Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9765 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6373 lei

Liga I

Bătaie mare pentru locul trei

Formaţia Unirea Urziceni a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 3-2 (2-1), echipa Poli Iaşi, în primul meci al etapei a XXVII-a din Liga I.

Pentru Poli Iaşi au marcat A. Cristea '6 şi Paruolo '83, iar Unirea Urziceni a punctat prin Mara '9, '59 şi Onofraş '15.

Andrei Cristea a deschis scorul pentru Poli Iaşi, în minutul 6, înscriind dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri lateral stânga, la colţul scurt.

Unirea Urziceni a egalat trei minute mai târziu, prin Bogdan Mara. Acesta a înscris cu un şut de la 14 metri, după o minge respinsă greşit de defensiva ieşeană.

În minutul 15, Marius Onofraş a adus Unirea în avantaj, înscriind de la 9 metri, după ce mingea s-a oprit în noroi în faţa sa, la un duel între Burns şi un fundaş ieşean.

Bogdan Mara a marcat pentru 3-1 în minutul 59, cu un şut de la 11 metri, după un balon respins de Brăneţ.

Poli Iaşi a redus din diferenţă în minutul 83, când Gustavo Paruolo a marcat cu capul din centrul careului oaspeţilor, după o centrare de pe dreapta a lui Andrei Cristea.

La meci au asistat 3.000 de spectatori, între care şi 20 de suporteri ai Unirii Urziceni.

La începutul meciului galeria ieşeană a afişat un tricou imens cu numărul 18 şi un banner cu mesajul "La mulţi ani, Miclea!", jucător care sărbătoreşte, sâmbătă, ziua de naştere.

Pentru Poli Iaşi, înfrângerea de vineri este prima suferită pe teren propriu în returul sezonului 2007/2008, după 2-1 cu Poli Ştiinţa Timişoara (etapa 18), 2-1 cu Steaua (etapa 20), 1-0 cu Ceahlăul (etapa 22) şi 1-0 cu CFR Cluj (etapa 25).

Rapid a remizat, în deplasare, cu Farul Constanţa, scor 0-0

Echipa Rapid Bucureşti a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, sâmbătă, în deplasare, împotriva formaţiei Farul Constanţa.

În minutul 71, Rapid a rămas în inferioritate numerică după ce Costin Lazăr a primit al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu, în urma unui fault asupra lui Voiculeţ.

La partidă au asistat 6.000 de spectatori, între care şi 400 de suporteri rapidişti.

Galeria Farului a afişat următoarele bannere: "Retrogradările voastre sunt semnate de noi", "Mergeţi până în pânzele albe doar pentru nişte brichete aruncate" şi "Vrem să ne demonstraţi că sunteţi rechini adevăraţi".

Fundaşul rapidist Cristian Săpunaru a împlinit, sâmbătă, 24 de ani.

Poli Ştiinţa Timişoara - Universitatea Cluj, scor 3-0

Formaţia Poli Ştiinţa Timişoara a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa Universitatea Cluj.

Golurile au fost înscrise de Arman Karamyan '41, Artiom Karamyan '60 şi Ionel Ganea '81.

Timişorenii au deschis scorul în minutul 41, prin Arman Karamyan, care a profitat de o greşeală a lui Bilica şi a trimis mingea în poarta apărată de Merlier, cu un şut la colţul lung.

Artiom Karamyan a mărit diferenţa de pe tabela de marcaj, în minutul 60, cu un şut plasat din interiorul careului, tot la colţul lung.

În minutul 66, Arman Karamyan a trimis mingea din nou în poarta clujenilor, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Ionel Ganea a stabilit scorul final al meciului, 3-0, în minutul 81, când a scăpat singur cu portarul şi a trimis mingea în plasă.

Universitatea Cluj a rămas fără un jucător în ultimul minut de joc, Edvan fiind eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben, în minutul 90+1.

La partidă au asistat aproximativ 2.000 de spectatori.

Dinamo a învins Oţelul, în deplasare, scor 1-0

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Oţelul Galaţi, într-un meci în care unicul gol a fost marcat de Ionel Dănciulescu.

În minutul 64, Dănciulescu a primit o pasă în careu de la Adrian Cristea şi a marcat cu un şut în diagonală, de la 11 metri, în stânga portarului Stoian Kolev.

La partidă au asistat aproximativ 9.000 de spectatori, între care şi 200 de suporteri dinamovişti.

În tribună a fost prezent şi preşedintele clubului Unirea Urziceni, Mihai Stoica, fost oficial la Oţelul Galaţi.

