luni, 26 oct 2009 - Anul XIV, nr. 251 (4237)

Urziceniul s-a încurcat la Târgu Jiu

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, în faţa campioanei României, Unirea Urziceni, într-o partidă din etapa a XI-a a Ligii I, în care echipa lui Sorin Cârţu a evoluat în inferioritate numerică în ultimele cinci minute, transmite corespondentul MEDIAFAX.
În minutul 85, arbitrul Augustus Constantin l-a eliminat pe Păcurar, pentru cumul de cartonaşe, în urma unui fault asupra lui Onofraş.
La partidă au asistat aproximativ 5000 spectatori.
În prima repriză, antrenorul Sorin Cârţu, care a fost extrem de nervos pe toată durata partidei, şi managerul clubului Unirea, Mihai Stoica, au avut un schimb de replici dur, fiind nevoie de intervenţia arbitrului Augustus Constantin pentru a calma spiritele.
La finalul meciului, Cârţu şi-a încrucişat mâinile, ca şi cum ar fi avut cătuşe la mâini, şi i-a arătat acest semn arbitrului Augustus Constantin, fiind nevoie de intervenţia unor membri ai staff-ului echipei Pandurii pentru a-l îndepărta pe tehnician de pe teren.

Dan Petrescu a făcut o criză după meci

Managerul general al clubului Unirea Urziceni, Mihai Stoica, a declarat că tehnicianul Dan Petrescu nu s-a prezentat la conferinţa de presă de după meciul cu Pandurii, deoarece se simte rău, el trăind "fiecare meci ca pe un meci de Liga Campionilor".
"Dan nu este bolnav, dar nu a venit pentru că este epuizat pentru că trăieşte orice meci al momentului ca pe un meci de Liga Campionilor", a spus Stoica.
Referitor la jocul cu Pandurii, Stoica a declarat că echipa Unirea Urziceni a dominat, dar Pandurii nu este o echipă uşor de învins. "Vroiam să câştigăm, dar neşansa pe care am întâlnit-o la ultimele trei meciuri din campionat s-a transformat în şansă la Glasgow. Jucătorii nu au fost obosiţi, astăzi echipa a fost vie şi reactivă, astăzi au fost proaspeţi, parcă s-au antrenat două săptămâni pentru acest joc. Pandurii nu e o echipă uşor de învins, mai ales pe teren propriu", a spus oficialul.

Craiova, în picaj

Formaţia Universitatea Craiova a pierdut, sâmbătă, cu scorul de 1-2 (0-1), în faţa echipei FC Vaslui partida susţinută pe teren propriu, contând pentru etapa a XI-a a Ligii I.
Golurile au fost marcate de Fl. Costea '88, pentru gazde, respectiv Temwanjera '25, Pavlovici '51, pentru oaspeţi.
0-1: Temwanjera a reluat cu capul, la colţul lung, o centrare venită de pe partea dreaptă.
0-2: Wesley i-a pasat lui Pavlovici în adâncime şi, rămas singur cu Merlier, mijlocaşul formaţiei FC Vaslui a majorat diferenţa pe tabelă.
1-2: Florin Costea a redus din diferenţă cu un şut de la aproximativ 17 metri, uşor lateral stânga, balonul fiind deviat de Farkaş în transversală după care a intrat în plasă, păcălindu-l astfel pe Hăisan.
Fanii formaţiei Universitatea Craiova au continuat conflictul cu patronul echipei, Adrian Mititelu, căruia i-au cerut să plece de la echipă.

Ceahlăul nu se regăseşte

Formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu echipa Unirea Alba Iulia.
Golurile au fost marcate de Doicaru '37, pentru gazde, respectiv Veljovici '90+1, pentru oaspeţi.
1-0: Aflat cu spatele la poartă, Doicaru a primit un balon la 15 metri, a preluat şi l-a învins pe Rotaru cu un şut din întoarcere, pe jos, la colţul lung.
În minutul 73, Vujadinovici l-a împins pe Florin Marin, care încerca să întârzie executarea unei aruncări de la margine şi tehnicianul s-a repezit spre jucător însă a fost oprit la timp de arbitrul de rezervă, Ciprian Amarandei.
În minutul 78, gazdele au solicitat lovitură de pedeapsă la intervenţia lui Rotaru asupra lui Radu Doicaru, însă "centralul" Radu Petrescu i-a acordat cartonaş galben atacantului formaţiei nemţene pentru simulare. Tehnicianul Ceahlăului, Florin Marin, a protestat vehement la decizia luată de arbitru, fiind trimis în tribună de acesta.
1-1: Grozav a centrat de pe partea stângă şi Rade Veljovici a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap de la 6 metri.

Internaţional Curtea de Argeş a obţinut prima victorie pe teren propriu, scor 2-1 cu Astra Ploieşti

Formaţia Internaţional Curtea de Argeş a obţinut, ieri, prima victorie pe teren propriu din istorie în Liga I, în urma succesului repurtat în faţa echipei Astra Ploieşti cu scorul de 2-1 (1-1), în etapa a XI-a.
Golurile au fost marcate de Itu '8, Vezan '77, pentru gazde, respectiv Miranda '42, pentru oaspeţi.
1-0: Itu deschis scorul cu o lovitură de cap, de la marginea careului de 6 metri, în dreapta portarului Cristi Munteanu, fructificând o centrare venită de la Neagu de pe partea stângă.
1-1: Takayuki a trimis cu capul spre poartă, în urma unei lovituri de colţ, Popa a respins in extremis, iar Miranda a reluat în plasă de la aproximativ 4 metri.
În minutul 75, Kone a expediat un şut de la aproximativ 22 de metri care a lovit bara transversală, balonul a ricoşat la Bacilă care a reluat spre poartă însă Crăciun a respins din faţa porţii goale.
2-1: Vezan a şutat imparabil de la aproximativ 28 de metri în dreapta lui Munteanu, balonul lovind transversala după care a intrat în plasă.
La partidă au asistat aproximativ 400 de spectatori.