Echipa de juniori III a Clubului Sportiv Universitar Suceava s-a calificat fără emoții la Turneul Final. Handbaliștii pregătiți de Adrian Chiruț au încheiat pe prima poziție în Grupa Valoare 1, devansându-le în clasament pe LPS Vaslui, HC Omer Constanța, LPS Focșani, CSM Medgidia și LPS Suceava.
La ultimul joc de campionat, câștigat cu 26-24, pe teren propriu, în fața celor de la HC Omer Constanța, universitarii s-au bazat pe următorul lot de jucători: Cătălin Lămășanu, Răzvan Droniuc, Sebastian Doroftei – Ionuț Babiuc (7 goluri), Iulian Lupu (5), Paul Rotari (3), Mircea Cumpănașu (3), George Alexandru (2), Matei Ghivnici (2), Gabriel Tabarcea (2), Ioan Mihoc (1), Călin Blîndu (1), Darius Avramiuc, Raul Iavni, Cosmin Mujdei și Ioan Pînzaru.
Turneul final pentru juniori III va avea loc în perioada 26-30 mai și va aduna la start cele mai bune opt echipe din țară la această categorie de vârstă: CSU Suceava, LPS Vaslui, HC Buzău, CS Odorheiu Secuiesc, HCT București, Dinamo București, Politehnica Timișoara si Minaur Baia Mare.