Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9756 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6134 lei

Rugby

CSM Bucovina Suceava a fost la trei minute de o victorie la Buzău

Sâmbătă, în etapa a treia din Divizia Naţională de Rugby, echipa CSM Bucovina Suceava a fost la un pas de a obţine prima victorie din acest sezon, dar în final s-a ales doar cu punctul bonus defensiv. Sucevenii pregătiţi de antrenorul Marius Colţuneac au pierdut cu scorul de 16 – 21 partida disputată la SCM Gloria Buzău, după un eseu primit când mai erau trei minute de joc. Gazdele au marcat primele puncte în debutul meciului, dintr-o lovitură de pedeapsă, iar sucevenii au replicat în minutul şapte cu un eseu reuşit de Lucian Preutescu, transformarea fiind ratată. Patru minute mai târziu, Dumitru Ştefăroi mai pune trei puncte pe tabelă dintr-o lovitură de pedeapsă, iar în minutul 21, Ştefancu reuşeşte al doilea eseu, iar Dumitru Ştefăroi duce scorul la 16 – 3 după o penalitate fructificată la beţe. Pe finalul primei reprize, gazdele au redus din diferenţă cu un eseu, scorul la pauză fiind 16 – 8 pentru CSM Bucovina Suceava. În debutul părţii secunde, buzoienii marchează un nou eseu şi transformă o penalitate, iar scorul se strânge la 16 – 14. Când mai erau trei minute de joc, sucevenii aveau avantaj după mai multe infracţiuni de joc ale gazdelor, dar au şutat balonul şi au pierdut avantajul. Buzoienii au recuperat mingea şi i-au surprins pe jucătorii de la CSM, marcând eseul cu care au câştigat acest meci, scor final 21 – 16.

„Am dominat jocul în prima repriză şi am făcut un joc bun pe durata celor 80 de minute. În repriza a doua, pe fondul oboselii am comis câteva greşeli şi din păcate ultima ne-a costat victoria. Echipa s-a descurcat foarte bine şi pe atac, dar şi pe apărare, dominând jocul în grămezile ordonate”, a explicat antrenorul Marius Colţuneac.

CSM Bucovina Suceava a început meciul de la Buzău cu un XV format din: Croitoru, Portariu, Zup, Serdenciuc, Preutescu, Constantin Varvaroi, Toloş, Nichiforiuc, Creţuleac, Dumitru Ştefăroi, Andrei Manole, Florea, Andrei Nistor, Ştefancu şi Elisei. Pe parcursul meciului în echipa suceveană au mai intrat: Ispir, Clim, Stanciuc, Zimbru, Custrin, Ţârdea şi Mohamed Amine.

Sâmbătă, în etapa viitoare, sucevenii vor juca în faţa propriilor suporteri, cu CS Ştiinţa Petroşani.

Etapa a III-a

CS Năvodari – Tomitanii Constanţa                           23 – 22
SCM Gloria Buzău – CSM Bucovina Suceava          21 – 16
CS Ştiinţa Petroşani – CSUAV Arad                         68 – 5
Rugby Club Bârlad – RCM Galaţi                             46 – 22

Clasamentul Diviziei Naţionale

1. CS Năvodari                       3          3          0          0          149      58        2pb      14
2. SCM Gloria Buzău             3          3          0          0          86        52        2          14
3. CS Ştiinţa Petroşani            3          1          1          1          102      60        1          7
4. Rugby Club Bârlad             2          1          1          0          65        41        1          7
5. RCM Galaţi                        3          1          0          2          77        90        1          5
6. ACS Tomitanii Constanţa   1          0          0          1          22        23        1          1
7. CSM Bucovina Suceava     2          0          0          2          45        68        1          1
8. CSUAV Arad                      3          0          0          3          29        183      0          0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Bucovina Suceava a fost la trei minute de o victorie la Buzău.
 Vizualizări articol: 1077 |