luni, 14 mar 2011 - Anul XVI, nr. 60 (4658)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Rapid şi Dinamo au remizat

Formaţia Rapid a încheiat la egalitate, scor 0-0, sâmbătă, pe teren propriu, meciul susţinut în compania echipei Dinamo, în etapa a XXI-a a Ligii I, derbiul cu numărul 104 dintre cele două grupări bucureştene.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Robert Dumitru (centru), ajutat la cele două linii de Cristian Nica şi Aurel Oniţă. Rezervă a fost Dragoş Istrate.

Observatori partidei au fost Ioan Mureşan şi Dan Ionescu, supervizor fiind Adalbert Kassai.

Meciul a început cu o întârziere de cinci minute din cauza rolelor de hârtie aruncate pe teren de fanii rapidişti de la peluza a doua şi tribuna a doua. Un mic incendiu a izbucnit în spatele porţii de la peluza a doua din cauza unei petarde aruncate din galeria rapidistă. De asemenea, fanii dinamovişti au aprins făclii şi torţe la tribuna I.

Suporterii rapidişti au afişat un banner cu mesajul: "Nu e derbi, dar aţi venit în Giuleşti mai mulţi decât în Groapă la un singur meci"

În minutul 36, Oscar Rubio (Dinamo) l-a faultat pe Mihai Roman (Rapid), dinamovistul alegându-se cu arcada spartă şi faţa plină de sânge, dar şi rapidistul suferind o accidentare serioasă. ca urmare a acestei accidentări, ambulanţa a intrat în teren. Rubio a fost înlocuit cu Eugen Crăciun şi a fost transportat cu ambulanţa la spital.

În minutul 55, meciul a fost întrerupt un minut din cauza unei făclii trimisă în teren de la peluza a doua.

La meci au asistat şi selecţionerul Răzvan Lucescu, dar directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu, alături de tatăl său, Neculai.

Cu opt minute înainte de finalul meciului, acţionarul dinamovist Cristi Borcea a părăsit stadionul Giuleşti - Valentin Stănescu.

La meci au asistat aproximativ 14.000 de spectatori.

Victoria Brăneşti - Steaua Bucureşti, scor 0-1, în Liga I

Echipa Steaua Bucureşti, cu Sorin Cârţu la primul meci pe banca tehnică, a învins, vineri, pe stadionul Gloria din Buzău, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Victoria Brăneşti. Golul echipei Steaua a fost marcat de Romeo Surdu, care a înscris cu capul, din 14 metri, după o centrare venită de pe partea dreaptă de la Onofraş.

În minutul 90+2, Cristi Tănase a trimis mingea în bară de la aproximativ 7 metri.

La meci au asistat aproximativ 10.000 de spectatori.

Universitatea Cluj - Unirea Urziceni, scor 4-2

Echipa Universitatea Cluj a învins, sâmbătă, cu scorul de 4-2 (1-1), formaţia Unirea Urziceni, într-un meci disputat pe stadionul "Gloria" din Bistriţa.

Golurile clujenilor au fost marcate de Claudiu Niculescu '35, Gabriel Machado '56, Adrian Cristea '76 şi Andrei Voican '90+2, în timp ce pentru Unirea Urziceni a punctat Adrian Mihalcea '15, '48.

Unirea Urziceni a deschis scorul în minutul 15, prin Adrian Mihalcea, care înscrie cu un lob de la 18 metri, după un contraatac al formaţiei ialomiţene.

În minutul 35, gazdele reuşesc să egaleze, scor 1-1. Machado a pătruns pe partea dreaptă, a centrat în faţa porţii, iar Claudiu Niculescu, aflat la al 300-lea său meci în Liga I, înscrie din a doua încercare.

După trei minute de la reluarea jocului, Unirea Urziceni îşi majorează diferenţa pe tabela de marcaj, scor 1-2. Scărlătescu centrează în şase metri, la semiînălţine, iar Mihalcea înscrie de lângă Abdrudan.

În minutul 56, clujenii egalează, pentru a doua oară, după ce Buhuş a ridicat o minge peste apărarea celor de la Urziceni, iar Machado a marcat cu o lovitură de cap.

Unirea Urziceni a rămas în inferioritate numerică din minutul 68, când Mera a primit al doilea cartonaş galben, fiind eliminat.

În minutul 76, Universitatea Cluj preia pentru prima dată conducerea pe tabela de marcaj, scor 3-2, după ce Voican îl deschide pe Tony, nigerianul întoarce pentru Nasser, lovitura de cap a acestuia este respinsă până la Cristea, care înscrie cu un şut plasat.

În minutul 86, jucătorul Unirii, Valeriu Lupu, s-a accidentat grav, fiind scor cu targa de pe teren, el revenindu-şi cu greu la marginea terenului.

Scorul final, 4-2, este stabilit în minutul 90+2. În urma unei combinaţii între Păcurar şi Voican, ultimul îl fixează pe Curcă pe linia porţii şi înscrie cu un şut plasat de la 18 metri.

La meciul disputat la Bistriţa au asistat aproximativ 2.500 de spectatori, dintre care 1.000 susţinători ai formaţiei clujene.

FCM Târgu Mureş - Oţelul Galaţi, scor 1-0

Echipa Oţelul Galaţi, liderul clasamentului Ligii I, a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), de formaţia FCM Târgu Mureş.

Golul a fost marcat, în minutul 66, de Diego Ruiz, care a şutat puternic, de la 13 metri, după o pasă lungă de la Florin Dan.

Sportul Studenţesc - Gaz Metan Mediaş, scor 0-1

Echipa Gaz Metan Mediaş a învins, ieri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Sportul Studenţesc. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Eric, în minutul 66, din penalti. Acesta a transformat penaltiul dictat de arbitrul Sebastian Colţescu după faultul comis de Cazan asupra lui Hoban.

În minutul 78, Ferfelea a ratat o lovitură de pedeapsă obţinută tot de el după un fault comis de Akaki.

La partida din Regie au asistat aproximativ 500 de spectatori.

FC Timişoara - Universitatea Craiova, scor 4-0

Formaţia FC Timişoara a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (2-0), echipa Universitatea Craiova.

Golurile au fost marcate de Zicu '36, Magera '40, '55 şi Goga '90+1.

1-0: După un corner executat de Bourceanu, jucătorii oaspeţi nu au reuşit să degajeze din careu, iar Zicu a înscris din apropierea porţii.

2-0: Tot după un corner executat de Bourceanu, Alexa a şutat spre poartă de la 14 metri, iar Magera a deviat în plasă cu călcâiul.

3-0: Magera a înscris al treilea gol al timişorenilor, cu un şut de la 11 metri, după ce apărarea oaspeţilor nu a reuşit să respingă mingea după un corner.

4-0: Dorin Goga a înscris cu un şut superb, cu exteriorul la vinclu, de la 15 metri lateral dreapta.

La meci au asistat aproximativ 24.000 de spectatori, un record pentru acest sezon la Timişoara.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid şi Dinamo au remizat.
 Vizualizări articol: 511 |