luni, 3 feb 2014 - Anul XIX, nr. 25 (5534)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Volei, junioare

Sucevencele au bifat a cincea victorie din acest sezon

Echipa de volei junioare a Liceului cu Program Sportiv Suceava este tot mai aproape de turneul semifinal, după ce ieri la amiază a contabilizat a cincea victorie din acest sezon, scor 3 – 1 pe seturi în disputa de pe teren propriu cu LPS VC Unic Piatra Neamț. Elevele antrenorului Ionuț Beligan au intrat foarte bine în acest joc și și-au adjudecat primul set fără probleme, cu scorul de 25 – 18. Din păcate, în actul secund, echipa gazdă a avut o cădere inexplicabilă și oaspeţii au egalat situația la seturi, după ce s-au impus cu 25 – 20. Voleibalistele din Suceava și-au revenit la timp și nu au mai greșit prea mult în al treilea set, pe care l-au câștigat cu scorul de 25 – 19, iar scorul pe seturi a devenit 2 – 1. LPS Suceava a continuat jocul bun și în setul patru, dar la scorul de 19 – 13 a avut din nou o perioadă mai modestă, ce le-a permis nemțencelor să recupereze și să egaleze la 19 și mai apoi la 20. Gazdele au revenit în joc și au câștigat cinci puncte consecutive, impunându-se astfel cu scorul de 3 – 1 la seturi.

„Sunt mulțumit de jocul fetelor noastre, excepție făcând setul doi, când ne-am relaxat prematur și am pierdut un set, în fața unei echipe pe care am învins-o în tur cu scorul de 3 – 0. Sperăm să obținem puncte și în deplasarea ce urmează la Focșani și să ne concentrăm foarte bine la cel mai important meci, cel din ultima etapă de acasă, cu echipa de pe locul I, Penicilina CSȘ Unirea Iași”, a declarat, după meci, antrenorul Ionuț Beligan. Grație acestei victorii, sucevencele se mențin pe poziția a doua în clasamentul seriei A a Campionatului Național de Volei pentru junioare.

În partida cu LPS VC Unic Piatra Neamț, LPS Suceava a avut un lot format din sportivele Roxana Ilaș, Daiana Tocari, Adelina Popescu, Bianca Toma, Anamaria Danilevici, Andreea Jauca, Roxana Jauca, Gabriela Fodor, Simina Străchinescu, Cătălina Patraș și Macrina Fedic.

În următoarea etapă, penultima din retur, LPS Suceava va evolua pe 16 februarie pe terenul ultimei clasate, CSȘ LPS Focșani.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevencele au bifat a cincea victorie din acest sezon.
 Vizualizări articol: 1375 |