Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9753 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6364 lei

Liga Europa

Steaua, de la extaz la agonie

Formaţia Steaua Bucureşti a încheiat la egalitate, scor 3-3 (3-1), meciul susţinut, joi, pe teren propriu, în compania echipei italiene Napoli, în etapa a doua a grupei K a Ligii Europa.

1-0: Steaua a intrat în avantaj pe tabela de marcaj încă din minutul 2, când la o centrare a lui Apostol, mingea a fost deviată în propria poartă de Cribari.

2-0: Cristian Tănase a majorat diferenţa cu un şut de la aproximativ 35 de metri lateral stânga.

3-0: Kapetanos a înscris al treilea gol al Stelei, reluând în plasă din aproximativ 6 metir, după o centrare de pe dreapta.

3-1: Cribari a executat o lovitură liberă, la care mingea a lovit bara porţii lui Tătăruşanu şi a ricoşat spre Vitale, care a înscris în poarta goală.

3-2: Hamsik a micşorat diferenţa de pe tabela de marcaj, cu un şut în vinclul porţii lui Tătăruşanu, din aproximativ 20 de metri.

3-3: Cavani a stabilit scorul final al partidei, în al optulea minut de prelungiri.

Steaua a rămas în inferioritate numerică, în minutul 31, când a fost eliminat Kapetanos pentru o intervenţie la Santacroce. După această fază, Santacroce a fost fluierat de întreg stadionul la fiecare atingere a balonului, el fiind şi înlocuit la pauză.

În minutul 54, Steaua a avut o dublă ocazie la poarta italienilor, mingea lovind transversala de două ori, la şuturile lui Nicoliţă şi Tănase.

La partidă au asistat 10.203 spectatori, între care şi aproximativ 1.000 de fani italieni, care au afişat un banner cu mesajul: "Maroni bastardo".

Tehnicianul Marius Lăcătuş a fost ovaţionat de public înaintea începerii meciului, numele lui fiind strigat şi pe parcursul partidei de către suporteri.

După golul de 3-3 şi încheierea partidei, banca tehnică stelistă a avut o reacţie nervoasă, jucătorii reproşându-i arbitrului timpul de prelungire a meciului. Arbitrii au intrat cu greutate în tunelul de acces spre vestiare, fiind aruncate diverse obiecte spre ei, chiar şi scaune de la tribuna a doua. Jucătorii echipei Napoli au intrat în vestiare în fugă.

Marius Lăcătuş le-a cerut suporterilor să se calmeze, acelaşi apel fiind făcut şi de crainicul stadionului.

Becali, mulţumit de joc

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat că echipa antrenată de Marius Lăcătuş a avut o evoluţie foarte bună şi din punctul său de vedere este învingătoare.

"Asta este, a fost ghinion. Ce dacă ne-au egalat? Din punctul meu de vedere, astăzi am fost învingători. Am avut 3-0, am jucat cu un om în minus şi până la urmă normal că am cedat fizic. Dacă nu era acea eliminare, am fi câştigat cu mai mult de 3-0. Acum nu mai contează, dacă fanii sunt mulţumiţi şi eu sunt la fel de mulţumit, dă-le naibii de puncte, până la urmă am jucat foarte bine şi am demonstrat că putem. Batem şi pe Liverpool şi batem şi pe Napoli la ei acasă", a spus Becali.

Gigi Becali a precizat că nu îl poate acuza pe arbitru pentru minutele de prelungire. "Nu pot să dau vina pe arbitru, nu cred că el ştia că o să se egaleze dacă prelungeşte meciul. Eu dau vina doar pe ghinion în acest meci", a adăugat finanţatorul stelist.

Lăcătuş i-a calmat pe suporteri

Antrenorul echipei Steaua, Marius Lăcătuş, a declarat că este greu să rezişti în faţa unei formaţii precum Napoli, atunci când joci în zece oameni şi şi-a felicitat jucătorii pentru efortul depus.

"A fost un meci greu, împotriva unei echipe puternice, cu jucători foarte buni. E păcat că n-am reuşit această victorie care se contura la începutul meciului, dar fotbalul oferă şi momente neplăcute. Când joci în zece împotriva unei echipe ca Napoli, e greu să rezişti. Felicit jucătorii pentru efortul făcut, pentru atitudinea demonstrată. Păcat că n-am reuşit această victorie, era bună şi pentru moralul jucătorilor. Este păcat şi pentru mine şi pentru suporteri. Dar sunt convins că dacă jucătorii vor avea această atitudine, vor veni rezultatele pozitive. Vreau să mulţumesc fanilor că au fost alături de echipă. Jucătorii au dat dovadă de mare caracter, în două zile nu se pot face minuni. Tristeţea este prea mare acum ca să găsim vinovaţii, sigur are şi Kapetanos partea lui de vină, dar nu am revăzut faza ca să-mi dau cu părerea", a declarat Lăcătuş.

Întrebat ce a spus arbitrului la finalul meciului, Lăcătuş a răspuns: "La final i-am mulţumit pentru maniera de arbitraj".

Lăcătuş a menţionat că a încercat să controleze furia suporterilor la finalul meciului: "Nu ne-am dori să fim sancţionaţi, să nu putem evolua pe stadionul nostru. Am încercat să-i fac să se gândească la consecinţe".

Bilete speciale pentru acest meci

Cotidianul Gazzetta dello Sport a notat, joi seară, că având în vedere modul în care s-a desfăşurat jocul, pe biletele de meci ar fi trebuit să scrie că fotbalul nu este bun pentru inimă.

Cotidianul Gazzetta dello Sport a scris că "Napoli a recuperat incredibil de la 0-3, Cavani marcând într-un final nebun, în al 7-lea minut de prelungire".

"Napoli remontează spectaculos la Bucureşti. Mereu Cavani. Început de coşmar, remontare spectaculoasă. 3-3 cu gust de victorie", a titrat Corriere dello Sport.

"Nebuna Napoli. După un meci palpitant, schizofrenic de-a dreptul, Napoli reuşeşte un come-back nebunesc de la 0-3", a comentat cotidianul Tuttosport.

Utrecht, de neînvins

Formaţia olandeză FC Utrecht, cu Mihai Neşu integralist, a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, joi, pe teren propriu, în compania echipei engleze Liverpool, în etapa a doua a grupei K.

Clasamentul grupei K după două etape este următorul: 1. Liverpool - 4 puncte; Napoli - 2 puncte; 3. FC Utrecht - 2 puncte - 4. Steaua - 1 punct.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua, de la extaz la agonie.
 Vizualizări articol: 436 |