luni, 2 mar 2009 - Anul XIV, nr. 49 (4035)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Gabi Balint a debutat cu o victorie în Liga I ca antrenor principal

Fostul atacant al echipei naţionale Gavril Pele Balint a debutat, sâmbătă, cu o victorie ca antrenor principal în Liga I, în urma succesului obţinut de FC Timişoara, scor 2-1 (1-1), în faţa formaţiei FC Argeş, într-o partidă contând pentru etapa a XVIII-a. Golurile au fost marcate de Lăcustă \'11 - autogol şi Stelian Stancu \'85, pentru FC Timişoara, respectiv Năstăsie \'8, pentru oaspeţi.

0-1: Năstăsie a fost lansat în adâncime, l-a driblat pe Luchin la marginea careului şi a şutat de la 17 aproximativ metri.

1-1: Karamyan a executat o lovitură de colţ de pe partea dreaptă, Bucur a prelungit cu capul până în mijlocul careului de 6 m, de unde Lăcustă a deviat cu capul în proprie poartă.

2-1: Alexa a şutat de la aproximativ 33 de metri, portarul Boşneag a respins eronat balonul în faţă, de unde Stelian Stancu, nemarcat, a reluat balonul în stânga portarului piteştean, care a fost la un pa de a evita golul.

Gloria Bistriţa - Rapid Bucureşti, scor 1-3

Echipa Rapid Bucureşti a învins, ieri, în deplasare, cu scorul de 3-1 (2-0), formaţia Gloria Bistriţa.

Golurile partidei au fost marcate de Djalovici \'25, Cesinha \'33, J.P. Andrade \'86, respectiv Joao Pedro \'69.

În minutul 25, un contraatac al Rapidului a fost finalizat de Djalovici, care a reluat în poartă, din interiorul careului, o centrare venită de pe partea stângă.

Opt minute mai târziu, Cesinha a dejucat pasul la ofsaid făcut greşit de fundaşii Gloriei, l-a driblat pe portarul Tătăruşanu şi a marcat al doilea gol al formaţiei oaspete.

Gloria Bistriţa a redus din diferenţă în minutul 69, prin Joao Pedro, care a reluat cu capul la un corner al lui Nalaţi de pe dreapta.

Rapid a marcat din nou, în minutul 86, prin Joao Paulo Andrade de la 15 metri, după o recentrare de la Grigorie.

La meciul de la Bistriţa au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, dintre care 200 de suporteri ai oaspeţilor.

Unirea Urziceni - FC Braşov, scor 0-0

Formaţia Unirea Urziceni a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0 (0-0), partida disputată împotriva echipei FC Braşov.

Dani Coman şi-a făcut debutul pentru FC Braşov în Liga I. De asemenea, mijlocaşul Varga a debutat într-un meci oficial la echipa din Urziceni.

La meciul de pe arena din Urziceni au asistat aproximativ 4.500 de spectatori, între care s-au aflat şi 100 suporteri ai oaspeţilor.

Farul Constanţa - Gloria Buzău, scor 2-0

Formaţia Farul Constanţa a câştigat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-0 (1-0), partida disputată împotriva echipei Gloria Buzău.

Golurile echipei Farul a fost marcat de Ruşmir \'19 şi Alibec \'52.

Mijlocaşul echipei constănţene, Ruşmir, a reuşit să înscrie cu un şut bine plasat de la aproximativ zece metri.

În minutul 52, un şut ratat a lui Băcilă de la 20 de metri a ajuns la atacantul Alibec, care a tras din 10 meri şi a dus scorul la 2-0 pentru gazde.

La meciul de pe arena din Constanţa au asistat aproximativ 500 de spectatori, între care s-au aflat şi 15 suporteri ai Gloriei Buzău.

Oţelul Galaţi - Gaz Metan Mediaş, scor 3-1

Echipa Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia Gaz Metan Mediaş.

Golurile echipei Oţelul au fost reuşite de Gabriel Paraschiv \'12 şi \'44, Laurenţiu Iorga \'38, în timp ce pentru formaţia oaspete a înscris Cristian Todea, în minutul 18.

Gabriel Paraschiv a deschis scorul pentru Oţelul, în minutul 12, când a reluat în poartă, din 6 metri, un balon venit dintr-o centrare de pe partea stângă a lui Sălăgean.

