luni, 9 oct 2017 - Anul XXII, nr. 229 (6645)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Rugby

CSM Suceava a pierdut primul meci din acest sezon, acasă, cu CS Năvodari

Sâmbătă, în a doua etapă din Divizia Naţională de Rugby, echipa de seniori a Clubului Sportiv Municipal Suceava a debutat în noul sezon cu un meci pierdut în faţa propriilor suporteri, 29 – 44 cu CS Năvodari. Faţă de finala campionatului din vară, câştigată de suceveni la un singur punct, în meciul de sâmbătă datele problemei s-au schimbat mult. Oaspeţii s-au întărit în această vară, în timp ce sucevenii au pierdut doi jucători importanţi, iar câţiva din cei ce au evoluat pe Arcul de Triumf nu s-au mai regăsit în lotul pentru acest meci. Mai mult, sucevenii sunt în urmă cu pregătirea fizică, şi asta s-a văzut pe parcursul meciului, două sau trei eseuri fiind luate din acest motiv.

Suceava a deschis scorul după 3 minute de joc, după o lovitură de pedeapsă transformată de Sabin Creţu din interiorul lui 22. La patru minute, oaspeţii egalează tot dintr-o penalitate, iar în minutul 13 Creţu are o nou oportunitate de la 30 metri, dar ratează. La mijlocul reprizei, sucevenii atacă în 22-ul advers, dar fac un înainte, şi pe fondul avantajului echipa din Năvodari pleacă pe contraatac şi marchează primul eseu, scor 3 – 10 după transformarea fructificată. În minutul 28, oaspeţii au o grămadă în 22-ul nostru, scot mingea pe linia de 3 sferturi, au superioritate numerică şi bifează al doilea eseu, 3 – 17. La doar trei minute, sucevenii primesc un nou eseu, după ce apărarea reacţionează târziu la o pătrundere a unui grămădar advers, scor 3 – 24. Când mai erau două minute până la pauză, sucevenii trimit un balon în margine, la 5 metri de terenul de ţintă advers, iar Iulian Nichiforiuc îi pasează decisiv lui Ştefancu, scor 10 – 24 după o transformare dificilă, fructificată de la 30 de metri, din tuşă, de Sabin Creţu.

În partea a doua a jocului s-au marcat alte cinci eseuri

Partea a doua a jocului avea să fie la fel de animată şi spectaculoasă. Chiar în debutul reprizei, Suceava are o lovitură de pedeapsă la mijlocul terenului, Sabin Creţu scoate excelent în margine la 5 metri, Nichiforiuc câştigă marginea şi la capătul unui mol rulant căpitanul Lucian Preutescu reuşeşte să culce balonul în terenul de ţintă, 15 – 24, după o transformare ratată. La una din faze următoare, arbitrul trece cu vederea mai multe infracţiuni ale oaspeţilor şi îi penalizează gratuit pe suceveni pentru un presupus balon blocat, iar oaspeţii, pe contraatac, reuşesc un nou eseu, spre nemulţumirea jucătorilor suceveni şi a spectatorilor din tribune. La un atac al echipei din Constanţa, fundaşul sucevean Elisei vede cartonaj galben pentru un placaj periculos şi oaspeţii mai pun 3 puncte pe tabelă, scor 15 – 34, iar mai apoi, pe contraatac, îşi măresc diferenţa cu un alt eseu, scor 15 – 41.

Sucevenii nu renunţă la luptă şi pun presiune în apropierea buturilor adverse, iar Octavian Scolobiuc pătrunde în forţă printre apărătorii adverşi şi mai aduce 5 puncte în dreptul echipei sale, 22 – 41, după transformarea reuşită de Creţu. CS Năvodari fructifică la beţe o nouă penalitate, iar ultimul eseu aparţine sucevenilor, care după mai multe fixări îi pasează mingea lui Ionuţ Florea, jucător ce vine lansat şi sparge apărarea adversă, scor final 29 – 44.

„Suntem la început de drum şi-n mare parte sunt mulţumit de evoluţia echipei din acest meci. Ne aşteptam la o partidă dificilă, mai ales pentru că ştiam că cei la CS Năvodari au în lot jucători de valoare. Noi suntem puţin în urmă cu pregătirea, şi asta s-a văzut pe teren. Diferenţa de scor mi se pare puţin cam mare, dar sperăm că micile greşeli pe care le-am făcut vor fi mai puţine în următoarele partide. În mod normal suntem echipa campioană şi toată lumea se aşteaptă la rezultate, dar va fi mai greu decât anul trecut. Mai avem câţiva jucători tineri, de perspectivă, pe care vrem să-i integrăm şi încet-încet să ne omogenizăm şi să devenim o forţă”, a explicat antrenorul sucevean, Marius Colţuneac.

CSM Suceava a început meciul de sâmbătă cu un prim XV format din: Câtea, Octavian Scolobiuc, Croitoru, Andrei Varvaroi, Serdenciuc, Preutescu, Florea, Nichiforiuc, Creţuleac, Creţu, Ivanov, Andrei Nistor, Custrin, Ştefancu şi Elisei. Pe parcursul meciului au mai intrat în teren sportivii: Ispir, Clim, Tăuteanu, Zimbru şi Mohamed Amine. În celelalte meciuri ale etapei, Galaţiul a învins Petroşaniul cu scorul de 36 – 15, Buzăul a câştigat la Arad cu 36 – 17, iar meciul dintre Tomitanii şi Bârlad a fost amânat pentru 25 noiembrie.

În următoarea etapă, Suceava va juca la Buzău, adversar ce are două victorii până acum, cu Galaţi şi Arad.

Clasamentul Diviziei Naţionale

1. CS Năvodari                      2          2          0          0          126      36        2pb      10
2. SCM Gloria Buzău            2          2          0          0          65        36        2          10
3. RCM Galaţi                       2          1          0          1          55        44        1          5
4. Rugby Club Bârlad                        1          0          1          0          19        19        0          2
5. CS Ştiinţa Petroşani           2          0          1          1          34        55        0          2
6. CSM Bucovina Suceava    1          0          0          1          29        47        0          0
7. CSUAV Arad                     2          0          0          2          24        115      0          0
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Suceava a pierdut primul meci din acest sezon, acasă, cu CS Năvodari.
 Vizualizări articol: 1117 |