Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6818 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

6 aprilie

Ziua Mondială a Tenisului de Masă, sărbătorită la Suceava și Fălticeni

Ziua Mondială a Tenisului de Masă, aniversată pe 6 aprilie în toată lumea, a fost sărbătorită şi în municipiile Suceava și Fălticeni, în perioada 6-9 aprilie, cele două orașe alăturându-se celor 112 evenimente sportive organizate în 67 de oraşe din ţară.

Sub egida Federaţiei Internaţionale de Tenis (ITTF) şi a AmaTur România, un grup de oameni inimoşi, cu dragoste pentru sportul cu mingea de celuloid, au organizat, cu sprijinul liceelor şi al Primăriei Fălticeni, patru evenimente.

Sâmbătă, 8 aprilie, sala de sport a Colegiului Tehnic “Mihai Băcescu” a găzduit un turneu de dublu destinat amatorilor, cu participanţi din Fălticeni şi Suceava. Pe primul loc s-a clasat echipa Ovidiu Nemaciuc – Ionuţ Văculişteanu (Suceava), iar pe locul doi echipa Laurenţiu Bălău – Nelu Aldea, din Fălticeni. După-amiază, în aceeaşi sală s-a desfăşurat Turneul B+ „WTTD – AmaTur România”, care s-a bucurat de o prezenţă numeroasă la cele două categorii: Amatori (16 participanţi) şi Open (10 participanţi). La Amatori a câştigat Ionuţ Văculişteanu, din Suceava, care l-a învins după o finală spectaculoasă pe Marius Gugleş din Câmpulung Moldovenesc. Pe locurile trei și patru s-au clasat Ovidiu Nemaciuc (Suceava) şi Nelu Aldea (Fălticeni). La categoria Open, câştigător a fost Cosmin Hasna, din Straja, învingător în finala jucată cu fălticeneanul Marius Moşneagu. Pe locul 3 a terminat concursul rădăuţeanul Mihai Ţigănaş.

Primarul municipiului Fălticeni, Cătălin Coman, a fost prezent la cele două turnee, ocazie cu care a anunţat că tenisul de masă se bucură şi în acest an de susţinerea financiară a municipalităţii pentru participarea în competiţiile naționale şi organizarea turneelor naţionale devenite deja o tradiţie în urbea de pe Şomuz.

Elevii din Fălticeni au jucat tenis de masă de Ziua Internațională a acestui sport

Tot în cadrul Zilei Mondiale a Tenisului de Masă au fost organizate turnee de tenis, cu o participare numeroasă în rândul elevilor, la Colegiul Naţional “Nicu Gane” şi Colegiul “Vasile Lovinescu”. La Colegiul Naţional “Nicu Gane”, cei mai buni au fost: Mihail Roznovan – Locul 1, Luca Guguluş – Locul 2, Andrei Ailenei – Locul 3. La Colegiul “Vasile Lovinescu” primele locuri au fost ocupate de Florin Asavei (XI Agricol) – Locul 1, Paul Chiriac (IX Mecanic) – Locul 2, Florin Munteanu (XI Construcţii) – Locul 3. La fete concursul a fost câştigat de Florentina Stan (IX Agricol).

Inginerul Cătălin Cozma, organizatorul competiţiei AmaTur pentru zona Moldovei, a precizat că a avut o colaborare foarte bună cu cele trei colegii şi cu Primăria Fălticeni, pentru organizarea turneelor în cadrul acestei sărbători unice a tenisului de masă.

47 de împătimiți ai tenisului de masă au participat la turneul de la Colegiul Național „Ștefan cel Mare” din Suceava

Turneul AmaTur a fost organizat și la Suceava, la sala de sport de la Colegiul Național „Ștefan cel Mare” din Suceava, unde au avut loc și precedentele ediții, organizate de Asociația Sportivă „Ștefan cel Mare” Suceava, mai exact de profesorul Adrian Cojocaru. În concurs s-au înscris un număr de 47 de iubitori ai tenisului de masă, la cele cinci categorii, începători, avansați, open, copii 8 – 10 ani și copii 11 – 13 ani. Concursul s-a desfășurat simultan pe nouă mese, iar meciurile au avut loc în sistemul cel mai bun din cinci partide, cu mai multe faze. La avansați și open, trofeul a fost câștigat de Ovidiu Polocoșer, urmat de Cristian Corocăiescu, Marian Moroșan și Alin Pânzar, toți patru fiind din Suceava. La începători, Doru Robciuc a câștigat competiția, pe locul II s-a clasat Emilian Moncea, urmat de Vasile Apopei și Gabi Tănase. La copii 8 – 10 ani, Marina Tcaciuc din Cernăuți a câștigat locul I, fiind urmată de Lavinia Lazăr, din Prelipca, și Răzvan Maciuc, din Suceava, iar la copii 11 – 13 ani, Iustina Pavlenco, din Cernăuți, a luat locul I, urmată de suceveanul Ștefan Cojocaru și Sara Miron, din Prelipca, sportivă pregătită de profesorul Cristi Oghinciuc.

„A fost o competiție reușită și ne bucurăm c-am putut să sărbătorim împreună, prin mișcare la masa de tenis, ziua internațională a acestui sport. Mulțumim direcțiunii Colegiul Național <Ștefan cel Mare. din Suceava pentru că ne-a ajutat la organizare, dar și membrilor Asociației Sportive <Ștefan cel Mare> Suceava, care s-au implicat în concurs, sponsorilor noștri, Casa Bucovineană din Suceava, ce ne-a servit cu sărmăluțe și mămăligă, și Selgros, ce ne asigură apa la fiecare concurs”, a declarat organizatorul concursului de la Suceava, profesorul Adrian Cojocaru.

Următoarea competiție în această sală va avea loc de Zilele Sucevei, pe 24 și 25 iunie, când vor putea participa atât copiii, cât și adulții.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Ziua Mondială a Tenisului de Masă, sărbătorită la Suceava și Fălticeni.
 Vizualizări articol: 1671 |