luni, 6 nov 2017 - Anul XXII, nr. 253 (6669)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9758 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6438 lei

Universitatea a rezistat doar 45 de minute în fața Odorheiului

Aseară, în etapa cu numărul nouă din Liga Națională de Handbal, echipa Universității Suceava a cedat cu scorul de 26 – 31 în disputa de pe teren propriu, cu HC Odorhei. Studenții au jucat de la egal la egal cu experimentata echipă oaspete timp de 45 de minute, în ultimul sfert de oră nereușind să se mai concentreze la fel, atât în atac, cât și-n apărare. Miza celor trei puncte și-a pus amprenta pe jocul din teren încă de la fluierul de start, iar jocul a fost unul foarte echilibrat, fiecare gol cântărind destul de mult în economia jocului. Cele două echipe au mers cap la cap trei sferturi de meci, timp în care nimeni nu a reușit să se distanțeze la mai mult de două goluri. Prima parte a fost una cu momente bune pentru ambele echipe, dar și greșeli sau durități peste limita regulamentului, mai ales de partea oaspeților, sancționate de mai multe ori cu unități de măsură diferite, spre disperarea băncii sucevenilor și a spectatorilor din tribune. La pauză a fost 15 – 15 și se anunța o parte secundă la fel de intensă. În minutul 43, portarul oaspeților a scăpat mingea în poartă, dar arbitrii n-au dat gol și de la acea fază s-a rupt jocul universitarilor. Au urmat două ratări și câteva goluri luate extrem de ușor, iar Odorheiul s-a distanțat la șase goluri, pe fondul unei scăderi de ritm din partea studenților. Oaspeții au avut și opt goluri în minutul 58, când tabela arăta 31 – 23, dar sucevenii au avut o ultimă răbufnire și au închis tabela la 31 – 26 pentru adversari.

„Diferența s-a făcut în a doua repriză, când am luat ușor multe goluri și am suferit la capitolul poartă, cei doi portari sunt foarte tineri și mai au nevoie de experiență pentru a ajunge la un nivel cât mai înalt. Am ratat destul de mult în ultimul sfert de oră, iar oaspeții au fost mai lucizi și s-au distanțat decisiv. Am suferit și-n zona centrală a apărării, și Burlacu și Tcaciuc vin după accidentări și le-a lipsit pregătirea de care aveau nevoie. Nici Adi Târzioru nu a mai fost la același nivel în partea a doua, dar se întâmplă, nu poți să joci perfect la fiecare meci. Per total a fost un meci bun, în care s-a văzut valoarea Odorheiului, echipă ce a investit mult în ultimul timp”, a explicat antrenorul sucevean Adrian Chiruț.

Etapa a 9-a

Politehnica Iaşi – Dinamo Bucureşti               31 – 36 (14 – 19)
Politehnica Timişoara – CSM Focşani            23 – 21 (12 – 10)
HC Dobrogea Sud – CSM Făgăraş                33 – 22 (14 – 12)
Dunărea Călăraşi – Steaua Bucureşti              24 – 23 ( 9 – 15)
CSM Bucureşti – Potaissa Turda                    26 – 27 (13 – 14)
CSU Suceava – HC Odorhei                          26 – 31 (15 – 15)
HC Vaslui – Minaur Baia Mare                      26 – 25

1. Dinamo Bucureşti              9          7          0          2          263      234      21
2. CSA Steaua Bucureşti       9          6          1          2          241      216      19
3. AHC Potaissa Turda          9          6          0          3          254      226      18
4. Politehnica Timişoara         9          5          2          2          237      203      17
5. HC Odorhei                       9          5          2          2          247      223      17
6. Dunărea Călăraşi                9          5          1          3          222      224      16
7. CSM Bucureşti                  9          5          0          4          242      234      15
8. CS Minaur Baia Mare        9          5          0          4          231      228      15
9. HC Dobrogea Sud             9          4          2          3          229      219      14
10. HC Vaslui                         9          4          0          5          227      256      12
11. CSM Focşani 2007          9          2          1          6          202      221      7
12. CSU Suceava                   9          2          1          6          234      256      7
13. CSM Făgăraş                   9          2          0          7          221      259      6
14. CS Politehnica Iaşi           9          0          0          9          251      302      0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a rezistat doar 45 de minute în fața Odorheiului.
 Vizualizări articol: 1084 |