Google
Arcadia CMB
Arcadia CMB
Arcadia CMB
 
marţi, 3 mar 2015 - Anul XX, nr. 50 (5862)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,6639 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,1179 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe Google+ Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |  Trimite pe Yahoo MessengerMessenger |   6 imagini |   ø fişiere video

Nataţie

Cupa Bucovinei a fost dominată de sportivii suceveni de la CSŞ 3 şi USV

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

Timp de două zile, bazinul de înot al Şcolii Gimnaziale Nr. 3 Suceava a fost gazda ediţiei cu numărul XXII a Cupei Bucovinei, competiţie ce a adunat la start nu mai puţin de 150 de sportivi cu vârste cuprinse între 6 şi 14 ani. În concurs au fost prezente nouă cluburi, dintre care cinci au fost din judeţ, CSŞ 3 Suceava, Universitatea „Ştefan cel Mare” Suceava, Clubul Sportiv Şcolar Gura Humorului, Nada Florilor Fălticeni, Şcoala Gimnazială Pojorâta, iar patru din ţară, Clubul „Bogdan Ciubotariu” Constanta, Clubul Sportiv „Tibi” Bistriţa, Liceul cu Program Sportiv Baia Mare şi Clubul Sportiv Junior Swim Iaşi.

La finalul competiţiei organizate de Asociaţia Judeţeană de Nataţie, în colaborare cu Şcoala Gimnazială Nr. 3 Suceava, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret (DJST) Suceava şi Asociaţia Sportivă Aqua Club, primul loc în clasamentul general a fost ocupat de CSŞ 3 Suceava, cu 22 de medalii de aur, 11 de argint şi şase de bronz, urmat de Universitatea „Ştefan cel Mare” Suceava, cu 19 medalii de aur, 15 de argint şi nouă de bronz, Clubul Sportiv „Tibi” Bistriţa şi CSŞ Gura Humorului.

Astfel, la categoria de vârstă a concurenţilor născuţi în anul 2002, Şerban Cotos, de la CSŞ 3 Suceava, a câştigat cinci medalii de aur, Sebastian Croitor – patru de argint şi una de bronz, iar Ana Blănaru - cinci medalii de aur. La categoria 2003, Ioana Năstacă a strâns patru medalii de aur şi una de argint, Victor Turluianu a obţinut două medalii de aur şi trei de argint, pierzând titlul de cel mai bun sportiv la această grupă de vârstă după o cursă în care i-au sărit ochelarii la start şi a pierdut la limită aurul.

La categoria 2004, Călin Moscaliuc a bifat o medalie de aur şi două de argint, iar Ionuţ Socoliuc, o medalie de bronz, la categoria 2005, Mario Diaconescu a obţinut cinci medalii de aur, iar Maria Verciuc, o medalie de bronz.

La sportivii născuţi în anul 2006, Ioana Ursu a câştigat o medalie de argint, la 2008, Ioan Verciuc a obţinut trei de bronz, toţi sportivii enumeraţi până acum fiind pregătiţi la CSŞ 3 Suceava de antrenorii Cezar Moscaliuc, Daniela Burac şi Bogdan Driscu.      

    

Sportivii Universităţii „Ştefan cel Mare” au obţinut 43 de medalii

Înotătorii care au reprezentat Universitatea „Ştefan cel Mare” Suceava au avut o comportare foarte bună la Cupa Bucovinei, situându-se la final în clasamentul general pe locul secund, cu 19 medalii de aur, 15 de argint şi nouă de bronz. Lotul universitar, pregătit de conf. univ. dr. Elena Raţă şi studenţii de la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport Anca Sasu şi Luis Lăcătuş, a fost format din 25 de sportivi: Alexandru Anton, Andrei Andrian, Antonia Dattola, Paula Boleacu, Amalia Burlacu, Alexia Burlacu, Gabriel Maranda, David Lungu, Ingrid Sofronea, Răzvan Maierean, Luca Kurutz, David Dobroghi, Daria Lucan, Denisa Mateiciuc, Cristina Smocot, Delia Ostafi, Teodor Fotciuc, Vlad Cibotariu, Cosmina Aaniţei, Adrian Maruneac, Tudor Dumitraş, Alexandru Stratu, Mihai Luca, Eric Laliţei şi Andreea Găitan.     

