luni, 1 aug 2011 - Anul XVI, nr. 179 (4777)

Rapid, învinsă de Universitatea Cluj

Formaţia Rapid a fost învinsă, sâmbătă, la Mediaş, cu scorul de 2-0 (2-0), de echipa Universitatea Cluj, într-un meci contând pentru etapa a doua a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

În minutul 29, Rui Duarte a marcat în propria poartă, după o lovitură de colţ executată de Claudiu Niculescu.

În minutul 41, Niculescu scapă de atacul a doi adversari la marginea careului şi înscris la vinclu.

La meci au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, din care 300 de fani rapidişti.

În minutul 48, fundaşul rapidist Rui Duarte a fost pe punctul de a fi lovit de o petardă, partida fiind întreruptă pentru circa două minute în urma incidentului. Imediat după ce petarda venită din zona fanilor clujeni a ajuns lângă Rui Duarte, finanţatorul U Cluj, Florian Walter, s-a îndreptat spre galerie pentru a-i calma pe suporteri. De asemenea, jucătorul Claudiu Niculescu a încercat să-i calmeze pe fani. După acest incident, un suporter al echipei clujene a fost scos din stadion de forţele de ordine.

De asemenea, un fan rapidist a intrat în teren şi încercând să fugă de stewarzi s-a împiedicat de o găleată, fiind imobilizat rapid.

Antrenorul echipei Rapid, Răzvan Lucescu, a declarat că Universitatea Cluj a câştigat meritat întâlnirea din etapa a II-a a Ligii I, menţionând că jucătorii săi au tratat cu superficialitate unele situaţii.

"A fost un meci pe care U Cluj l-a câştigat pe merit. Am irosit câteva situaţii bune în debut, dar n-am avut o atitudine corectă. Jocul a fost întors de acel corner executat de Claudiu Niculescu, plus execuţia sa de excepţie, după care U Cluj a gestionat bine jocul. Am tratat cu mare superficialitate unele situaţii", a spus Lucescu în conferinţa de presă de după meci.

Tehnicianul a adăugat că nu poate spune dacă euforia după victoria cu FC Vaslui, din prima etapă, a fost prea mare. "Eu nu ştiu dacă a fost prea mare euforia după meciul cu Vaslui. De fiecare dată insist pe ideea de a nu asculta în stânga sau în dreaptă. Noi ne propunem pentru noi ca oameni să câştigăm, nu pentru presă sau altcineva. Pe parcursul unui an se pot întâmpla şi astfel de episoade. Este important să reacţionăm foarte bine după acest rezultat. Suntem o echipă nouă şi pot apărea şi astfel de momente. Este o lecţie pe care o primim şi cred că ne va prinde bine", a spus antrenorul formaţiei rapidiste.

CFR Cluj, punctaj maxim

Echipa CFR Cluj a obţinut a doua victorie în acest sezon al Ligii I, după ce s-a impus, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), în faţa formaţiei FCM Târgu Mureş.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 37, după ce Renan l-a angajat pe Rafael Bastos în marginea careului, iar acesta a şutat plasat, învingându-l pe Balauru.

În minutul 64, CFR şi-a majorat diferenţa, prin Sougou, care a profitat de o neînţelegere între Balauru şi Ghionea, a trecut şi de portar şi a înscris în poarta goală. La meci au asistat aproximativ 7.500 de spectatori.

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabău s-a arătat extrem de dezamăgit de prestaţia echipei sale, menţionând că are un lot "slăbuţ" şi că jucătorii nu sunt pregătiţi din punct de vedere fizic pentru Liga I.

"În momentul de faţă, arătăm cum mă aşteptam. Doar forma slabă a adversarului ar fi făcut să avem 1-2 puncte în primele două etape. Suntem departe ca ritm de joc şi ca organizare, nu suntem pregătiţi din punct de vedere fizic la nivelul Ligii I. Prea mulţi jucători abordează individual partida şi ar trebui să joace ca o echipă. N-aş putea spune că este o pasă proastă, atât poate echipa. Au jucat foarte slab, la meciul cu Dinamo (n.r. - din prima etapă) au mai fost câteva ocazii, dar acum s-au făcut greşeli inadmisibile. Am fost dominaţi din punct de vedere fizic. Pentru noi campionatul începe la Sibiu în etapa viitoare. Pauza competiţională ne va ajuta", a spus Sabău în conferinţa de presă de după meci.

Tehnicianul a recunoscut că echipa sa nu arată prea bine, dar s-a declarat convins că lucrurile se vor schimba: "În momentul de faţă arătăm rău, avem probleme, dar sperăm să ne revenim după ce vor mai reveni unii jucători. Nu abandonez, sunt convins că lucrurile vor evolua în bine".

De cealaltă parte, tehnicianul formaţiei CFR Cluj, Jorge Costa, s-a declarat mulţumit de evoluţia jucătorilor săi în partida de sâmbătă. "Sunt mulţumit de echipă, a fost un meci dificil şi am venit pregătiţi. Ştiam că vom întâlni o echipă puternică şi am câştigat deoarece am pregătit bine echipa. Am jucat foarte bine", a spus Costa.

Tehnicianul portughez a adăugat că pauza competiţională va ajuta echipa clujeană să-şi îmbunătăţească jocul.

Vasluiul a uitat să marcheze

Echipa FC Vaslui a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, sâmbătă, pe teren propriu, în compania formaţiei Petrolul Ploieşti, care a jucat în zece din minutul 43.

În minutul 43, portarul formaţiei Petrolul, Zendeli Suat, este eliminat după un fault din poziţie de ultim apărător asupra lui Adailton, la aproximativ 25 de metri de poartă. La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori, dintre care 300 erau susţinători ai formaţiei Petrolul.

Antrenorul formaţiei FC Vaslui, Viorel Hizo, consideră inadmisibil rezultatul de egalitate obţinut pe teren propriu cu Petrolul Ploieşti, propunându-şi să remedieze problemele de la echipă din startul de campionat după meciul din preliminariile Ligii Campionilor, cu formaţia olandeză Twente.

"Este foarte greu să vorbesc după un asemenea meci. Din foarte multe puncte de vedere, este inadmisibil să nu câştigi cu Petrolul. Am avut 60 de minute un om în plus şi foarte multe centrări în careu sau în preajma careului din care nu am reuşit, din păcate, să fructificăm nici una. Primim lovitură după lovitură, însă sper să rămânem în picioare după această perioadă. Să vedem ce putem face după meciul cu Twente, să remediem ceea ce nu a ieşit bun la acest început de campionat. Este inadmisibil randamentul nostru pentru că, în mod normal, trebuia să câştigăm meciul cu Petrolul. Este clar că ne-a lipsit şansa din moment ce ai mingea 70 de minute în faţa porţii şi nu reuşeşti să înscrii", a declarat Viorel Hizo.

Tehnicianul vasluienilor susţine că nu se teme de o eventuală destituire a sa din funcţie. "Mai în glumă mai în serios, Cătălin Popa (n.r.-director sportiv FC Vaslui) mă întreba în timpul meciului dacă eu chiar vreau să rezist un an la FC Vaslui. Acum nu ştiu dacă e greu să rezişti sau nu. Cert este că pe oricare antrenor îl ţin în funcţie rezultatele", a conchis Hizo.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid, învinsă de Universitatea Cluj.
 Vizualizări articol: 375 |