luni, 6 nov 2017 - Anul XXII, nr. 253 (6669)

Fotbal, Liga a II-a

Foresta s-a impus la limită în deplasarea de la Pandurii Târgu Jiu

Sâmbătă, în etapa cu numărul 15 din Liga a II-a de fotbal, Foresta Suceava a reuşit a treia victorie din acest sezon, după 1 – 0 în deplasarea de la Pandurii Târgu Jiu. Cu 10 puncte acumulate până acum, sucevenii rămân tot pe ultimul loc, la două lungimi de penultima clasată, Ştiinţa Miroslava.

Prima repriză a meciului disputat pe stadionul din Motru a fost una săracă în ocazii de poartă. După 9 minute de joc, fostul jucător al Forestei, Drugă trimite balonul cu capul spre poarta lui Began, dar portarul sucevenilor reţine fără probleme. În minutul 25, Acolatse se accidentează şi este nevoit să iasă de pe teren, iar în locul său intră Boumina. Din fericire, accidentarea lui Acolatse nu a fost gravă, iar după meci acesta a plecat în ţara sa natală, Togo, unde va avea un stagiu de pregătire cu echipa naţională, cantonament ce include şi două meciuri test cu naţionala din Mauritius. Gazdele au cea mai mare ocazie de gol a primei părţi în minutul 35, când Şut a trimis periculos din 9 metri, dar Began a avut o intervenţie foarte bună şi a respins balonul în corner. La trei minute după reluare, un alt fost fotbalist ce a evoluat la Suceava, Bujor a reluat balonul cu capul, dar mingea a şters transversala. În minutul 53, Pandurii reuşesc să înscrie prin Rus, dar asistentul semnalizează off-side. În minutul 60, Alessandro Masella reuşeşte singurul gol al partidei, după un corner executat de Andrei Cerlincă şi o lovitură de cap din 6 metri, la care balonul loveşte şi bara laterală. După alte 12 minute de joc, Marius Matei are şi el o şansă de gol, dar balonul trimis din cădere loveşte din nou bara, scor final 1 – 0 pentru echipa pregătită de antrenorul Florentin Petre.

Foresta a început meciul de la Motru în formula: Began - Onofraş, Masella, Diallo, Belevschi, Stănescu, Acolatse, Renquin, Cerlincă, Sumanariu şi Matei (cpt.). Sucevenii au făcut toate cele trei schimbări, Boumina înlocuindu-l pe Acolatse, Coroamă pe Sumanariu şi Dali Amar pe Marius Matei.

Miercuri, într-o etapă intermediară, Foresta va juca pe Areni în compania Politehnicii Timişoara, de la ora 14.00.

AFC Hermannstadt – Chindia Târgovişte                  0 – 0

1. Dunărea Călăraşi                             15        11        2          2          30-11   35
2. AFC Hermannstadt                         15        10        4          1          24-9     34
3. Chindia Târgovişte                          15        9          4          2          33-6     31
4. CS Afumaţi                                     15        8          3          4          17-11   27
5. FC Academica Clinceni                  15        7          5          3          22-18   26
6. ASU Politehnica Timişoara 15        7          2          6          18-18   23
7. ASA Târgu Mureş                           15        6          4          5          28-24   22
8. CS Mioveni                                     15        6          4          5          22-19   22
9. Ripensia Timişoara                          15        5          4          6          34-19   19
10. FC Argeş                                       15        4          7          4          15-11   19
11. Sportul Snagov                              15        5          4          6          11-11   19
12. Metaloglobus Bucureşti                15        5          4          6          17-18   19
13. UTA Arad                                     15        4          5          6          18-18   17
14. Olimpia Satu Mare                        15        5          2          8          12-22   17
15. Dacia Unirea Brăila                       15        4          4          7          34-31   16
16. Pandurii Târgu Jiu             15        3          7          5          20-20   16
17. CS Baloteşti                                  15        3          5          7          18-27   14
18. Luceafărul Oradea                        15        3          4          8          20-27   13
19. Ştiinţa Miroslava                           15        3          3          9          15-42   12
20. Foresta Suceava                            15        3          1          11        9-55     10
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta s-a impus la limită în deplasarea de la Pandurii Târgu Jiu.
 Vizualizări articol: 1553 |