luni, 19 dec 2016 - Anul XXI, nr. 294 (6407)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9753 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6364 lei

Universitatea a încheiat anul cu un meci din optimile Cupei României

Sâmbătă seară, echipa de handbal a Universităţii Suceava a încheiat anul 2016 cu un meci pierdut pe teren propriu, în faţa celor de la HC Dobrogea Sud Constanţa, scor 19 – 22. Partida a contat pentru optimile Cupei României din acest sezon, competiţie în care studenţii nu şi-au propus nici un obiectiv, şi asta deoarece s-au concentrat doar pe campionat, acolo unde sunt în cărţi în acest moment pentru menţinerea în Liga Naţională şi unde au nevoie de toate resursele pentru a termina cu bine acest sezon. Mai mult, la tragerea la sorţi în Cupa României, echipa pregătită de antrenorii Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei n-a avut noroc şi a picat cu una dintre pretendentele la acest trofeu, dar mai ales la titlul naţional în campionat, o echipă ce a investit enorm faţă de Suceava, la toate capitolele. Sucevenii au abordat acest meci fără doi jucători importanţi la linia de 9 metri, Adi Târzioru şi Dusan Sipka, ambii accidentaţi, dar şi cu mai mulţi handbalişti ce au intrat în teren deşi acuzau dureri cauzate de accidentări mai uşoare.

Cu toate că meciul a început într-o anumită atmosferă de vacanţă, pe parcurs lucrurile s-au schimbat semnificativ, iar partida s-a transformat într-o adevărată piesă de teatru, tragicomică, la care şi-au adus contribuţia şi cei doi arbitri.

Arbitrii au dat 16 eliminări de două minute, nouă pentru oaspeţi şi şapte pentru studenţi

Partida din sala LPS Suceava a început cu multe greşeli de ambele părţi, mai ales în tabăra suceveană. Constanţa a fost mai lucidă şi s-a distanţat la trei şi mai apoi patru goluri după 18 minute de joc, scor 7 – 3, în care au fost perioade destul de mari fără gol. Tensiunea din sală a crescut, atât în teren, dar mai ales pe banca de rezerve a Sucevei şi în tribune, graţie arbitrilor ce au stricat şi au scăpat jocul din mână prin decizii controversate, dar şi a teatrului făcut de unii jucători foarte experimentaţi ai oaspeţilor, care nu-şi avea rostul, aşa cum ne-au obişnuit la fiecare întâlnire de la Suceava.

Dobrogea Sud a marcat de trei ori la rând în ultimele două minute ale primei reprize şi a intrat la vestiar cu un avans de şase goluri, scor 13 – 7. În partea a doua, Universitatea a luptat în teren pentru a micşora din diferenţă şi s-a apropiat la doar două goluri de oaspeţi în minutul 43, scor 12 – 14, dar arbitrii l-au eliminat gratuit pe Olariu şi au dat 7 metri pentru oaspeţi, iar efortul studenţilor părea în zadar. În ciuda intervenţiilor foarte bune ale portarului Cristi Tcaciuc, Universitatea n-a mai reuşit să se apropie foarte mult şi să spere la o egalare, pe fondul unui joc în care unii din constănţeni nu prea se gândeau la joc, ci doar cum să-i provoace pe universitari. Constanţa s-a dus din nou la şapte goluri când mai erau şase minute de joc, iar până la final, Universitatea a marcat de patru ori la rând, scor final 19 – 22.

În acest meci, pentru Universitatea Suceava, Sasa Puljizovic şi Sebastian Polocoşer au marcat câte patru goluri fiecare, Bogdan Baican, Alin Petrea, Andrei Olariu şi Adi Mitrea au reuşit câte două goluri fiecare, iar Cătălin Costea, Ioan Tcaciuc şi Gabi Burlacu, câte un gol fiecare.

Ambele echipe au avut jucători cu probleme medicale, unii din ei evoluând în acest meci

La acest meci din optimile Cupei României, ambele echipe s-au confruntat cu jucători indisponibili, dar şi cu handbalişti ce au evoluat, deşi acuzau dureri sau erau răciţi.

„Felicit echipa suceveană pentru meciul făcut astăzi, una ce a dat foarte mulţi jucători talentaţi în handbalul românesc, inclusiv pentru echipa naţională. Noi ne-am pregătit, dar nu am fost în forma sportivă de acum două sau trei săptămâni, iar în plus am avut şi jucători ce au răcit. Am urmărit meciurile Sucevei şi ne-am pregătit special tactica pentru acest adversar şi ne bucurăm că am mers mai departe”, a declarat constănţeanul Branislav Angelovski.

Tehnicianul sucevean Adrian Chiruţ s-a bucurat că n-au apărut alte accidentări, deşi meciul a fost unul destul de încins.

„Felicit şi eu echipa din Constanţa pentru meciul de astăzi, dar şi pe jucătorii noştri care au jucat extraordinar. Jucătorii noştri au depus un efort enorm, mai ales că marea majoritate ce au intrat în teren simţeau dureri, dar n-au renunţat la luptă. A fost un meci foarte disputat şi sunt bucuros că n-au apărut alte accidentări, mai grave. Acum intrăm în vacanţă şi vom începe o perioadă de recuperare medicală pentru jucătorii ce au nevoie. Ne vom revedea pe data de 5 ianuarie şi sper ca toţi jucătorii să fie apţi pentru pregătire”, a declarat antrenorul Adrian Chiruţ.

Universitarii se vor reuni pe 5 ianuarie şi vor relua campionatul pe 4 februarie, când vor juca în deplasare, tot cu HC Dobrogea Sud Constanţa.

Rezultatele optimilor de finală în Cupa României

Poli Iaşi – Dinamo Bucureşti                                    35 – 48 (13 – 22)
Potaissa Turda – HC Vaslui                                       31 – 30 (14 – 13)
Poli Timişoara – HC  Adrian Petrea                          31 – 23 (16 – 7)
Dunărea Călăraşi – Minaur Baia Mare                      37 – 32
CSA Steaua Bucureşti – CSM Făgăraş                     23 – 21 (12 – 12)
CSM Satu Mare – CSM  Bucureşti                           27 – 29 (13 – 14)
HC Odorhei – CSM Focşani                                     39 – 31 (23 – 11)
CSU Suceava – HC Dobrogea Sud Constanţa         19 – 22 (7 – 13)
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a încheiat anul cu un meci din optimile Cupei României.
 Vizualizări articol: 1170 |