Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9765 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6373 lei

Liga a II-a

Foresta Suceava a pierdut cu 0 – 4 pe Areni, disputa cu Olimpia Satu Mare

Duminică, de la ora 11.00, în penultima etapă din acest sezon al Ligii a II-a de fotbal, Foresta Suceava a bifat a 16-a înfrângere din acest sezon, în ultimul meci de pe teren propriu. Conduşi de pe bancă de antrenorul Marius Lup, sucevenii au cedat cu 0 – 4 în disputa cu Olimpia Satu Mare, având la dispoziţie o echipă din care au făcut parte nu mai puţin de 12 jucători sub 21 de ani şi doi de 16 ce-au debutat, Bosânceanu şi Scutariu. Oaspeţii au deschis scorul în minutul şapte prin Krausz, iar trei minute mai târziu Vraciuc are şansa golului egalizator, dar mingea loveşte transversala. După 20 de minute, Satu Mare are o mare ocazie, dar portarul Hânţăscu scoate mingea din vinclu. În minutul 24, oaspeţii îşi dublează avantajul pe contraatac prin Duruş, iar în minutul 31 are şansa de 3 – 0, dar portarul sucevean este la post. Cu 11 minute înainte de pauză, Dănilă îşi salvează echipa de la un nou gol, după ce a scos balonul de pe linia porţii, 2 – 0 fiind scorul după 45 de minute. În partea a doua, oaspeţii mai au câteva ocazii, prima şansă de gol a sucevenilor venind în minutul 70, când Grumezescu a prins un voleu de la 16 metri, dar portarul advers a respins. Pe final de joc, Olimpia Satu Mare a mai reuşit două goluri, unul în minutul 85 prin Cocian şi unul în minutele de prelungire, prin Romario Rus, scor final 4 – 0.

„Am încercat să încropim o echipă din jucătorii pe care i-am avut la dispoziţie, 12 dintre ei fiind sub 21 de ani. O mare parte din titulari n-au avut bani să facă deplasarea şi a trebuit să ne descurcăm cu o echipă foarte tânără. Am luat două goluri pe contraatac şi două pe greşeli personale, de la o echipă matură şi arţăgoasă. E greu să motivezi jucători neplătiţi de patru luni de zile şi de aceea n-am reuşit să ne ridicăm la nivelul adversarilor. Sperăm ca situaţia clubului să se rezolve şi să continuăm fotbalul la Suceava, mai ales c-am rămas singura echipă din Moldova în Liga a II-a”, a explicat antrenorul Marius Lup.

Foresta Suceava a evoluat în meciul cu Olimpia Satu Mare în formula: Vlad Hînţăscu (cpt.) - Constantin Aeroaiei, Paul Ciobanu (Robert Bosânceanu 63'), Alin Florescu, Andrei Cerlincă, Cosmin Buziuc, Vlad Stănescu, Vasile Dănilă, Cornel Căinari (Alin Scutariu 27'), Cătălin Vraciu (Cătălin Coroamă 71'), Robert Grumezescu.

În ultima etapă, sucevenii sunt programaţi să joace la Dunărea Călăraşi, dar această deplasare este incertă din cauza problemelor financiare ale clubului.

Rezultatele etapei 37

Dacia Unirea Brăila – Juventus Bucureşti                 0 – 3
Foresta Suceava – Olimpia Satu Mare                      0 – 4
CS Baloteşti – ASU Politehnica Timişoara               3 – 2
CSM Râmnicu Vâlcea – Dunărea Călăraşi               0 – 3
Chindia Târgovişte – Unirea Tărlungeni                   3 – 0
Metalul Reşiţa – Sepsi Sfântu Gheorghe (duminică, ora 18.00)
FC Braşov – Luceafărul Oradea (luni, ora 18.00)
FC Academica şi UTA Bătrâna Doamnă au stat

Clasament

1. Juventus Bucureşti                         33        26        3          4          74-18   81
2. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe         33        21        7          5          61-28   70
3. UTA Bătrâna Doamnă                   33        20        5          8          62-30   65
4. CS Mioveni                                               32        17        7          8          49-26   58
5. Chindia Târgovişte                        33        18        3          12        55-35   57
6. FC Braşov                                      32        15        10        7          47-32   55
7. Dunărea Călăraşi                            33        15        8          10        49-40   53
8. Olimpia Satu Mare                         33        15        6          12        46-34   51
9. CS Afumaţi                                               32        15        5          12        51-34   50
10. Luceafărul Oradea                       33        14        4          15        47-37   46
11. Dacia Unirea Brăila                      33        14        4          15        37-49   46
12. Foresta Suceava                           33        12        5          16        49-66   41
13. CS Baloteşti                                 33        11        6          16        43-55   39
14. ASU Politehnica Timişoara          34        10        8          16        48-59   38
15. FC Academica Clinceni               33        11        5          17        46-68   38
16. Metalul Reşiţa                              33        6          3          24        35-74   21
17. CSM Râmnicu Vâlcea                 33        4          6          23        16-67   18
18. Unirea Tărlungeni                        33        2          5          26        15-78   1

Notă: Şoimii Pâncota şi ACS Berceni s-au retras din campionat înainte de finalul turului şi toate rezultatele obţinute până în acel moment le-au fost anulate. Unirea Tărlungeni şi CSM Râmnicu Vâlcea s-au retras din campionat după finalul turului şi vor pierde cu 3-0 „la masa verde” toate meciurile pe care le mai au de disputat până la finalul sezonului. Unirea Tărlungeni a fost penalizată cu 10 puncte de Comisia de Disciplină.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta Suceava a pierdut cu 0 – 4 pe Areni, disputa cu Olimpia Satu Mare.
 Vizualizări articol: 1740 |