Google
 
luni, 27 aug 2012 - Anul XVII, nr. 199 (5104)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,6519 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta3,9743 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe Google+ Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |  Trimite pe Yahoo MessengerMessenger |   1 imagine |   ø fişiere video

Canotaj

Sportivii din judeţ au reuşit 13 medalii la naţionalele de juniori

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

Timp de două zile, sportivii secţiilor de canotaj de la Clubul Sportiv Municipal Suceava şi Clubul Sportiv Şcolar „Nicu Gane” din Fălticeni au fost prezenţi la Orşova, la finalele Campionatului Naţional pentru juniori, concurs ce a avut şi rol de selecţie pentru lotul României ce va participa la Balcaniadă. Sucevenii şi fălticenenii au avut o comportare bună pe parcursul întregului concurs, CSM Suceava obţinând opt medalii, din care trei de aur, două de argint şi trei de bronz, în timp ce CSŞ „Nicu Gane” şi-a adjudecat 5 medalii, din care una de aur şi patru de argint. Astfel, dintre sportivii pregătiţi de Ioan Despa la CSM Suceava, Marius Ţolescu şi Laurenţiu Vodă au devenit campioni naţionali de juniori I în probele de 2 rame şi 2 vâsle, a treia medalie a delegaţiei fiind obţinută de Marta Omania, la simplu categorie uşoară juniori I. Sucevenii au urcat pe a doua treaptă a podiumului la 4 vâsle junioare I prin echipajul format din Geanina Beleagă, Mihaela Rebenciuc, Marta Omania şi Elena Juravle, dar şi prin Cosmin Pascari la simplu vâsle, la juniori III. Tot la juniori III, Constantin Ştaut a câştigat bronzul la 1 vâsle, Ionuţ Bratu şi Valentin Porcos au terminat pe III la 2 vâsle juniori I, aceeaşi medalie revenindu-le fetelor la 4 rame junioare I, cu un echipaj format din Geanina Beleagă, Mihaela Rebenciuc, Mădălina Neculăiasa şi Elena Juravle.

În urma concursului, de la CSM Suceava a fost selectat în lotul pentru balcaniadă sportivul Valentin Porcos, o altă selecţie pentru lotul de juniori I şi II urmând să se desfăşoare pe 18 – 19 septembrie, la Snagov.

 

Patru fălticeneni în lotul României pentru Balcaniadă

După o comportare foarte bună la naţionalele şcolare, desfăşurate tot la Orşova în această săptămână, CSŞ „Nicu Gane” din Fălticeni a reuşit cinci medalii şi la cele de juniori, iar patru sportivi au fost selectaţi în lotul pentru Balcaniadă, mai exact Mihaela Vultur, Ciprian Tudosă, Mihai Ianoş şi Gabriel Cazacu. Singura medalie de aur a lotului pregătit de antrenorii Ana şi Vasile Avrămia i-a revenit lui Alexandru Dănilă, în proba de simplu categorie uşoară la juniori I. La fete, Ioana Vrânceanu şi Mihaela Vultur au reuşit să devină vicecampioane naţionale la 2 vâsle şi la 2 rame junioare I, Raluca Sofia şi Andreea Porojan au luat argintul în proba de dublu la juniore II, iar Ciprian Tudosă şi Mihai Ianoş au ocupat acelaşi loc la 2 rame juniori II.