După numai şase minute, Gaz Metan a reuşit egalarea, prin Cristian Todea, care a înscris cu un şut din voleu, de la marginea careului de 16 metri, lateral dreapta, la colţul lung.

În minutul 38, Oţelul preia conducerea pe tabela de marcaj, scor 2-1, după ce Laurenţiu Iorga a reluat cu capul, din 7 metri, o centrare a lui Sălăgean şi a trimis balonul în poarta apărată de Cosmin Vâtcă.

Scorul final a fost stabilit în minutul 44 de Paraschiv, care a înscris din interiorul careului, după o pasă primită de la Iorga, scor 3-1 pentru Oţelul.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.

Steaua-FC Vaslui, scor 1-1

Formaţia FC Steaua a terminat la egalitate, vineri, pe teren propriu, scor 1-1 (1-1), partida disputată împotriva echipei FC Vaslui.

Golul echipei din Bulevardul Ghencea a fost marcat de Bogdan Stancu \'27. Pentru echipa oaspete a punctat Wesley, în minutul \'7.

În minutul 7, FC Vaslui a înscris prin atacantul Wesley cu un şut din interiorul careului, după o centrare a lui Milisavijevici.

Steaua a reuşit egalarea în minutul 27, printr-un şut din voleu a lui Bogdan Stancu în urma unei centrări a lui Ogăraru.

Echipa "roş-albastră" a rămas în inferioritate numerică în minutul 85, după ce mijlocaşul columbian Toja a primit roşu, pentru cumul de cartonaşe galbene.

La partida de pe stadionul Steaua au asistat aproximativ 15. 000 de spectatori, între care s-au aflat şi 100 de fani ai oaspeţilor.

La meci au fost prezenţi Victor Becali, Victor Piţurcă, Adrian Porumboiu, Viorel Păunescu, Ilie Năstase, Răzvan Lucescu şi Dumitru Dragomir.

Înainte de începerea meciului, intrarea spectatorilor în stadion a fost îngreunată de blocarea sistemului de acces în arenă.

Pe parcursul meciului fanii stelişti au afişat mai multe bannere cu mesajele: "Nu-mi pare rău că am pierdut atâţea ani în peluză cu ai mei, îmi pare bine că nu mi-am vândut sufletul pe bani tăi", "Cu valize şi dosare penale, ne-ai pătat istoria impunătoare", " Un cioban ce se crede dictator, un argat cu iz de trădător".

Galeria a scandat pe parcursul meciului trivialităţi atât la adresa finanţatorului FC Steaua, Gigi Becali, cât şi la adresa preşedintelui Valeriu Argăseală. Fanii i-au cerut lui Becali să vândă clubul şi să plece de la gruparea din Bulevardul Ghencea.

De asemenea, galeria stelistă a afişat un banner cu mesajul "Pieri din Ghencea satană" şi un desen care înfăţişa chipul diavolului. Fanii au aprins torţe care ieşeau prin desenul respectiv, iar apoi le-au aruncat în apropiere de gazon.

Poli Iaşi - Universitatea Craiova, scor 1-0

Formaţia Politehnica Iaşi a câştigat, vineri, pe teren propriu, scor 1-0 (0-0), partida disputată împotriva echipei Universitatea Craiova.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Cristi Bratu, în minutul 56.

Cristi Bratu a reuşit să marcheze în minutul 56 cu un şut bine plasat, din 15 metri, după o centrare de pe partea dreaptă a fundaşului Buta.

Universitatea Craiova a rămas în inferioritate numerică în minutul 22, după ce fundaşul Mitchell a primit roşu, pentru cumul de cartonaşe galbene.

La începutul meciului fanii ieşeni au afişat mai multe bannere cu mesajele: "O iubire alb-albastră, mereu în inima noastră"; "Arătaţi că aveţi valoare, salvaţi-vă de la retrogradare"; "Singurul nostru simbol este Poli din Copou". De partea cealaltă, suporterii echipei oltene au afişat un banner în memoria portarului Cristian Neamţu cu mesajul: "Şapte ani cât şapte zile, nimeni n-a uitat de tine".

La partida de pe stadionul "Emil Alexandrescu" din Iaşi au asistat aproximativ 6.000 de spectatori, între care s-au aflat şi 50 de fani ai oaspeţilor.
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Gabi Balint a debutat cu o victorie în Liga I ca antrenor principal.
 Vizualizări articol: 652 |