Andreea Petrovici, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava, și Anastasia Gavrilovici, studentă la Litere în București, s-au numărat printre laureatele Concursul național de poezie din cadrul Zilelor de poezie „Constantin Virgil Bănescu” de la Pucioasa, județul Dâmbovița.
„Este vorba despre o manifestare de prestigiu, datorită deopotrivă juriului valoros, președinte, scriitorul Octavian Soviany, și organizării admirabile (în primul rând, contribuția afectivă și materială a familiei Bănescu). Din cele șapte premii acordate, două premii au fost obținute de poete din Suceava, membre ale Clubului de Poezie Alecart”, a arătat prof. Gheorghe Cîrstian, de la Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava.
Anastasia Gavrilovici a primit Premiul Primăriei Orașului Pucioasa, iar Andreea Petrovici a primit Premiul revistei „Observator cultural”. Manifestarea a cuprins o paletă largă de activități culturale, în memoria celui care a fost Constantin Virgil Bănescu, o voce poetică autentică, din păcate stinsă prea devreme.
Concursul își propune încurajarea și promovarea tinerilor poeți, care nu au depășit vârsta de 30 de ani, nu sunt membri ai Uniunii Scriitorilor și nu au debutat editorial și este organizat de Primăria orașului Pucioasa, Consiliul Local Pucioasa și Centrul Cultural European Pucioasa.
La Pucioasa
Sucevence premiate în cadrul unui concurs național de poezie
