joi, 19 apr 2012 - Anul XVII, nr. 90 (4995)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Universitatea pierde la Bacău, dar rămâne pe locul trei

Handbaliştii Universităţii Suceava au reluat campionatul cu un eşec pe terenul Ştiinţei Bacău, după ce aseară au pierdut derbiul etapei cu numărul 21, cu scorul de 24 – 28. Această partidă trebuia să se dispute pe 25 martie, dar a fost amânată pentru ieri, deoarece sucevenii au avut de disputat, pe 24 martie, returul din sferturile de finală ale Challenge Cup.

Aşa cum se aşteptau, elevii antrenorului Leonard Bibirig au avut o misiune dificilă în faţa ocupantei locului doi, Ştiinţa Bacău, echipă ce s-a întărit foarte mult şi are în acest moment cel mai bun lot de când evoluează în prima ligă. Începutul de meci a fost unul echilibrat, ambele echipe apărându-se destul de agresiv şi mai avansat. Din păcate, din minutul 7 şi până la mijlocul reprizei, universitarii greşesc destul de mult, mai ales la finalizare, şi Bacăul marchează de şase ori fără să primească gol şi se distanţează la şase goluri, scor 9 – 3. Sucevenii încearcă să recupereze din handicap, dar gazdele se apără foarte bine şi nu le dau elevilor lui Leonard Bibirig prea multe soluţii de a finaliza, un rol important avându-l şi portarul Rădăcu Tamaş, care a avut mai multe parade şi a închis complet poarta băcăuană mai bine de şapte minute.

Pe finalul reprizei, gazdele pierd unul dintre cei mai buni oameni, extrema Marius Bondar, cel care este scos pe targă după o entorsă suferită la o fază în care a trecut de Roşu şi a călcat strâmb. După cinci minute fără gol, în ultimele două minute ale reprizei, Universitatea a marcat de două ori şi a intrat la vestiare cu un handicap de cinci goluri, scor la pauză 10 – 15.

Studenţii s-au apropiat cel mai mult la trei goluri în spatele Bacăului

În debutul reprizei secunde, studenţii se apără mai avansat, dar Bacăul profită de o superioritate şi de două lovituri de la 7 metri şi îşi păstrează diferenţa de cinci şi mai apoi şase goluri. Cu ajutorul mai multor intervenţii bune ale lui Şelaru, Universitatea se apropie la patru goluri în spatele gazdelor, dar Ştiinţa profită de mai multe greşeli din jocul Sucevei şi îşi păstrează un avantaj confortabil până pe finalul jocului.

În ultimele cinci minute, elevii antrenorului Leonard Bibirig se apropie din nou pe tabelă, de această dată la trei goluri, dar deja era prea târziu pentru a mai spera la un egal şi Ştiinţa Bacău câştigă cu scorul de 28 – 24, consolidându-şi poziţia secundă pe care nu prea mai are şanse s-o piardă până la finalul sezonului. În ciuda acestui eşec, Universitatea rămâne pe locul trei, la un singur punct în faţa următoarei clasate, CS Caraş Severin, echipă ce are de disputat o restanţă pe terenul celor de la CSM Bucureşti.

Directorul tehnic al sucevenilor, Petru Ghervan, a declarat la finalul meciului: „Aşa cum ne aşteptam, a fost un meci în care s-a jucat destul de tare, iar din păcate greşelile individuale din tabăra noastră au făcut diferenţa pe tabelă. A fost un meci disputat între două echipe care muncesc mult şi în care băcăuanii au fost mai hotărâţi şi şi-au dorit mai mult victoria, în timp ce noi nu ne-am concentrat prea bine, mai ales în prima repriză, când s-au desprins decisiv. Ei şi-au consolidat poziţia secundă în clasament, iar noi se pare că avem un meci decisiv cu Timişoara, pentru rămânerea pe podium”.

Duminică, de la ora 11.00, Universitatea Suceava revine în faţa propriilor suporteri cu un meci în care nu au altă variantă decât cea a victoriei, în compania Universităţii Timişoara.

Clasamentul Ligii Naţionale de Handbal masculin

1. HCM Constanţa                 21     21     0       0       754-540      42
2. Ştiinţa Bacău                      21     17     0       4       651-539      34
3. Universitatea Suceava        21     12     2       7       603-590      26
4. CS Caraş Severin               20     12     1       7       529-526      25
5. HC Odorhei                       21     10     3       8       657-617      23
6. Energia Pandurii Tg. Jiu     21     11     2       8       612-615      23
7. Universitatea  Timişoara    21     10     0       11     541-532      20
8. Potaissa Turda                    21     9       2       10     586-593      20
9. Dinamo Călăraşi                 21     9       2       10     582-594      20
10. Universitatea Cluj            21     7       2       12     544-587      15
11. CSM Bucureşti                20     6       1       13     498-528      13
12. CSM Ploiești                    21     5       3       13     513-588      13
13. CSM Satu Mare               21     5       2       14     552-621      12
14. Steaua Bucureşti              21     1       2       18     537-689      4
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea pierde la Bacău, dar rămâne pe locul trei.
 Vizualizări articol: 579 |