luni, 21 feb 2011 - Anul XVI, nr. 42 (4640)

Români

Bogdan Stancu, lăudat de site-ul FIFA

Site-ul FIFA a realizat, vineri, un material despre atacantul echipei Galatasaray, Bogdan Stancu, în care se menţionează că acesta ar putea fi "un succesor legitim al unor jucători precum Gheorghe Hagi, Iuliu Bodola şi Anghel Iordănescu" şi care ar putea avea reuşite mari în carieră.

"A durat ceva timp, însă se pare că România a descoperit un succesor legitim al unor jucători precum Gheorghe Hagi, Iuliu Bodola şi Anghel Iordănescu, cei mai buni trei marcatori din istoria echipei naţionale. Din luna august a anului trecut, la naţionala României a debutat un atacant ce pare capabil să reuşească lucruri mari, şi nu numai atât, ţinând cont de faptul că are abia 23 de ani. Atacantul respectiv este Bogdan Sorin Stancu", scrie sursa citată în articolul intitulat "Tomcat/"Motanul", o lovitură pentru "Lei"/Galatasaray)".

Site-ul FIFA face apoi un rezumat al vieţii şi carierei jucătorului, menţionând că în 2001, când avea doar 14 ani, Bogdan Stancu şi-a pierdut tatăl, "o lovitură după care aproape că nu şi-a revenit".

"Cele trei goluri ale «predatorului» în doar 12 meciuri disputate în liga a doua, la Dacia Mioveni, în sezonul 2005-2006, i-a convins pe cei de la FC Argeş să-şi cheme jucătorul înapoi. A debutat în prima ligă din România la 19 ani, acesta fiind primul pas dintr-o rapidă ascensiune în fotbalul profesionist", scrie site-ul FIFA.

Un antrenor râde, altul plânge

Tehnicianul echipei Galatasaray, Gheorghe Hagi, a declarat, după victoria din meciul cu Bucaspor, scor 1-0, că este bucuros deoarece jucătorii săi au pus în aplicare tot ce au discutat în pauza partidei, când scorul era 0-0, informează ajansspor.com. Culio a înscris în minutul 76. Bogdan Stancu a fost integralist la Galatasaray, la fel ca Juan Culio şi portarul columbian Robinson Zapata, fost component al echipei Steaua. Stancu a primit un cartonaş galben, în minutul 84.

Tehnicianul formaţiei RC Lens, Ladislau Boloni, a criticat, sâmbătă, prestaţia arbitrului de la partida cu Sochaux, pierdută cu scorul de 2-3, afirmând că "aroganţa" centralului l-a împiedicat să vadă lucrurile clar, informează L'Equipe.

Boloni, care a fost trimis în tribune în minute 66, îi reproşează arbitrului Bartolomeu Varela că nu a acordat două lovituri de pedeapsă la Maoulida (primul minut) şi Démont (63), dar şi că a fluierat un fault "imaginar" la Queudrue, în urma căruia echipa Sochaux a marcat din lovitură liberă.

După 24 de meciuri, RC Lens ocupă locul 19 în campionat, penultimul, cu 24 de puncte.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Bogdan Stancu, lăudat de site-ul FIFA.
 Vizualizări articol: 516 |