La finalul concursului, în funcţie de rezultatele obţinute, au fost acordate şi titlurile de cei mai buni sportivi la fiecare categorie de vârstă. Astfel, CSŞ 3 Suceava a avut cinci sportivi, Ana Blănaru şi Şerban Cotos la 2002, Ioana Năstacă la 2003, Călin Moscaliuc la anul 2004 şi Mario Diaconescu la 2005, Universitatea Suceava a avut patru sportivi, Cosmina Aaniţei la 2004, Antonia Dattola la 2007, Amalia Burlacu şi Alexandru Anton la 2008, în timp ce de la CSŞ Gura Humorului, Aurora Chiţac a fost declarată cea mai bună sportivă la cei născuţi în anul 2006. 

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Cupa Bucovinei a fost dominată de sportivii suceveni de la CSŞ 3 şi USV.
 Vizualizări articol: 1505 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 4.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 | Nota curentă: 4.0 din 1 vot
Cupa Bucovinei a fost dominată de sportivii suceveni de la CSŞ 3 şi USV4.051

Iulius Mall Suceava
AnnaCori
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Clasamente

Loc
Echipa
J
V
E
I
P
G
  • 1.  Otelul Galati  18  12  3   3    39p 9  
  • 2.  FC Timisoara  18  8   10  0    34p 9  
  • 3.  FC Vaslui  18  9   5   4    32p 7  
  • 4.  Rapid  18  8   6   4    30p 16 
  • 5.  Gaz Metan  18  8   6   4    30p 7  
  • 6.  Steaua  18  8   5   5    29p 9  
  • 7.  Dinamo  18  8   5   5    29p 9  
  • 8.  CFR Cluj  18  7   6   5    27p 6  
  • 9.  Astra Ploiesti  18  4   9   5    21p -1 
  • 10.  U Craiova  18  5   5   8    20p 2  
  • 11.  Gloria Bistrita  18  5   5   8    20p -5 
  • 12.  FC Braşov  18  4   8   6    20p -6 
  • 13.  FCM Tg. Mures  18  5   5   8    20p -9 
  • 14.  U Cluj  18  5   5   8    20p -12
  • 15.  Pandurii Tg. Jiu  18  4   6   8    18p -8 
  • 16.  Victoria Branesti  18  4   6   8    18p -8 
  • 17.  Unirea Urziceni  18  4   6   8    18p -10
  • 18.  Sp. Studentesc  18  3   1   14   10p -15
  • 1.  Ceahlăul PN  15  10  5   0    35p 24 
  • 2.  Săgeata Năvodari  15  11  1   3    34p 18 
  • 3.  Concordia  15  9   4   2    31p 13 
  • 4.  FC Botoşani  15  7   4   4    25p 9  
  • 5.  Viitorul C-ta  15  6   6   3    24p 2  
  • 6.  Dunărea Galaţi  15  6   4   5    22p 11 
  • 7.  Astra II Ploieşti  15  6   4   5    22p 0  
  • 8.  Farul Constanţa  15  5   5   5    20p -2 
  • 9.  Gloria Buzău  15  4   6   5    18p -2 
  • 10.  Delta Tulcea  15  5   3   7    18p -5 
  • 11.  CS Otopeni  15  5   3   7    18p -7 
  • 12.  FC Snagov  15  5   2   8    17p -12
  • 13.  Juventus Buc  15  3   5   7    14p -8 
  • 14.  Steaua II  15  4   2   9    14p -10
  • 15.  Dinamo II  15  4   2   9    14p -16
  • 16.  CF Brăila  15  0   4   11    4p -15
  • 1.  Voinţa Sibiu  14  8   6   0    30p 12 
  • 2.  Petrolul Ploieşti  14  9   1   4    28p 12 
  • 3.  Dacia Mioveni  14  8   4   2    28p 8  
  • 4.  FC Bihor Oradea  14  8   2   4    26p 7  
  • 5.  FCM UTA Arad  14  7   3   4    24p 7  
  • 6.  Politehnica Iaşi  14  6   3   5    21p 8  
  • 7.  Alro Slatina  13  5   4   4    19p 3  
  • 8.  Gaz Metan CFR  14  4   5   5    17p -3 
  • 9.  FC Argeş Piteşti  14  5   2   7    17p -4 
  • 10.  CSM Rmn-Vâlcea  14  5   1   8    16p -1 
  • 11.  Arieşul Turda  14  4   3   7    15p -7 
  • 12.  Mureşul Deva  14  3   4   7    13p -7 
  • 13.  ACU Arad  14  3   4   7    13p -9 
  • 14.  Unirea Alba-Iulia  14  3   3   8    12p -11
  • 15.  FC Silvania ŞS  13  3   1   9    10p -15
  • 16.  Minerul Lupeni  0   0   0   0     0p 0  

Detalii clasamente

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Sport local

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Elia Studio - Salon de infrumusetare
Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei