marţi, 4 dec 2007 - Anul XII, nr. 290 (3660)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

CFR Cluj, neînvinsă la jumătatea campionatului

Formaţia CFR Cluj a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa Universitatea Cluj, în etapa a XVII-a a Ligii I, în primul derbi local disputat în primul eşalon după o pauză de 31 de ani, şi încheie turul campionatului fără înfrângere. În minutul 3, Culio a marcat pentru CFR Cluj, însă reuşita sa a fost anulată pentru un fault în atac comis de Cristian Fabbiani. Fabbiani a deschis scorul pentru gazde în minutul 54, când a marcat cu capul, de la opt metri, în stânga portarului Moldovan, după o centrare de pe dreapta a lui Culio.

Eugen Trică a ridicat scorul la 2-0, în minutul 63. El a marcat din cădere, de la 6 metri, după ce Semedo a scăpat pe dreapta, a pătruns în careu şi a centrat în faţa porţii. Jucătorii de la Universitatea au acuzat un ofsaid, iar portarul Moldovan a fost avertizat pentru proteste.

La meci au asistat 11.000 spectatori, între care peste 2.000 de suporteri ai Universităţii Cluj. Aceştia din urmă au aruncat în teren în câteva rânduri cu beţe de steag şi bulgări de zăpadă. Suporterii de la CFR Cluj au afişat un banner prin care au ironizat condiţiile de pregătire şi joc de pe stadionul rivalilor, "Ion Moina", care nu beneficiază de instalaţie de nocturnă. "Nu e soare, nu e lună / Nu-i solar, este nocturnă", a fost mesajul galeriei de la CFR. În replică, fanii de la Universitatea Cluj au afişat banner-ul: "1907 - Edison inventează becul / 2007 - numai proştii se mai laudă". Un alt banner afişat de galeria de la CFR a fost "Scăpaţi de retrogradare, când Elodia apare".

Oficialii lui CFR Cluj vorbesc despre o coaliţie împotriva echipei

Tehnicianul Ioan Andone a declarat că nu i s-a mai întâmplat niciodată să termine prima parte a campionatului fără înfrângere, performanţă reuşită de el în acest sezon cu CFR Cluj. "Vreau să-i felicit pe jucători pentru performanţa lor de a termina turul neînvinşi. Nici mie nu mi s-a întâmplat niciodată să închei prima parte a campionatului fără înfrângere", a spus Andone. Preşedintele Iuliu Mureşan a declarat că CFR Cluj va câştiga campionatul în sezonul 2007/2008 cu toate că împotriva formaţiei sale s-a format o coaliţie, la care spune că au aderat atât echipele din Bucureşti, cât şi unii conducători din fotbalul românesc. "Meciul acesta l-am câştigat împotriva unor şefi din fotbal şi a arbitrilor. Avem echipă bună şi vom câştiga şi campionatul chiar dacă există o coaliţie împotriva noastră. În momentul acesta nu ne e frică de nicio echipă şi nici de jocurile de culise, suntem mai tari decât orice joc de culise. Eu cred că există o coaliţie a cluburilor bucureştene în care s-au implicat şi anumiţi conducători, dar îi vom învinge orice fac împotriva noastră", a spus Mureşan. Oficialul ardelean a precizat că în derbiul local dintre CFR Cluj şi Universitatea Cluj oaspeţii au fost ajutaţi şi de arbitri, chiar dacă au dat o replică dârză liderului neînvins al Ligii I. "A fost un derbi local, dar unul în care diferenţa de valoare şi de loc a fost imensă. Universitatea a opus rezistenţă, dar a avut de partea ei şi brigada de arbitri. Semnalul că CFR joacă dur s-a dat de la vârf şi arbitrii se simt obligaţi să sancţioneze orice fază. Crăciunescu niciun aut nu ne-a dat, noroc că şi-a mai revenit în repriza a doua, probabil de ruşine. Cred că arbitrajele nu ne vor mai fi defavorabile, pentru că şi arbitrii au bun simţ şi apreciază valoarea", a punctat Mureşan.

Mulţescu crede că CFR are cea mai bună echipă

Tehnicianul Gheorghe Mulţescu regretă că Universitatea Cluj nu a putut fructifica ocaziile avute în meciul cu CFR Cluj şi a ratat astfel oportunitatea de a obţine puncte pe terenul liderului. "Sunt nemulţumit de rezultat pentru că până la primul gol am contat mai mult în joc decât CFR. Dacă era 1-0 la pauză puteam aborda altfel jocul, dar Fabbiani este un jucător prea puternic ca să fie ţinut. De două ori a scăpat spre poartă şi a dat un gol şi a avut o ratare uriaşă. Noi nu ne-am putut materializa ocaziile, e păcat că am ratat o oportunitate de a scoate punct sau puncte pe terenul liderului. Vreau să felicit ambele echipe pentru că au reuşit să-şi cenzureze ieşirile şi a ieşit un meci cu fair-play, jucat tare, dar fără ieşiri în decor. Clujul a avut parte de un meci tare şi îmi pare rău că am pierdut pentru echipă şi mai ales pentru fani. Am jucat curajos, am construit bine, dar CFR are jucători de valoare care pot decide jocul, precum Fabbiani", a afirmat Mulţescu.

Timişoara, remiză norocoasă la Constanţa

Echipa Farul Constanţa a remizat, duminică, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu formaţia Poli Ştiinţa Timişoara, într-un meci contând pentru etapa a XVII-a, ultima a turului Ligii I, primul ca antrenor principal al constănţenilor pentru Ion Marin. Farul a deschis scorul în minutul 58, atunci când la o centrare de pe partea dreaptă, Emil Nanu a deviat uşor cu capul în poarta apărată de Marius Popa. Poli Ştiinţa Timişoara a egalat în minutul 89. Artiom Karamyan a interceptat o pasă înapoi a lui Todoran, l-a driblat pe portarul Curcă şi a marcat în poarta goală.

Tehnicianul Dusan Uhrin jr. a declarat că Poli Ştiinţa Timişoara a meritat remiza în meciul cu Farul Constanţa, însă nu ar fi meritat să câştige partida. "Acest meci nu ne-a ieşit cum ne-am dorit şi nu s-a terminat bine pentru că s-a accidentat şi Shroj. Din acel moment nu am mai reuşit să ieşim în atac şi nu ne-au mai ieşit combinaţiile. Nu sunt mulţumit de cum am jucat acest meci, pentru că ne doream victoria. Mă aşteptam să jucăm mai bine. Avem şansa să ajungem pe locul doi, dar cu siguranţă vrem să jucăm în cupele europene. Remiza am fi meritat-o dar nu am fi meritat să câştigăm", a spus Uhrin.

Clasamentul Ligii I:

1. CFR Cluj 17 13 4 0 29 - 10 43 (+15)

2. Rapid Bucureşti 16 9 5 2 26 - 13 32 (+8)

3. Poli Ştiinţa Timişoara 17 9 5 3 35 - 25 32 (+8)

4. Unirea Urziceni 17 9 5 3 21 - 14 32 (+5)

5. Dinamo Bucureşti 17 8 5 4 27 - 16 29 (+5)

6. Steaua Bucureşti 16 8 5 3 15 - 10 29 (+5)

7. FC Vaslui 17 7 6 4 26 - 18 27 (+3)

8. Gloria Bistriţa 16 7 4 5 22 - 23 25 (+1)

9. Oţelul Galaţi 17 7 1 9 25 - 34 22 (-2)

10. Ceahlăul Piatra Neamţ 16 6 2 8 18 - 20 20 (-4)

11. Dacia Mioveni 17 5 5 7 18 - 20 20 (-4)

12. Gloria Buzău 17 5 3 9 17 - 31 18 (-9)

13. Universitatea Craiova 17 5 2 10 16 -21 17 (-10)

14. Poli Iaşi 17 4 4 9 17 - 23 16 (-11)

15. Pandurii Târgu Jiu 17 3 5 9 16 - 22 14 (-13)

16. UT Arad 17 3 5 9 15 - 23 14 (-10)

17. Farul Constanţa 17 3 5 9 8 - 19 14 (-13)

18. Universitatea Cluj 17 1 7 9 19 - 28 10 (-14).

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CFR Cluj, neînvinsă la jumătatea campionatului.
 Vizualizări articol: 536 |