Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6134 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   12 imagini |   ø fişiere video

Volei

Replică bună a sucevenilor în faţa celor de la Dinamo Bucureşti

Voleibaliştii echipei locale CSM LPS Suceava au încheiat o săptămână foarte încărcată, în care au disputat trei meciuri în şapte zile, ultimul, sâmbătă la amiază, pe teren propriu la sala Unirea, cu Dinamo Bucureşti. Dacă în meciul tur, elevii antrenorului Victor Pancu au suferit cea mai grea înfrângere din acest sezon, de această dată, sucevenii au făcut o figură frumoasă, chiar dacă au pierdut cu scorul de 1-3 la seturi. Începutul de meci a fost unul destul de echilibrat, dar oaspeţii s-au distanţat de la jumătatea setului şi s-au impus în primul act cu 25-18. Setul doi a fost total diferit de primul, unul în care voleibaliştii suceveni s-au concentrat foarte bine şi şi-au surprins adversarii cu servicii foarte bune şi mingi recuperate. CSMU LPS Suceava şi-a dominat clar adversarul în acest set doi, după ce au condus cu 8-0, 15-5, 21-12 şi au câştigat în final cu acelaşi scor cu care au pierdut primul set, 25-18. Dinamoviştii au revenit în joc şi s-au impus fără probleme în setul trei cu scorul de 25-13 şi conduceau astfel cu 2-1 la seturi. Cu suceveanul Răzvan Purice, cel mai bun om din teren, Dinamo şi-a adjudecat şi setul patru, cu 25-18, după un joc echilibrat în prima parte a acestui act.

„Sunt mulţumit de evoluţia jucătorilor noştri în acest meci, mai ales că am dat o replică bună faţă de meciul din tur, când am suferit cea mai grea înfrângere. În setul doi ne-am dominat adversarul graţie unui serviciu foarte bun şi a mingilor recuperate. Din păcate, lipsa concentrării pe finalurile de set ne-a făcut din nou să nu găsim rezolvările cele mai bune. Mai mult de atât nu ştiu ce puteam face, mai ales că ne-au lipsit şi doi jucători importanţi şi de aceea ne perfecţionăm în continuare, pentru a face partide mult mai bune”, a declarat antrenorul Victor Pancu. În meciul cu Dinamo a lipsit ridicătorul Andrei Sasu, cel care la antrenamentul de vineri a făcut o întindere la ligamentele genunchiului stâng, dar şi Robert Petraru, jucător ce a avut două examene la Iaşi, acolo unde este student. Sâmbăta viitoare, CSMU LPS Suceava va juca pe terenul vecinilor de la VCM LPS Piatra Neamţ, urmând ca peste două săptămâni să aibă un meci şi mai important, pe teren propriu, cu U Cluj.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Replică bună a sucevenilor în faţa celor de la Dinamo Bucureşti.
 Vizualizări articol: 781 |