miercuri, 21 ian 2015 - Anul XX, nr. 15 (5827)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9737 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6664 lei

Handbal

Cu o săptămână și ceva înaintea reluării campionatului, echipa de handbal a Universității Suceava a disputat ieri primul meci de pregătire din această perioadă în compania uneia din pretendentele la titlul din acest sezon, Știința Bacău. Partida a avut loc la sala LPS din Suceava și s-a întins pe durata  a trei reprize, primele două de 30 de minute și una de 20 de minute. Meciul a început cu mai multe ratări de ambele părți, dar și intervenții ale ambilor portari, universitarii conducând cu 2 – 1 după șase minute de joc. Pe fondul unui joc destul de animat și rapid, ambele echipe au avut fluctuații în evoluție, dar și momente foarte bune în atac și apărare. Oaspeții au reușit să se distanțeze la patru goluri în minutul 19, scor 6 – 10, dar elevii lui Petru Ghervan și Răzvan Bernicu au ținut aproape, iar la pauză erau conduși la trei goluri, 13 – 16. Partea a doua a curs în același ritm alert, cu o nouă desprindere la patru goluri a băcăuanilor și cu o revenire pe final a sucevenilor, care au egalat cu două reușite ale lui Olariu și o intervenție a lui Marocico în ultima fază, scor 30 – 30 după 60 de minute de joc. Cele două echipe au convenit să mai facă o repriză de 20 de minute ce a fost câștigată cu 17 – 11 de oaspeți, în echipa universitară evoluând mai mult cei mai tineri dintre componenți, care joacă și la echipa a doua. La acest meci, din lotul sucevean au lipsit trei jucători, Petrea și Târzioru din cauza problemelor medicale, în timp ce Popovici a fost învoit.

Antrenorul Ghervan crede că astfel de meciuri tari vor elimina fluctuațiile din jocul echipei

La finalul acestui meci de pregătire, antrenorul Petru Ghervan s-a arătat destul de mulțumit de nivelul la care se află echipa în această perioadă și speră ca până la reînceperea partidelor oficiale să se elimine toate fisurile din joc.

„Un joc foarte util pentru noi din toate punctele de vedere. Din păcate nu am reușit să mai facem astfel de jocuri în acest an și nu știu dacă cel de la Vaslui mai rămâne valabil, deoarece ei au invocat niște accidentări după meciul cu Dinamo din weekendul trecut. Probabil vom rămâne doar cu meciul de astăzi cu Bacăul și de aceea vom încerca să suplinim lipsa unui adversar puternic, cu potențial de joc mai mare prin partide test între noi, astfel ca atunci când se reia campionatul să fim în forma cea mai bună”, a declarat Petru Ghervan.

De cealaltă parte, antrenorul secund al oaspeților din Bacău, fostul portar Sorin Bârză s-a arătat mulțumit de meci, mai ales că s-ar putea să fie și singurul de pregătire.

„La noi este primul și cred că singurul până la începerea campionatului. Am încercat să rulăm tot lotul și în același timp să-l integrăm pe Stan și pe cei mai tineri. Am încercat schemele noastre, am exersat faza de apărare și pot să spun că a fost un meci bun. În campionat au fost și vor mai fi rezultate surpriză, inclusiv în play-off, deoarece echipele sunt cam la același nivel și e posibil să câștigi în deplasare și să pierzi acasă. Suceava nu este cea mai slabă echipă din ligă, mai ales că au făcut egal cu Constanța, echipă cu care noi am pierdut, și ambele am făcut egal cu Odorhei, dar meciurile nu seamănă între ele”, a explicat secundul Științei.

Sucevenii așteaptă evoluții foarte bune ale portarului venit zilele trecute

Venit de la HC Vaslui liber de contract, portarul Emilian Marocico a debutat în poarta echipei sucevene și a apărat în acest meci aproximativ 40 de minute.

„Pe Marocico îl știm și personal aștept să crească în valoare, deoarece vine după o lună de pauză sau pregătire individuală, iar un astfel de meci test nu este relevant. El este un portar a cărui experiență ne va folosi, cu calități, ce a fost convocat în câteva rânduri la echipa națională, trecând pe la toate loturile naționale. Eu aștept multe de la el și în același timp ca toată echipa și angrenajul  să funcționeze așa cum ne dorim, fără fisuri în jocul din apărare, mai ales aruncările din extreme, ce sper că se vor rezolva. Îmi doresc o evoluție cât mai bună a tuturor jucătorilor, atât în apărare, cât și-n atac. Azi am confirmat faptul că avem potențial, dar mai sunt lucruri de pus la punct, ceea ce este și firesc deoarece venim după o perioadă de acumulări fizice”, a explicat antrenorul Petru Ghervan.

În meciul cu Știința Bacău, cel mai bun marcator al universitarilor a fost Burlacu, cu 8 reușite, Trifkovic(6), Bursuc, Olariu și Davidovic, câte trei goluri fiecare, Eros și Tcaciuc, câte două goluri, iar Sandu Costea și Petrea, câte un gol fiecare.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a remizat cu Bacăul, în primul meci de pregătire din această pauză.
 Vizualizări articol: 892 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universitatea a remizat cu Bacăul, în primul meci de pregătire din această pauză0.05