luni, 17 dec 2012 - Anul XVII, nr. 295 (5200)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Universitatea pierde la 12 goluri în fața campioanei

Penultima etapă din turul campionatului și din anul 2012 a adus și cea de-a cincea înfrângere pentru Universitatea Suceava, scor 25 – 37 pe terenul campioanei HCM Constanța. Echipa antrenață de Răzvan Bernicu a contat în această partidă doar primele cinci minute, cât a jucat de la egal la egal cu campioana, care mai apoi s-a distanțat la 5 sau 6 goluri cu ajutorul aruncărilor de la 9 metri și a unei superiorități. Cu jucători mult mai experimentați, gazdele s-au distanțat la nouă goluri după primele 30 de minute de joc, scor 18 – 9. Pe parcursul reprizei secunde, sucevenii au rulat tot lotul de jucători, inclusiv pe cei mai tineri dintre ei, din echipă lipsind trei piese importante, Gavriloaia, Cântec și Amihăesi, jucători ce nu erau refăcuți după probleme medicale și au fost menajați pentru meciul mult mai important de joi, cu CSM București. Dacă în minutul 41, diferența era de 10 goluri, scor 24 – 14, patru minute mai târziu, constănțenii aveau 12 goluri în față, avans ce s-a păstrat până la final, scor 37 – 25.

„Am jucat împotriva aceleași echipe cu care Constanța a evoluat în Liga Campionilor și care a avut în teren jucători de valoare ce au făcut diferența, mai ales la linia de nouă metri. Au reușit să se distanțeze la cinci-șase goluri și nu i-am mai putut ajunge, și din acest motiv am preferat să rulăm toți jucătorii. Trebuie să trecem rapid peste acest eșec și să ne concentrăm pentru cel mai important meci din acest tur de campionat, cu CSM București, unul în care am încredere că sportivii noștri vor avea o evoluție foarte bună”, a declarat antrenorul Răzvan Bernicu. Tehnicianul sucevean a mai adăugat că așteaptă cât mai mulți spectatori la sala LPS, pentru a încuraja echipa, joi, de la ora 18.00 și asta chiar dacă meciul va fi transmis în direct pe Digi Sport 2. Mai mult, Răzvan Bernicu speră ca până joi să-și revină și cei trei jucători cu probleme, pentru a putea alinia cea mai bună formulă în fața unei echipe ce în etapa a 10-a a reușit să învingă Bacăul la patru goluri, după ce pe parcurs a avut avantaj și de nouă goluri

Clasament:

1. HCM Constanţa                         10       9       0       1       304-224      18
2. HC Odorhei                     10       7       1       2       311-300      15
3. Ştiinţa Bacău                   10       7       0       3       293-247      14
4. CSM Bucureşti                 10       6       1       3       287-259      13
5. Potaissa Turda                   9       6       0       3       287-262      12
6. HC Caraş‑Severin                      10       4       2       4       246-226      10
7. CSU Suceava                   10       5       0       5       281-279      10
8. Poli Timişoara                           10       4       0       6       242-242      8
9. Pandurii Tg. Jiu                           9       4       0       5       214-228      8
10. CSM Ploieşti                           10       2       0       8       266-311      4
11. „U” Cluj                                   10       2       0       8       230-306      4
12.  Dinamo Bucureşti         10       1       0       9       232-326      2
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea pierde la 12 goluri în fața campioanei.
 Vizualizări articol: 1913 |