Dinamo a câştigat la Galaţi pentru prima oară după trei ani. Ultima victorie obţinută de bucureşteni pe terenul Oţelului data din 7 august 2005, când Dinamo s-a impus cu scorul de 4-1, în prima etapă a sezonului 2005/2006.

Universitatea Craiova - Gloria Bistriţa, scor 1-1

Echipa Universitatea Craiova a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul susţinut, sâmbătă, pe teren propriu, în compania formaţiei Gloria Bistriţa.

Pentru Universitatea a marcat Dina '78, în timp ce pentru Gloria a înscris R. Dobre '41.

Răzvan Dobre a marcat pentru Gloria Bistriţa în minutul 41, cu un şut la colţul lung.

Mihai Dina a restabilit egalitatea în minutul 78, când a marcat din şase metri, după o centrare de la Gîngioveanu.

Meciul s-a disputat fără spectatori, ca urmare a deciziei Comisiei de Disciplină după incidentele provocate de suporterii olteni la meciul cu formaţia Dacia Mioveni, scor 1-2, din etapa a XXVI-a a Ligii I.

FC Vaslui a remizat cu Gloria Buzău, scor 1-1, la primul meci cu Emil Săndoi antrenor

Formaţia FC Vaslui a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul disputat, duminică, în deplasare, împotriva echipei Gloria Buzău, primul de la numirea lui Emil Săndoi în funcţia de antrenor principal.

FC Vaslui a deschis scorul prin M. Matei '80, iar gazdele au punctat prin Ioviţă '80.

În minutul 44, Gloria Buzău a rămas în inferioritate numerică, după ce Jozici a primit al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu, după un fault din postură de ultim apărător asupra lui Marius Matei.

FC Vaslui a deschis scorul în minutul 70, prin Marius Matei. Adrian Gheorghiu a profitat de o eroare gravă a fundaşului Alexandru Tudose, i-a "suflat" acestuia mingea în apropierea liniei de fund, a centrat de pe dreapta, iar Matei a înscris de la 6 metri sub bară.

Gloria Buzău a restabilit egalitatea în minutul 80, prin Valentin Ioviţă. Constantin Doicaru a şutat defectuos spre poartă din afara careului, însă Ioviţă a fost atent şi, profitând de lipsa de reacţie a fundaşilor oaspeţilor, a preluat la 16 metri şi a înscris cu un şut din interiorul suprafeţei de pedeapsă.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Alexandru Tudor (central), Adrian Vidan, Adrian Ghinguleac (asistenţi) şi Ionuţ Neagu (rezervă). Observatorii întâlnirii au fost Mircea Călin şi Ion Timofte.

La partidă au asistat aproximativ 3.000 de spectatori, în ciuda ploii care a căzut pe toată durata partidei. Formaţia FC Vaslui a fost încurajată la Buzău de 100 de suporteri.

Clasamentul Ligii I este următorul:

1. CFR Cluj 26 18 5 3 43 - 19 59 (+20)
2. Steaua Bucureşti 26 17 5 4 32 - 14 56 (+17)
3. Rapid Bucureşti 27 14 7 6 40 - 23 49 (+10)
4. Dinamo Bucureşti 27 14 7 6 41 - 25 49 (+10)
5. Poli Ştiinţa Timişoara 27 14 7 6 47 - 33 49 (+10)
6. Unirea Urziceni 27 13 10 4 32 - 19 49 (+7)
7. FC Vaslui 26 10 10 6 37 - 24 40 (+1)
8. Gloria Bistriţa 27 9 9 9 28 - 32 36 (-3)
9. Universitatea Craiova 27 10 5 12 30 - 35 35 (-7)
10. Oţelul Galaţi 27 10 3 14 34 - 44 33 (-6)
11. Poli Iaşi 27 8 6 13 29 - 35 30 (-12)
12. Dacia Mioveni 26 7 7 12 23 - 32 28 (-11)
13. Pandurii Târgu Jiu 26 7 6 13 27 - 34 27 (-15)
14. Gloria Buzău 26 7 5 14 25 - 44 26 (-13)
15. Farul Constanţa 27 5 10 12 15 - 28 25 (-17)
16. UT Arad 26 5 7 14 22 - 34 22 (-17)
17. Ceahlăul Piatra Neamţ 26 6 4 16 21 - 36 22 (-17)
18. Universitatea Cluj 27 3 11 13 28 - 43 20 (-19)
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Bătaie mare pentru locul trei.
 Vizualizări articol: 482 |