luni, în deplasare, în compania formaţiei FC Braşov, în etapa a VIII-a a Ligii I, rapidiştii fiind la a treia partidă consecutivă fără victorie şi la prima remiză în actualul sezon.

Din minutul 70, FC Braşov a rămas în zece, după ce Robert Ilyeş a fost eliminat în urma unei intervenţii dure asupra lui Adefemi.

Ieri s-au mai jucat meciurile:

Unirea Urziceni -Universitatea Craiova
Dinamo - Poli Iaşi

Clasamentul Ligii I este următorul:

1. Steaua Bucureşti 8 6 1 1 17-5 19 (+7)
2. Unirea Urziceni 7 6 0 1 18-7 18 (+9)
3. Dinamo Bucureşti 7 5 1 1 13-7 16 (+7)
10. FC Argeş 8 3 2 3 10-11 11 (- 1)
11. Universitatea Craiova 7 3 1 3 8-9 10 (-2)
12. Farul Constanţa 7 3 0 4 7-13 9 (-3)
13. Gaz Metan Mediaş 8 2 2 4 9-15 8 (-4)
14. Gloria Bistriţa 8 2 1 5 9-12 7 (-5)
15. Pandurii Târgu Jiu 8 1 2 5 8-16 5 (-7)
16. Poli Iaşi 6 1 1 4 4-11 4 (-5)
17. Gloria Buzău 8 0 1 7 4-16 1 (-11)
18. CS Otopeni 8 0 1 7 7-20 1 (-11).
*Echipa FC Timişoara este penalizată cu şase puncte ca urmare a unei decizii FIFA.
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua şi CFR Cluj, victorii la scor.
 Vizualizări articol: 585 |