Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9751 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5879 lei

Fotbal Club Cetatea

Marian Pană a câştigat duelul cu Ioan Radu

Perdaful primit de la antrenorul Marian Pană după prestaţia mai puţin convingătoare din meciul cu CF Brăila din runda precedentă, a avut darul să-i trezească la viaţă pe fotbaliştii suceveni. Nicolau, Bernard, Celpan şi compania au făcut un meci mare în faţa Aerostarului, astfel că victoria cu 3-1 repurtată ieri după amiază de Cetatea la Bacău a rezolvat în mare măsură ecuaţia promovării. Chiar dacă pe finalul confruntării sucevenii au condus chiar cu 3-0, la un moment dat, pe la mijlocul primei reprize, echilibrul partidei părea să se fi rupt iremediabil în favoarea gazdelor. Era minutul 29 abia când Andrei Aileni a încasat, ce-i drept, cu uşurinţă, al doilea galben, iar sucevenii s-au trezit cu un om mai puţin pe teren. Paradoxal, acest eveniment avea să schimbe raportul din teren în favoarea oaspeţilor, care au strâns rândurile şi s-au dăruit ca niciodată. După o ratare a lui Tomaz şi un penalty neacordat la o incursiune în careul advers a lui Celpan, veteranul Bernard a deschis scorul, în minutul 56, cu o lovitură plasată de cap. Omniprezentul Celpan a avut golul de 2-0 în vârful bocancului în minutul 72, însă a trimis de puţin pe lângă poartă, din centrarea lui Halip. Gazdele au avut o tresărire de orgoliu în minutul 80, dar Roheţki a intervenit foarte bine în faţa lui Purică. Jocul s-a mutat imediat la poarta adversă şi Homneac, tot cu o lovitură de cap, i-a făcut din nou bucuroşi pe cei circa 50 de suporteri ai Cetăţii prezenţi la această întâlnire. De degringolada instaurată în apărarea echipei pregătite de Ioan Radu a profitat şi Onciu în minutul 86, care a l-a driblat pe portarul Coşa şi a înscris cu un şut din unghi. Aerostar a avut o tresărire de orgoliu în minutul 90 şi a marcat golul de onoare  prin Dutciuc. Zarurile fuseseră însă aruncate. Cetatea a început partida în formula Roheţki – Ungureanu, Nicolau, Bernard – Leuciuc, Onciu, Celpan (80 Cojenel), Halip – Aileni, Caragea (60 Homneac, 89 Lupu), Tomaz (86 Apetri).

Marian Pană: „Jucătorii şi-au spălat toate păcatele”

Chiar dacă în momentul eliminării lui Aileni a simţit că i-a căzut cerul în cap, Marian Pană a continuat să trăiască jocul la intensitate maximă şi s-a liniştit abia pe final, când Onciu a dus scorul la 3-0. „Sunt foarte fericit, nu atât din cauza rezultatului ci pentru că echipa a jucat foarte bine. A fost o evoluţie foarte apropiată de ceea ce vreau eu, iar prin această prestaţie jucătorii şi-au spălat toate păcatele de la meciul cu Brăila. Tehnicianul Cetăţii a explicat şi de ce a schimbat sistemul de joc din 4-4-2 în 3-4-3 înaintea disputei cu Aerostar. „Ştiam că Ioan Radu joacă tot timpul cu trei apărători centrali, astfel că i-am împins încă din start pe Aileni, Caragea şi Tomaz în coasta lor. Acest lucru i-a incomodat foarte mult şi i-am ţinut astfel departe de poarta noastră. Pe faza de apărare, l-am introdus pe experimentatul Bernard lângă Nicolau şi Ungureanu şi am câştigat mult în siguranţă”, a mărturisit Marian Pană.

Iată care sunt rezultatele complete înregistrate în etapa a XX-a a Ligii a III-a:

18.  Leonard Paşcani 20 1 5 14 20-53 8
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Marian Pană a câştigat duelul cu Ioan Radu.
 Vizualizări articol: 1363 |