luni, 14 iun 2010 - Anul XV, nr. 137 (4428)

Liga a III-a

Rapid CFR Suceava a încheiat campionatul pe locul cinci

Singura reprezentantă a judeţului Suceava rămasă în Liga a III-a a încheiat campionatul cu o victorie pe teren propriu în compania celor de la Aerostar Bacău, scor 3 – 1, după ce la pauză era 0 – 0. Cu ajutorul celor trei puncte câştigate în această ultimă etapă, rapidiştii au terminat campionatul pe poziţia a cincea, profitând de înfrângerea suferită de Ceahlăul II Piatra Neamţ, scor 0 – 6 la Politehnica II Iaşi. Prima repriză a meciului a fost una fără prea multe ocazii de poartă, cu un joc într-o atmosferă de vacanţă pe o căldură foarte mare, în care nici una din echipe nu a reuşit să marcheze. Rapid a deschis scorul în minutul 50, după ce Stănescu a centrat un balon peste apărarea băcăuană, iar Azaharioaiei a lovit mingea cu capul peste portarul advers, scor 1 – 0. După numai zece minute, oaspeţii profită de o bâlbâială în careul Rapidului şi restabilesc egalitatea cu un şut cu latul din 6 metri, scor 1 – 1. În minutul 72, Rapid a preluat din nou conducerea pe tabelă, graţie golului reuşit de Negru, cel care a şutat din 16 metri pe colţul lung, fără şansă pentru portarul de la Aerostar, scor 2 – 1. Sucevenii aveau să închidă tabela cu opt minute înainte de final, când Şuleru a marcat cel mai frumos gol al meciului, şutând mingea direct în vinclu de la aproximativ 20 de metri, scor final 3 – 1. Cu acest gol din partida de vineri, Şuleru a ajuns la 15 reuşite în acest sezon şi ocupă locul cinci în topul marcatorilor Seriei I a Ligii a III-a.

„Cum era şi normal, meciul a început într-o atmosferă de vacanţă, dar în partea a doua a jocului am reuşit să ne impunem. Având în vedere condiţiile pe care le-am avut în acest campionat pot spune că acest loc cinci din campionat este unul foarte bun, asta mai ales că în iarnă nu am reuşit să facem un cantonament montan din cauza lipsei banilor”, a declarat antrenorul Bogdan Tudoreanu. Rapid CFR Suceava a început partida cu Aerostar Bacău în formula Pascal-Pantea, Sevaciuc, Plecanciuc, Oniu – Moldovan, Romaniuc, Stănescu, Apetri – Şuleru şi Jalbă, în repriza a doua intrând şi Duman, Azaharioaiei, Breniuc şi Negru.

Clasamentul final al Seriei I din Liga a III-a

1. CF Brăila                            32        25        6          1          90-18   81

2. CS Panciu                           32        21        3          8          64-32   66

3. Petrotub Roman                 32        19        7          6          68-30   64

4. Politehnica II Iaşi               32        17        6          9          60-37   57

5. Rapid CFR Suceava          32        16        3          13        58-42   51

6. Ceahlăul II Piatra Neamţ   32        15        5          12        44-47   50

7. Willy Bacău                        32        15        3          14        61-58   48

8. Politehnica Galaţi               32        14        6          12        49-47   48

9. Cetatea Târgu Neamţ         32        14        6          12        47-46   48

10. Oţelul II Galaţi                 32        14        4          14        51-36   46

11. CSM Focşani                    32        12        9          11        35-31   45

12. Aerostar Bacău                 32        14        2          16        52-46   44

13. Pambac Bacău                  32        12        7          13        44-48   43

14. CSM Paşcani                    32        11        5          16        43-53   38

15. Dunărea II Galaţi            32        6          4          22        22-66   22

16. Sporting II Vaslui                        32        4          4          24        24-10216

17. CS Gura Humorului         32        2          2          28        8-81     8

18. Şcoala de Fotbal Rădăuţi0          0          0          0          0-0       0

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid CFR Suceava a încheiat campionatul pe locul cinci.
 Vizualizări articol: 379 |