luni, 6 oct 2008 - Anul XIII, nr. 235 (3916)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9759 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6361 lei

Doar egal cu ultima clasată

În etapa cu numărul şase din Liga Naţională, echipa locală de handbal CS Universitatea Suceava nu a reuşit decât o remiză pe teren propriu, în faţa ultimei clasate, nou promovata CS H&V Piteşti, scor 29-29. Pe fondul unui joc slab al universitarilor, piteştenii au dovedit că nu au făcut doar o simplă excursie la Suceava, plecând acasă cu un punct nesperat.

Faţă de etapele trecute, sucevenii nu au mai făcut acelaşi joc bun, lipsa concentrării ducând la multe greşeli ce au permis oaspeţilor să-şi facă jocul. Prima repriză a fost una destul de echilibrată, piteştenii reuşind să se menţină în joc şi chiar să conducă pe tabelă în mai multe rânduri, la unul sau două goluri. În ciuda multiplelor ratări, sucevenii au reuşit totuşi să egaleze de mai multe ori, dar nu au putut să se distanţeze decisiv, terminând prima repriza la doar un gol în faţa adversarilor, scor 13-12.

Cum se pierde prosteşte un punct

Cele două absenţe din lotul sucevean, a lui Chiruţ şi Gavriloaia, s-au simţit în mai multe momente ale jocului, lipsa de experienţă a înlocuitorilor cunoscându-se mai ales la finalizare. Ca şi în prima parte, începutul de  repriză a aparţinut oaspeţilor, care nu s-au distanţat la mai mult de două goluri. Cu două minute înainte de final, sucevenii aveau două goluri avantaj şi o lovitură de la 7 metri, pe care din păcate portarul advers a apărat-o, scor 29-27. Piteştenii reuşesc să marcheze şi se apropie la doar un gol în spatele universitarilor şi chiar să egaleze cu câteva secunde înainte de final, după un atac în care şi-au scos portarul din teren şi au introdus o extremă. În cele cinci secunde care au mai rămas, studenţii nu mai reuşesc să marcheze şi partida se încheie astfel la egalitate, oaspeţii reuşind să obţină al doilea punct din acest campionat.

Ghervan, supărat pe elevii săi

“Din păcate atitudinea jucătorilor nu a fost cea mai potrivită, iar mobilizarea şi concentrarea n-a fost la nivelul unui joc oficial. În acest joc s-a văzut foarte clară că lipsa sacrificiului din teren ne face să arătăm ca o echipă fără mari pretenţii la un rezultat pozitiv. Aceste lucruri ar trebui să ne dea de gândit, pentru că dacă vom juca aşa şi în continuare nu avem şanse să mai câştigăm puncte” a declarat antrenorul Petru Ghervan.

Pentru studenţi au marcat Bibirig (3 goluri), Bursuc (6), Acatrinei (1), Adomnicăi (7), Ţuţu (3), Mitrea (1), Dospinescu (4) şi Brădăţan (4).

Tensiuni la vestiar

Rezultatul de egalitate înregistrat sâmbătă a inflamat spiritele în vestiarul sucevenilor. Pe fondul reproşurilor, antrenorul-jucător Leonard Bibirig a anunţat că este gata să renunţe la contractul pe care-l are cu gruparea suceveană. “Au fost discuţii mai aprinse, dar nu se pune problema ca Leonard Bibirig să plece de la echipă. Mâine (n.r. - azi) vom avea o discuţie la rece şi vom reanaliza atribuţiile fiecăruia, dar, repet, nu este vorba de vreo demisie”, a spus Petru Ghervan, antrenorul principal al CS Universitatea Suceava.

11. Energia Tg. Jiu                 6 1 1 4   144-152   3p
12. Minaur Baia Mare            6 1 1 4   143-156   3p
13. CSM Oradea                     6 1 0 5   160-178 2p
14. CS H&V Piteşti                       6 0 2 4   145-167  2p
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Doar egal cu ultima clasată.
 Vizualizări articol: 1069 |