miercuri, 8 nov 2017 - Anul XXII, nr. 255 (6671)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6712 lei

La fel ca juniorii I, echipa de handbal juniori II a Liceului cu Program Sportiv din Suceava a avut un parcurs perfect în turul de campionat, unul în care a câştigat toate cele opt partide disputate, fiind singura formaţie neînvinsă până acum în serie. În ultimele două partide, juniorii pregătiţi de antrenorul Iulian Dugan s-au impus în faţa ambelor echipe de la LPS Vaslui. În primul meci, disputat pe terenul primei echipe de la LPS Vaslui, sucevenii s-au impus cu scorul de 28 – 24, după o confruntare cu două reprize diferite. În prima parte, sucevenii au ratat mult în situaţii de unul la unul cu portarul advers, plus o apărare mai modestă, iar gazdele conduceau la pauză cu 16 – 13. În partea a doua, elevii lui Iulian Dugan s-au mobilizat mult mai bine în apărare şi l-au avut pe portarul Ionuţ Andreescu în formă, cu intervenţii foarte bune, şi imediat după pauză au egalat şi mai apoi, din minutul 39 până-n 45, au marcat 6 goluri consecutive şi s-au distanţat decisiv.

În acest meci, pentru suceveni cel mai bun marcator a fost Claudiu Lazurcă, cu 16 reuşite, urmat de Albert Vizitiu (6) şi Samuel Stanciuc (3), iar Casian Gabinat, Robert Chirilă şi Emanuel Munteanu au marcat câte un gol fiecare.

·        Sucevenii au terminat turul cu o victorie în faţa propriilor suporteri

Duminică, în ultima etapă a turului de campionat, LPS Suceava a trecut de LPS Vaslui 2 cu scorul de 36 – 27. Doar primele şapte minute au fost mai echilibrate, sucevenii distanţându-se mai apoi la trei goluri, iar la pauză conduceau cu 18 – 13. În partea a doua, gazdele au rulat lotul şi chiar şi aşa s-au dus la 11 goluri şi au terminat la o diferenţă de 9 reuşite.

„Felicit jucătorii pentru modul în care au abordat toate cele opt meciuri câştigate şi sper s-o ţinem tot aşa cât mai mult. Aşteptăm primul turneu de sală, ce va avea loc în perioada 15 – 19 noiembrie, cel mai probabil la Bacău, dar şi al doilea turneu, ce este programat în decembrie, între 6 şi 10. Îmi doresc să avem evoluţii foarte bune şi aici, să încercăm să rămânem neînvinşi, şi astfel să ne apropiem cât mai mult de calificarea la turneul semifinal”, a explicat antrenorul sucevean, Iulian Dugan.

În meciul cu LPS Vaslui 2, Claudiu Lazurcă a marcat 13 goluri, Albert Vizitiu - 6, Casian Gabinat - 5, Emanuel Muntean - 4, Samuel Stanciuc - 2, Fabian Rusu - 2, iar Vlăduţ Lazoreac, Daniel Guranda, Mihnea Bejan şi Marian Agrigorcioaie, câte un gol fiecare.

Cealaltă reprezentantă a judeţului la juniori II, echipa Clubului Sportiv Universitar din Suceava, pregătită de antrenorii Vasile Boca şi Ioan Tcaciuc, a terminat turul pe ultimul loc în serie, dar obiectivul tinerilor universitari este în acest an de a creşte jucătorii din lot, ce sunt cu un an, doi şi chiar trei mai mici decât adversarii lor.

1. LPS Suceava                                  8          8          0          0          262      203      22
2. CS Ştiinţa Municipal Bacău          8          6          0          2          261      208      18
3. LPS Piatra Neamţ                          8          5          0          3          205      210      16
4. CSS Bacău                                     8          4          0          4          197      200      15
5. LPS Vaslui 2                                  8          4          0          4          212      215      14
6. LPS Vaslui                                     8          4          0          4          210      205      13
7. LPS Iaşi                                         8          3          0          5          215      233      12
8. LPS Roman                                               8          1          0          7          179      230      8
9. CSU Suceava                                 8          1          0          7          210      247      7

Bonus

* LPS Suceava (6pts - respectare cerinţe talie)
* LPS Iaşi (6pts - respectare cerinţe talie)
* LPS Vaslui (5pts - respectare cerinţe talie)
* LPS Roman (6pts - respectare cerinţe talie)
* LPS Piatra Neamţ (6pts - respectare cerinţe talie)
* CSS Bacău (7pts - respectare cerinţe talie)
* CS Ştiinţa Municipal Bacău (6pts - respectare cerinţe talie)
* LPS Vaslui 2 (6pts - respectare cerinţe talie)
* CSU Suceava (5pts - respectare cerinţe talie)
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LPS Suceava este singura echipă cu victorii pe linie şi la juniori II, la finalul turului.
 Vizualizări articol: 1768 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LPS Suceava este singura echipă cu victorii pe linie şi la juniori II, la finalul turului0.05