marţi, 18 dec 2007 - Anul XII, nr. 304 (3672)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Timişoara a bătut CFR Cluj şi a relansat lupta pentru titlu

Liderul Ligii I, CFR Cluj, a suferit prima înfrângere din sezonul 2007/2008, duminică, în meciul din deplasare cu Poli Ştiinţa Timişoara, din etapa a XIX-a a campionatului, ultima disputată în 2007. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat, în minutul 89, de Mariuan Aliuţă, care a marcat cu un şut de la 22 de metri, în vinclu, în stânga lui Nuno Claro, la capătul unei acţiuni personale. În cele 18 meciuri disputate în Liga I înaintea partidei de duminică, CFR Cluj obţinuse 14 victorii şi înregistrase patru remize şi era singura echipă neînvinsă din campionat. În minutul 55 al partidei, atacantul Didy, de la CFR Cluj, a părăsit terenul accidentat, el fiind înlocuit cu Antonio Semedo. Didy s-a accidentat la genunchiul stâng, după un fault comis tot de el asupra lui Gabriel Torje. Didy a primit îngrijiri medicale la marginea terenului şi a fost transportat până la tunelul de acces la vestiare cu una dintre ambulanţele prezente la stadion, el având genunchiul bandajat cu o pungă de gheaţă. Conducerea clubului Poli Ştiinţa le-a promis jucătorilor prime de victorie de câte 25.000 de euro, în timp ce fotbaliştii de la CFR Cluj au avut promişi pentru un succes la Timişoara câte 10.000 de euro. Suporterii timişoreni au afişat un banner cu mesajul "În 89 părinţii au murit, dar securistul Dragomir să nu fie jignit?". Un alt banner al timişorenilor a fost "CFR simbol al Clujului? Alo, trezirea!"

Andone, foc şi pară pe jucătorii săi

Antrenorul Ioan Andone a declarat că este "foarte supărat" pe jucătorii de la CFR Cluj după eşecul din meciul cu Poli Ştiinţa Timişoara, pe care l-a caracterizat ca fiind "o palmă" primită, din cauză că adversarul a fost tratat cu lejeritate. Andone a menţionat că este deranjat de faptul că jucătorii săi nu au respectat indicaţiile pe care le-a trasat în legătură cu Marian Aliuţă, autorul golului victoriei timişorenilor. Tehnicianul formaţiei clujene susţine meciul de la Timişoara arată că jucătorii săi mai au multe de învăţat. "Am vrut să ne luăm revanşa, dar nu am putut. E un meci greu de analizat. Faza de atac prea largă, ne-am creat multe ocazii, dar nu am avut determinare şi caracter să le finalizăm. Consider că mai avem multe de învăţat. Ne creăm multe ocazii, dar mai trebuie s-o dăm şi în poartă", a punctat Andone.

Timişorenii, mulţumiţi de victorie

Antrenorul echipei Poli Ştiinţa Timişoara, Dusan Uhrin jr., s-a felicitat pentru decizia de a-l trimite în teren pe Marian Aliuţă în finalul meciului cu CFR Cluj, şi consideră că victoria a fost una norocoasă.

"Sunt mulţumit că am câştigat astăzi. Am schimbat, am dat gol şi am câştigat. A fost un meci greu, Clujul are atacanţi buni. Am făcut astăzi multe lucruri bune din punct de vedere tactic şi am stricat multe acţiuni ale Clujului pe partea stângă. Am fost mai concentraţi astăzi", a spus Uhrin. Tehnicianul ceh a explicat că folosirea lui Srdjan Luchin pe postul de fundaş dreapta nu a fost o decizie de moment. "Pe Luchin l-am mai încercat fundaş dreapta şi la antrenamente şi sunt mulţumit de toată apărarea. Avem o singură problemă, că nu câştigăm în deplasare, pentru că nu avem o echipă stabilă, ne lipsesc de fiecare dată câte doi, trei titulari", a precizat Uhrin.

