miercuri, 9 iun 2010 - Anul XV, nr. 133 (4424)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   17 imagini |   ø fişiere video

Mica Buclă

Turul Ciclist al României a poposit pentru trei zile în judeţul Suceava

Caravana Turului Ciclist al României a ajuns ieri după masă în municipiul Suceava, aici unde s-a încheiat cea de-a treia etapă din calendarul din acest an. Plecaţi din Vatra Dornei în jurul orei 13.00, rutierii au parcurs cei 137 de kilometri pe traseul Câmpulung-Gura Humorului-Fălticeni în aproximativ 3 ore şi jumătate, câştigătorul trecând finişul din faţa Bibliotecii Centrale la orele 16.35. După părerea organizatorilor, etapa de ieri a fost una normală în care traseul a cuprins o căţărare şi trei sprinturi, la final podiumul etapei fiind ocupat de trei rutieri italieni, ce au concurat pentru echipe diferite. Astfel, pe primul loc s-a clasat Gianpaulo Biolo, de la echipa San Marco Concrete, urmat de Andrea Magrin, de la Friuli şi Andrea Pinos, de la Tuşnad.

Tricoul galben a rămas la bulgarul Vladimir Koev, cel ce a câştigat Mica Buclă în 2004

După trei etape din Mica Buclă, în clasamentul general conduce bulgarul Vladimir Koev, de la Hemus Vivelo, cel care a câştigat şi etapa trecută tricoul galben şi se află la patru minute în faţa următorului clasat grecul Ioannis Tamouridis, de la Table Were, rutier care în etapa de ieri a primit tricoul alb, pentru cel mai combativ concurent. De remarcat este faptul că în ediţia de anul trecut, după etapa ce s-a terminat la Suceava, grecul era lider în clasamentul general. Tricoul roşu, pentru cel mai bun sprinter i-a revenit italianului Marcolina Piergeacomo, de la Friuli, tricoul verde, pentru cel mai bun căţărător a fost câştigat de Bruno Ritzzi, de la Tuşnad. Ca în fiecare an, organizatorii competiţiei au acordat şi un tricou albastru, pentru cel mai bine clasat rutier român, care la finalul etapei a treia i-a revenit dinamovistului Alexandru Ciocan, care ocupă locul 10 în clasamentul general.

Din cei 74 de ciclişti înscrişi în concurs, în etapa de ieri au plecat de la Vatra Dornei doar 69, cinci dintre ei renunţând la cursă. Caravana a plecat din Dorna în viteză, cu aproximativ 60 de kilometri pe oră, la singura căţărare din această etapă, pe Mestecăniş, grecul Ioannis Tamouridis s-a desprins de coloană şi a câştigat această specială, dar a fost ajuns de echipa bulgară a liderului. După Gura Humorului s-a mai înregistrat o evadare din pluton a doi rutieri italieni, care au fost ajunşi din spate cu 15 kilometri înainte de finiş, unul dintre ei, Andrea Pinos, de la Tuşnad, a rezistat în plutonul fruntaş şi a terminat cursa pe locul trei.

Astăzi, caravana pleacă în cea mai dificilă etapă a turului

Astăzi la amiază, caravana cicliştilor din Mica Buclă va pleca din Suceava în cea de-a patra etapă, cea mai dificilă şi mai lungă din tot turul, ce se va desfăşura pe distanţa a 226 de kilometri şi va avea trei căţărări de categoria A, cea mai grea din concurs, una la Sadova şi două la Ciumârna, dar şi trei sprinturi. Rutierii vor pleca la orele 13.00 din Piaţa Drapelului şi până în Şcheia, acolo unde va avea loc startul tehnic al etapei cu numărul patru, ce se va desfăşura pe traseul Gura Humorului-Câmpulung-Suceviţa-Rădăuţi-Siret-Bucecea-Botoşani. În această etapă se va şti şi virtualul câştigător al Turului Ciclist al României, cele mai mari şanse avându-le bulgarul Vladimir Koev, cel care are un avans considerabil faţă de următorul clasat, de patru minute şi trebuie până la finalul competiţiei să se ţină în plutonul fruntaş, fără a câştiga vreo etapă.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Turul Ciclist al României a poposit pentru trei zile în judeţul Suceava.
 Vizualizări articol: 2582 |