Doctorii, în alertă

A apărut primul caz de gripă nouă în județ



Un bărbat de 40 ani, din municipiul Suceava, a fost diagnosticat cu infecție cu virusul AH1N1, acesta fiind primul caz de îmbolnăvire prin gripă nouă înregistrat în județ, în acest sezon.
Informația a fost lansată joi, de purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică (DSP) Suceava, Adrian Popescu, care a arătat că pacientul are o formă ușoară de boală, care nu a necesitat spitalizare.
„Bolnavul a fost izolat la domiciliu, sub supravegherea medicului de familie”, a spus responsabilul de relațiile cu presa, adăugând că diagnosticul de gripă nouă a fost confirmat prin analize de laborator, în cursul zilei de miercuri.
Adrian Popescu a ținut să precizeze că este vorba de un pacient care nu fusese vaccinat antigripal, context în care a atras atenția asupra importanței administrării serului, ca măsură principală de prevenție.
El a explicat că populația se mai poate imuniza până la finele lunii mai, dată până la care eficiența vaccinul este dovedită, și a subliniat că acest caz apare pe fondul creșterii numărului de infecții acute respiratorii.



Recomandări

Ghiță Păcurariu, omul legat 15 ani de echipa națională de fotbal a României, se mulțumește în prezent cu meciurile de pe Areni

Aproape 45.000 de vaccinări antirabice la câini, în județ, în anul în care rabia a arătat din nou că poate ucide și oameni

Spitalul Suceava va avea curând saloane ATI cu camere video, a anunțat deputatul Emanuel Ungureanu, după o discuție cu Gheorghe Șoldan

Deputatul USR de Suceava Emanuel Ungureanu, directorul medical, dr. Valeriu Gavrilovici, și de purtătorul de cuvânt, dr. Monica Terteliu Băițan
Deputatul USR de Suceava Emanuel Ungureanu, directorul medical, dr. Valeriu Gavrilovici, și de purtătorul de cuvânt, dr. Monica Terteliu Băițan