Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9757 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6253 lei

Euro 2012

Italia – Spania, finala acestei ediţii

Reprezentativa Italiei a învins, joi, la Varşovia, cu scorul de 2-1 (2-0), naţionala Germaniei, în semifinalele Campionatului European din Polonia şi Ucraina, şi s-a calificat în finala competiţiei, în care va întâlni deţinătoarea trofeului, Spania. Golurile învingătorilor au fost marcate de Balotelli '20, '36. Pentru Germania a înscris Mesut Ozil, în minutul 90+2, din penalti.

Finala Campionatului European de fotbal reprezintă a 31-a confruntare dintre cele două naţiuni, până în prezent italienii dominând în meciurile oficiale, iar spaniolii în cele amicale, informează As.

Potrivit sursei citate, Spania s-a impus o singură dată în faţa Italiei într-un meci oficial, în 1920, la Jocurile Olimpice de vară, chiar în prima confruntare cu italienii.

Cele două naţiuni au jucat 19 partide amicale şi 11 oficiale. Spania s-a impus în opt meciuri, iar Italia în zece, 12 partide terminându-se la egalitate.

În meciurile amicale, Spania s-a impus de şapte ori, înregistrându-se şi şapte remize şi cinci victorii ale Italiei. În partidele oficiale, Spania a câştigat doar o dată în 90 de minute. Spaniolii au mai învins Italia la ediţia din 2008 a Campionatului European, în sferturile de finală, după loviturile de departajare.

Italia şi Spania s-au mai întâlnit la actuala ediţie a Campionatului European în faza grupelor, în 10 iunie, când au terminat la egalitate, scor 1-1.

Duminică, la Kiev, italienii vor încerca să câştige pentru a doua oară Campionatul European, după 1968, în faţa spaniolilor, campioni mondiali şi europeni en titre.

Balotelli, eroul Italiei

Internaţionalul italian Mario Balotelli a declarat joi că aceasta este cea mai frumoasă seară din viaţa sa şi că este încrezător înaintea confruntării de la Kiev cu Spania, informează tuttomercatoweb.com.

"Am aşteptat atât de mult acest moment. I-am dedicat golurile mamei mele, care a venit la stadion doar pentru mine. Au fost aici şi cei mai buni prieteni ai mei şi acest lucru a contat pentru mine. Cassano a fost genial, doar el poate face ceea ce a făcut. Dacă revin în Italia? Acum nu mă gândesc la asta, joc în Anglia şi momentan rămân acolo. Cred că aceasta este cea mai frumoasă seară din viaţa mea, dar sper ca în finală să jucăm chiar mai bine şi să învingem. Spania? Trebuie să fim liniştiţi, să nu ne fie teamă, asta şi pentru că deja le-am dat un gol (n.r. - în grupe) şi suntem puternici", a spus Balotelli.

Selecţionerul Italiei, Cesare Prandelli, a lăudat evoluţiile atacanţilor Antonio Cassano şi Mario Balotelli.

"Balotelli a fost excelent, la fel ca întreaga echipă. A fost concentrat şi a făcut exact ce i-am cerut. Este unic, este un atacant modern, dar atipic, este foarte puternic din punct de vedere fizic, dar ştie şi să muncească pentru echipă. Cassano a dat totul în teren. S-a luptat, a alergat. Ştiam că poate fi un jucător-cheie. A jucat doar 58 de minute, dar au fost 58 de minute excelente", a spus Prandelli.

Pentru selecţionerul Italiei, Spania rămâne favorita finalei, deoarece a câştigat multe titluri.

Selecţionerul Germaniei, supărat pe neatenţia fundaşilor

Selecţionerul Germaniei, Joachim Low, a declarat că echipa sa a primit două goluri ce puteau fi evitate la meciul cu Italia.

"În prima repriză, după acest prim gol ce putea fi evitat la centrarea lui Cassano, am fost dezorganizaţi. Am studiat comportamentul lui Cassano şi el ar fi trebuit să fie oprit de fundaşul nostru. Am fost neatenţi şi am primit două goluri. În faţa Italiei este foarte greu să întorci scorul, chiar dacă echipa mea a jucat foarte bine. Îmi felicit jucătorii pentru modul în care au încercat să revină. Ştiam că Italia este mai puternică decât în 2010. Prandelli a schimbat jocul acestei echipe, a făcut-o mai ofensivă. Are doi super atacanţi şi un metronom ca Pirlo care ştie să-i servească foarte bine", a afirmat Low.

Low consideră că echipa sa, cea mai tânără de la Euro-2012, a făcut un turneu excelent şi a progresat foarte mult în ultimii doi ani.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Italia – Spania, finala acestei ediţii.
 Vizualizări articol: 1352 |