„La aceste naţionale am avut parte de rezultate bune, deşi se putea şi mai bine. Am avut neşansă pe culoar din cauza vântului şi am ratat o medalie, iar la junioare I echipajul a ratat aurul deoarece le-a sărit un braţ pe finiş”, a declarat antrenorul Vasile Avrămia.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sportivii din judeţ au reuşit 13 medalii la naţionalele de juniori.
 Vizualizări articol: 527 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 4.33/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 | Nota curentă: 4.3 din 6 voturi
Sportivii din judeţ au reuşit 13 medalii la naţionalele de juniori4.356

Iulius Mall Suceava
AnnaCori
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Clasamente

Loc
Echipa
J
V
E
I
P
G
  • 1.  Otelul Galati  18  12  3   3    39p 9  
  • 2.  FC Timisoara  18  8   10  0    34p 9  
  • 3.  FC Vaslui  18  9   5   4    32p 7  
  • 4.  Rapid  18  8   6   4    30p 16 
  • 5.  Gaz Metan  18  8   6   4    30p 7  
  • 6.  Steaua  18  8   5   5    29p 9  
  • 7.  Dinamo  18  8   5   5    29p 9  
  • 8.  CFR Cluj  18  7   6   5    27p 6  
  • 9.  Astra Ploiesti  18  4   9   5    21p -1 
  • 10.  U Craiova  18  5   5   8    20p 2  
  • 11.  Gloria Bistrita  18  5   5   8    20p -5 
  • 12.  FC Braşov  18  4   8   6    20p -6 
  • 13.  FCM Tg. Mures  18  5   5   8    20p -9 
  • 14.  U Cluj  18  5   5   8    20p -12
  • 15.  Pandurii Tg. Jiu  18  4   6   8    18p -8 
  • 16.  Victoria Branesti  18  4   6   8    18p -8 
  • 17.  Unirea Urziceni  18  4   6   8    18p -10
  • 18.  Sp. Studentesc  18  3   1   14   10p -15
  • 1.  Ceahlăul PN  15  10  5   0    35p 24 
  • 2.  Săgeata Năvodari  15  11  1   3    34p 18 
  • 3.  Concordia  15  9   4   2    31p 13 
  • 4.  FC Botoşani  15  7   4   4    25p 9  
  • 5.  Viitorul C-ta  15  6   6   3    24p 2  
  • 6.  Dunărea Galaţi  15  6   4   5    22p 11 
  • 7.  Astra II Ploieşti  15  6   4   5    22p 0  
  • 8.  Farul Constanţa  15  5   5   5    20p -2 
  • 9.  Gloria Buzău  15  4   6   5    18p -2 
  • 10.  Delta Tulcea  15  5   3   7    18p -5 
  • 11.  CS Otopeni  15  5   3   7    18p -7 
  • 12.  FC Snagov  15  5   2   8    17p -12
  • 13.  Juventus Buc  15  3   5   7    14p -8 
  • 14.  Steaua II  15  4   2   9    14p -10
  • 15.  Dinamo II  15  4   2   9    14p -16
  • 16.  CF Brăila  15  0   4   11    4p -15
  • 1.  Voinţa Sibiu  14  8   6   0    30p 12 
  • 2.  Petrolul Ploieşti  14  9   1   4    28p 12 
  • 3.  Dacia Mioveni  14  8   4   2    28p 8  
  • 4.  FC Bihor Oradea  14  8   2   4    26p 7  
  • 5.  FCM UTA Arad  14  7   3   4    24p 7  
  • 6.  Politehnica Iaşi  14  6   3   5    21p 8  
  • 7.  Alro Slatina  13  5   4   4    19p 3  
  • 8.  Gaz Metan CFR  14  4   5   5    17p -3 
  • 9.  FC Argeş Piteşti  14  5   2   7    17p -4 
  • 10.  CSM Rmn-Vâlcea  14  5   1   8    16p -1 
  • 11.  Arieşul Turda  14  4   3   7    15p -7 
  • 12.  Mureşul Deva  14  3   4   7    13p -7 
  • 13.  ACU Arad  14  3   4   7    13p -9 
  • 14.  Unirea Alba-Iulia  14  3   3   8    12p -11
  • 15.  FC Silvania ŞS  13  3   1   9    10p -15
  • 16.  Minerul Lupeni  0   0   0   0     0p 0  

Detalii clasamente

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Sport local

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Elia Studio - Salon de infrumusetare
Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei