Iohannis, un pas înapoi în privința Schengen: Să nu-și imagineze cineva că problema e rezolvată. A luat o turnură pozitivă



Problema admiterii României în spațiul Schengen nu este rezolvată, deși a luat o „turnură pozitivă”, însă este nevoie de discuții cu mai mulți parteneri, a declarat președintele Klaus Iohannis, la sosirea la summit-ul informal UE27 care are loc vineri la Bratislava, informează Mediafax. „Cred că încet-încet, mai ales în ultimele luni, partenerii noștri și-au dat seama că România este o țară care doar georgarfic se află într-o margine a Uniunii. În realitate suntem foarte bine pregătiți, am dovedit că putem să facem față fără niciun fel de problema acestui val migraționist, ne-am protejat foarte bine granițele, pe de altă parte am reușit să integrăm un număr de migranți care au ajuns în România”, a spus Klaus Iohannis.



Recomandări

François Hollande, în România: Trebuie să găsim soluții pentru securitatea frontierelor. Ne aflăm într-un moment strategic/ Iohannis: Am abordat aderarea României la Schengen

Iohannis se întâlnește vineri cu Merkel, Michel și Bettel, înainte de summit-ul de la Bratislava

Iohannis: Aderarea la Schengen și drepturile românilor din Italia, pe agenda vizitei la Roma

Plevneliev, despre aderarea României și Bulgariei la Schengen: O amânare continuă nu e corectă, nu merităm acest lucru

Iohannis, la o lună de mandat: Am parcurs primii pași ai proiectului ”România lucrului bine făcut”

Iohannis: Sper ca aderarea la Schengen să se rezolve într-un termen rezonabil