joi, 25 oct 2007 - Anul XII, nr. 251 (3626)

Rugby

Sucevenii au pierdut la mare luptă

"

Echipa locală de rugby CSM Bucovina Suceava şi-a diminuat din şansele de a prinde un loc în turneul play-off după ce ieri, în cea de-a patra etapă a Diviziei Naţionale, a pierdut pe terenul principalei contracandidate, RCM Timişoara, scor final 34 – 25. Deşi au pornit spre Timişoara hotărâţi să se întoarcă cu puncte, elevii lui Constantin Vlad au avut o deplasare cu peripeţii, ce a durat nu mai puţin de 16 ore, timp în care au avut de-a face cu blocaje rutiere, pene de cauciuc şi defecţiuni tehnice. În ciuda oboselii acumulate pe drum, dar şi a lotului din care au lipsit câţiva titulari, sucevenii au început foarte bine meciul, deschizând scorul prin Ignea, cel care a transformat şi o lovitură de pedeapsă. Gazdele au replicat printr-un eseu netransformat, dar echipa CSM Bucovina a preluat din nou conducerea printr-o nou lovitură de pedeapsă reuşită dintr-o poziţie dificilă de Ignea, jucător cu reale calităţi de transformeor, ce a fost promovat în acest an de la juniori. Bursuc reuşeşte primul eseu pentru echipa sa, transformat de Ignea, dar prima repriză se încheie la scorul de 13 – 10 pentru suceveni, după ce gazdele punctează din nou printr-un eseu netransformat. Din păcate, în debutul reprizei secunde, Conache se accidentează, lipsa lui din linia de trei sferturi resimţindu-se imediat, mai ales în jocul de picior. Gazdele profită de câteva mingi şutate aiurea şi marchează mai multe eseuri pe contraatac. Finalul le aparţine elevilor lui Constantin Vlad, care marchează două eseuri în trei minute, prin Pascari şi Rusu, dintre care doar unul a fost transformat. Dacă reuşeau să marcheze ultima transformare, sucevenii se întorceau acasă cu un punct bonus defensiv, care în aceste condiţii a rămas la gazde, scor final 34 – 25. Sâmbătă, în etapa cu numărul cinci, CSM Bucovina va evolua în deplasare, la Politehnica Iaşi.

1. Steaua 4 4 0 0 211-38 3pbonus 19puncte
2. Farul 5 4 0 1 127-32 3pb 19p
3. Timişoara 5 2 0 3 95-106 4pb 12p
4. Suceava 5 2 0 3 104-204 1pb 9p
5. Poli Iaşi 4 1 0 3 23-42 2pb 6p
6. Braşov 5 1 0 4 42-180 0pb 4p