Acțiune poliție

Percheziții pentru delapidare la o sală de jocuri din Berchișești



Percheziții pentru delapidare la o sală de jocuri din Berchișești
Percheziții pentru delapidare la o sală de jocuri din Berchișești

Polițiștii de la Gura Humorului au fost angrenați în acțiuni constând în percheziții la două societăți comerciale din Berchișești, oamenii legii acționând pe două segmente, atât pe linie de contrabandă, cât și cu privire la funcționarea sălilor de jocuri.
Cea mai interesantă parte a acțiunii este legată de acțiunea polițiștilor de la compartimentul economic al Poliției Gura Humorului, care s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de delapidare, la o sală de jocuri administrată de SC Șoimaru SRL. Ar fi vorba așadar de sume de bani din circuitul de joc, însușite ilegal.
Polițiștii au aplicat o amendă de 10.000 de lei, în baza OUG 29/1998, privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale.
Au fost solicitați pentru continuarea cercetărilor lucrători din cadrul Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc – Serviciul Teritorial Nord-Est Suceava.
Acțiunea poliției a vizat, după cum aminteam, și constatarea infracțiunii de contrabandă. Tot la Șoimaru SRL au fost găsite 4.780 țigarete de diferite de mărci și 170 de litri de alcool.



Recomandări

Percheziții la Botoșani și Suceava, într-un dosar privind vânzări ilegale de mașini, cu păgubirea proprietarilor reali

Percheziții la Botoșani și Suceava, într-un dosar privind vânzări ilegale de mașini, cu păgubirea proprietarilor reali
Percheziții la Botoșani și Suceava, într-un dosar privind vânzări ilegale de mașini, cu păgubirea proprietarilor reali

Razie cu 40 de polițiști, cu filtre rutiere în trafic, controale în sălile de jocuri și la depozitele de lemn

Razie cu 40 de polițiști, cu filtre rutiere în trafic, controale în sălile de jocuri și la depozitele de lemn
Razie cu 40 de polițiști, cu filtre rutiere în trafic, controale în sălile de jocuri și la depozitele de lemn

Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină

Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină
Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină

Agenți economici amendați pentru că nu foloseau case de marcat, după o razie la Salcea, Dumbrăveni și Siminicea

Agenți economici amendați pentru că nu foloseau case de marcat, după o razie la Salcea, Dumbrăveni și Siminicea
Agenți economici amendați pentru că nu foloseau case de marcat, după o razie la Salcea, Dumbrăveni și Siminicea