Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6438 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   6 imagini |   ø fişiere video

Handbal

Victorie muncită în faţa Ştiinţei Bacău

Chiar dacă a pierdut şansa de a ocupa locul cinci, ultimul ce duce în cupele europene, echipa de handbal a Universităţii Suceava continuă seria victoriilor din acest retur al Ligii Naţionale, după ce ieri a câştigat în faţa Ştiinţei Bacău, scor 28 – 27, la pauză 12 – 13. Aşa cum era de aşteptat, partida dintre cele două echipe a fost una foarte echilibrată, în care tensiunea meciului şi-a spus cuvântul atât în teren, pe băncile de rezervă, dar şi în tribunele sălii Liceului cu Program Sportiv din Suceava.

Meciul a început într-o notă de echilibru, până în minutul 7, când scorul era egal, 3 – 3, dar oaspeţii au profitat de lipsa de soluţii în atac a sucevenilor şi au înscris de patru ori consecutiv, distanţându-se la patru goluri, scor 3 – 7.

Universitatea a recuperat două goluri, dar băcăuanii s-au distanţat din nou la patru goluri în minutul 18, scor 5 – 9. Cu un Bogdan Pralea într-o zi foarte bună, elevii antrenorului Leonard Bibirig au avut revenit în joc cu patru reuşite consecutive şi au egalat situaţia pe tabelă cu un minut înainte de final, scor 12 – 12. Elevii lui Gabriel Armanu au intrat la vestiare cu un avantaj de un gol, după reuşita interului rus Igor Moskalenko, cel care alături de veteranul Sandu Iacob a reuşit nouă goluri, scor 12 – 13. În chiar primul minut al părţii secunde, universitarii au reuşit să egaleze din nou, dar imediat a venit şi replica oaspeţilor, care s-au distanţat la trei goluri, spre bucuria celor aproximativ 40 de suporteri veniţi de la Bacău să-şi încurajeze favoriţii, scor 13 – 16. După şapte minute de joc din repriza secundă, Ştiinţa Bacău avea din nou patru goluri avans, scor 15 – 19. Au urmat apoi trei minute foarte bune în care sucevenii au recuperat din diferenţă, au egalat şi au preluat conducerea cu ajutorul a cinci reuşite consecutive, dar şi al câtorva intervenţii extreme ale lui Pralea, care a apărat şi trei lovituri de la 7 metri în prima repriză, scor 20 – 19. Când mai erau 12 minute până la final, Bacăul a egalat din nou situaţia, ba chiar s-a dus la două goluri diferenţă în minutul 54, moment în care Leonard Bibirig a cerut time out, scor 25 – 27. Minutul de odihnă le-a prins bine universitarilor, care au egalat din nou cu patru minute înainte de fluierul final, scor 27 – 27. Finalul de partidă avea să fie unul foarte încordat, cu multe eliminări, dar şi răbufniri din partea jucătorilor şi a oficialilor celor două echipe. Chiruţ a înscris în minutul 58 şi Universitatea avea din nou avans de un gol. În acelaşi minut, ambele echipe au rămas cu un om în minus, Zvanciuc şi Gurkovskiy fiind eliminaţi pentru o altercaţie.

Când mai erau 30 de secunde de joc, sucevenii ratează un atac, iar Chiruţ îl blochează pe portarul oaspeţilor, Shota Tevzadze, acesta din urmă reacţionând nesportiv şi ameninţându-l cu pumnul pe sucevean. Arbitrii îl elimină pentru două minute pe bacăuan, dar şi pe managerul general al Ştiinţei, Dorel Sanie, cel care a protestat vehement la această decizie. În prima fază a atacului următor, Mitrea vede şi el eliminare şi astfel Bacăul are ultimul atac cu trei jucători la semicerc, iar Universitatea cu patru sportivi. Un băcăuan forţează o intrare la semicerc şi arbitrii dictează 7 metri, cu două secunde înaintea expirării timpului regulamentar. Din fericire, portarul Iulian Andrei apără cel de-al treilea 7 metri din acest meci în faţa lui Sandu Iacob şi sucevenii câştigă un meci în care au jucat mai mult pentru orgoliu, scor 28 – 27.

Gabriel Armanu: „În ciuda speculaţiilor apărute înainte, meciul s-a jucat în teren”

În urma înfrângerii suferite la Suceava, antrenorul Ştiinţei Bacău, Gabriel Armanu, s-a arătat nemulţumit de felul în care jucătorii săi au abordat jocul în ultimele 10 minute, când s-au grăbit şi au încercat să rezolve meciul pe cont propriu.

„A fost un meci foarte greu în care am condus destul de mult, dar ne-am trezit conduşi pe final de joc. Ne-am dorit foarte mult o victorie la Suceava, deoarece visăm la o medalie de mai mulţi ani. Din păcate, în ultimele 10 minute ale jocului ne-am grăbit în atac şi am încercat să rezolvăm situaţiile pe cont propriu şi nu într-un mod colectiv, aşa cum am făcut-o până atunci. Îi felicit pe suceveni pentru felul în care s-au luptat pentru această victorie şi, în ciuda speculaţiilor apărute înainte, cert este că meciul s-a jucat în teren”, a declarat la final antrenorul Gabriel Armanu, care a mai adăugat că a avut la dispoziţie un lot destul de subţire după multiplele accidentări din ultimele două meciuri.

De cealaltă parte, antrenorul Universităţii, Leonard Bibirig, şi-a felicitat elevii pentru dăruirea de care au dat dovadă în această victorie muncită.

„Meritele acestei victorii aparţin în totalitate jucătorilor, care au muncit din greu şi s-au dăruit în totalitate pentru a câştiga acest meci. Mobilizarea exemplară s-a văzut mai ales în cele două rânduri, când au avut puterea să revină de la 19 – 15 şi mai apoi de la 27 – 25 pentru oaspeţi. Sperăm într-un meci foarte bun şi la Reşiţa, acolo unde ne dorim să încheiem acest retur de excepţie cu o victorie”, a declarat Bibirig. Tehnicianul sucevean a mai adăugat că speră ca în acest final, conducerea clubului să facă eforturi pentru a menţine la echipă jucătorii aflaţi la final de contract.

Echipa CSM Medgidia s-a retras din campionat

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Victorie muncită în faţa Ştiinţei Bacău.
 Vizualizări articol: 1200 |