Steaua, cea mai categorică victorie din actuala stagiune

Echipa Steaua Bucureşti a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), formaţia Farul Constanţa. Steaua a deschis scorul în minutul 17, prin Dorel Zaharia, care a marcat cu capul de la 11 metri, peste portarul George Curcă, surprins prea avansat, după o centrare de pe stânga a lui Ovidiu Petre. Nicolae Dică a ridicat scorul la 2-0, în minutul 78. Neaga a scăpat singur spre poartă, în poziţie centrală, Curcă a ieşit din careu şi a plonjat la picioarele sale, însă nu a reuşit să-l deposedeze, iar mingea a ajuns în stânga, la Dică. Atacantul stelist, care îl mai avea în faţă doar pe Maxim, a marcat cu un şut la colţul scurt, pe lângă fundaşul constănţean. În minutul 84, scorul a devenit 3-0, în urma unui autogol al lui Şchiopu. Zaharia a reluat cu călcâiul spre poarta goală un balon pasat de pe partea dreaptă de Dică, iar Şchiopu, încercând să respingă, a trimis mingea în plasa proprie.

Eric Bicfalvi a trecut pe lângă golul de 4-0 în minutul 90, la scurt timp după ce a intrat în teren, un şut al său de la 20 de metri lovind bara din dreapta lui Curcă. Mijlocaşul Florin Lovin a fost huiduit de spectatori, la fel şi Adrian Neaga, la o fază la care s-a împiedicat la intarea în careul advers. La aceeaşi fază, finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, şi-a pus mâna în cap, iar când suporterii i-au reproşat evoluţia lui Neaga, acesta a ridicat din umeri.

Lăcătuş se gândeşte la ce va fi în iarnă

Tehnicianul Marius Lăcătuş a calificat drept meritată victoria înregistrată de Steaua în meciul cu Farul Constanţa, şi a precizat că doreşte ca formaţia pe care o pregăteşte să termine campionatul măcar pe locul doi, care i-ar asigura participarea în Liga Campionilor.

"Este o victorie clar meritată, păcat de ocaziile ratate pentru că trebuia să marcăm mai mult, dar până la urmă importantă e victoria. Să sperăm că lucrurile vor merge din ce în ce mai bine. Eu nu mă gândesc la ce a fost, ci le ce avem de făcut. Putea fi mai bine, dar trebuie să fim mulţumiţi, să ne gândim la viitor, să încercăm să ne apropiem de CFR, iar dacă nu câştigăm campionatul măcar să fim pe locul doi, care să ne asigure participarea în Liga Campionilor", a spus Lăcătuş. Acesta a precizat că în următoarea perioadă la Steaua se va hotărî ce este de făcut înainte de reluarea campionatului. Referitor la faptul că unele persoane au susţinut că nu va rămâne până în iarnă la Steaua, Lăcătuş a spus: "Cine n-a pariat pe mine a fost perdant de la început".

Clasamentul Ligii I:

1. CFR Cluj 19 14 4 1 32 - 12 46 (+16)

2. Rapid Bucureşti 18 11 5 2 31 - 14 38 (+11)

3. Unirea Urziceni 19 11 5 3 25 - 14 38 (+8)

4. Steaua Bucureşti 19 11 5 3 20 - 10 38 (+8)

5. Poli Ştiinţa Timişoara 19 10 5 4 37 - 27 35 (+8)

6. Dinamo Bucureşti 19 9 5 5 30 - 18 32 (+5)

7. FC Vaslui 19 8 7 4 29 - 20 31 (+4)

8. Gloria Bistriţa 19 7 4 8 23 - 28 25 (-2)

9. Oţelul Galaţi 19 8 1 10 29 - 38 25 (-2)

10. Gloria Buzău 19 6 3 10 21 - 34 21 (-9)

11. Ceahlăul Piatra Neamţ 18 6 2 10 19 - 25 20 (-7)

12. Universitatea Craiova 19 6 2 11 19 -25 20 (-10)

13. Dacia Mioveni 19 5 5 9 18 - 24 20 (-7)

14. Poli Iaşi 19 5 4 10 20 - 26 19 (-11)

15. UT Arad 19 4 6 9 17 - 24 18 (-9)

16. Farul Constanţa 19 4 5 10 11 - 23 17 (-13)

17. Pandurii Târgu Jiu 19 3 6 10 19 - 27 15 (-15)

18. Universitatea Cluj 19 1 8 10 21 - 32 11 (-16).

Ultimul meci din 2007, Ceahlăul Piatra Neamţ - Rapid, restant din etapa a IX-a a Ligii I, se va disputa miercuri, 19 decembrie, la ora 20.00.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Timişoara a bătut CFR Cluj şi a relansat lupta pentru titlu.
 Vizualizări articol: 711 |