luni, 21 feb 2011 - Anul XVI, nr. 42 (4640)

Suceava, victorie dramatică la Timişoara

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a încheiat turul Ligii Naţionale cu o victorie pe terenul celor de la Poli Timişoara, scor 25 – 24, după ce la pauză era egal, 11 – 11. În urma acestei victorii, sucevenii şi-au consolidat locul patru în clasament, dar au stabilit şi un record în istoria echipei, graţie celor 18 puncte acumulate într-un tur de campionat. Aşa cum se aşteptau, elevii antrenorului Leonard Bibirig nu au avut o misiune prea uşoară la Timişoara, în faţa unei echipe ce venea după o înfrângere la scor la Baia Mare şi avea nevoie mare de cele două puncte pentru a ieşi din zona retrogradării. Prima repriză a fost una extrem de echilibrată, cu un început mai bun al gazdelor, care au condus cu 4 – 2, dar cu o revenire a sucevenilor, care au egalat în minutul 15 şi mai apoi au preluat conducerea câteva minute mai târziu, scor 8 – 7. Pe fondul unui joc dur, la limita regulamentului, în care cele două formaţii nu au reuşit să se desprindă la mai mult de două goluri, la pauză scorul era egal, 11 – 11. Începutul părţii secunde a aparţinut elevilor lui Leonard Bibirig, cei care s-au dus la trei goluri scor 15 – 12, dar au rămas fără căpitanul Adrian Chiruţ, care a suferit o luxaţie la cotul drept şi a fost nevoit să părăsească terenul după numai şase minute de joc. Jocul dur din teren şi-a pus amprenta şi la cartonaşele roşii, fiecare echipă având câte un jucător eliminat direct pentru atacuri din spate, de la gazde Gălan, în minutul 38, iar de la Universitatea, Gavriloaia, în minutul 42. Timişorenii au recuperat din diferenţă şi chiar au trecut la conducere în minutul 51, scor 20 – 18, avantaj de două goluri care s-a păstrat până în minutul 57, 24 – 22. În ciuda faptului că erau în inferioritate numerică, universitarii au fost mai lucizi şi au reuşit egalarea când mai era doar un minut de joc. Din fericire, Adomnicăi a adus din nou avantajul în tabăra suceveană, Pralea a apărat în faţa lui Stan la următoarea fază, iar Universitatea a câştigat două puncte preţioase, scor final 25 – 24. Pentru Universitatea au reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor, Mitrea(6 goluri), Adomnicăi(5), Bursuc şi Gavriloaia, câte 3 goluri, Dediu şi Ciubotariu, câte două reuşite, iar Chiruţ, Pancu, Acatrinei şi Ilieş, câte un gol.

Bibirig: „Suntem în grafic”

„Am obţinut o victorie muncită, în faţa unui adversar dificil, ce a dat totul pe teren deoarece se află într-o situaţie dificilă. În acest meci pot spune că apărările celor două echipe au avut un cuvânt greu de spus, dar omogenitatea formaţiei noastre şi-a spus cuvântul pe final, când am revenit şi am câştigat, chiar dacă eram în inferioritate. A fost un joc destul de dur, la limita regulamentului, dar până la urmă handbalul este un sport de contact şi toate acestea fac parte din joc. După acest tur pot spune că suntem în grafic pentru un loc de cupă europeană”, a declarat după meciul de la Timişoara, antrenorul Leonard Bibirig. Acesta a mai adăugat că întreaga echipă îi dedică această victorie preşedintelui secţiei de handbal din cadrul CS Universitatea Suceava. Viorel Nuţu, cel care şi-a serbat ziua de naştere în weekendul ce a trecut.

De cealaltă parte, antrenorul timişorenilor, Otto Hell, este de părere că echipa sa a pierdut acest meci într-un final pe care n-a ştiut să-l gestioneze.

“La acest nivel nu este permis săgreşim în acest fel pe final, unde Suceava era în inferioritate, iar noi am primit gol. Una peste alta, a fost un joc disputat, în care am reuşit să anihilăm într-o oarecare măsură jocul adversarilor. Am avut un Stan într-o zi foarte bună şi un Fenici care se dovedeşte a fi un mare câştig pentru echipă. Din păcate, poarta nu ne-a ajutat azi, iar extremele noastre au dovedit că asta e valoarea lor, pe un post foarte important în handbalul modern“, a explicat antrenorul Otto Hell.

Etapa viitoare, sucevenii vor începe returul de campionat pe teren propriu în compania ultimei clasate, CSM Oradea.

Rezultatele etapei a 13-a din Liga Naţională

UCM Reşiţa - U Transilvania Cluj 27-26 (14-14)

Ştiinţa Municipal Bacău - HC Odorhei 27-25 (16-13)

CSM Satu Mare - HC Minaur Baia Mare 35-18 (14-9)

CSM Bucureşti - Dinamo Municipal Braşov 23-26  (11-15)

CSA Steaua Bucureşti - CSM Oradea 35-34 (19-16)

Poli Municipal Timişoara - CSU Suceava 24-25 (11-11)

14. CSM Oradea                     13   0 1 12 348 – 425  1

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Suceava, victorie dramatică la Timişoara.
 Vizualizări articol: 1164 |