miercuri, 11 dec 2013 - Anul XVIII, nr. 289 (5496)

Vovinam Viet Vo Dao

Sucevenii de la clubul KHI au încheiat anul cu cinci medalii la Cupa României

Sportivii clubului KHI din Suceava au încheiat anul 2013 în forță, cu cinci locuri pe podiumul Cupei României la Vovinam Viet Vo Dao, mai exact o medalie de aur, două de argint și două de bronz. Delegația clubului sucevean a fost prezentă la Iași cu șase sportivi și patru arbitri, mai exact Tia Herghelegiu, Darius Doboș, Emilian Ostaficiuc, Ionuţ Paşniciuc, Alexandru Nistor, Gheorghe Pricop, Adrian Ilioaia, Sorin Rîmbu, ultimii doi fiind atât sportivi, cât și arbitri.

Campion național în acest an în competiția de luptă semi contact, juniori 16-18 ani, categoria -70 de kilograme, Ionuț Pașniciuc a avut o evoluție excelentă la Cupa României, unde a luat aurul, deși cântărește 57 de kilograme, cu 10 kilograme mai puţin decât adversarii săi.

Față de naționale, la seniori, Adrian Ilioaia și Sorin Rîmbu au făcut schimb de locuri pe podium la Cupa României, primul câștigând acum argintul, iar al doilea bronzul, în competiția de luptă full contact la categoria -64 de kilograme, unde aurul a fost câștigat de un sportiv din București care este neînvins în țară de doi ani și a reușit să câștige bronzul la mondiale. La categoria juniori 14-16 ani, Emilian Ostaficiuc a reușit să câștige argintul în proba de luptă semi contact, -56 de kilograme, în timp ce colegul său Darius Doboș a câștigat medalia de bronz în concursul tehnică, categoria copii 7-10 ani. Foarte aproape de podium a fost și Tia Herghelegiu, sportivă ce a ocupat locul patru la copii 7-10 ani, în proba de tehnică.

„Consider că la această ediție a Cupei României rezultatele sportivilor noștri au fost foarte bune, dacă ținem cont că a fost o competiție de un ridicat nivel tehnic, la care au evoluat cei mai buni reprezentanți de la toate cluburile din țară. O surpriză foarte frumoasă a fost evoluția peste așteptări a sportivei Tia Herghelegiu, ce a fost la un pas de podium, rezultat mult mai bun decât la naționale”, a declarat coordonatorul lotului de la CS KHI Suceava, Gheorghe Pricop.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii de la clubul KHI au încheiat anul cu cinci medalii la Cupa României.
 | Nota curentă: 4.7 din 7 voturi
Sucevenii de la clubul KHI au încheiat anul cu cinci medalii la Cupa României4.757