Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Rugby

Sucevenii au câştigat cu bonus la Braşov

Decişi să facă un meci foarte bun şi să se întoarcă acasă cu punctele de la Braşov, rugbyştii suceveni au reuşit acest lucru după ce s-au impus cu 24 – 14 în faţa ultimei clasate din serie.

Terenul foarte greu şi periculos din cauza îngheţului a făcut ca în minutul cinci, CSM Bucovina să rămână fără demiul Creţuleac, cel care s-a accidentat şi a fost transportat la spital în urma unei tăieturi la cap, cauzată de contactul cu pământul îngheţat.

Cei care deschid scorul sunt sucevenii, după o fază „specialitatea casei” în care Bortă culcă balonul în terenul de ţintă advers după un mol împins după buturi. Conache reuşeşte transformarea şi scorul devenea 0 – 7 în favoarea Bucovinei. Până la pauză, elevii lui Constantin Vlad mai au câteva şanse de a înscrie, dar ocaziile se răzbună şi gazdele egalează cu ajutorul unui eseu transformat, scor 7 – 7. După discuţii mai aprinse la vestiar, sucevenii încep în forţă partea secundă şi înscriu prin Soloniuc cel de-al doilea eseu, tot dintr-o fază pe înaintare cu un mol rulant. Conache transformă şi scorul devine 7 – 14. Tot dintr-o fază similară, Opariuc îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor cu un eseu, dar Conache trimite balonul în bară şi scorul rămâne 7 – 19.

După mai multe infracţiuni repetate în tabăra suceveană, arbitrul acordă braşovenilor un eseu de penalizare şi scorul devine 14 – 19.

Cu 15 minute înaintea finalului de joc, Opariuc marcează un eseu după o acţiune pe linia de trei sferturi şi meciul se încheie la scorul de 14 – 24. CSM Bucovina reuşeşte astfel să obţină şi punctul bonus pentru ofensivă, graţie celor patru eseuri marcate şi termină grupa pe locul patru, după ce Timişoara a bătut Iaşiul cu 3 – 0 şi a promovat în turneul play-off.

„Faţă de meciul din etapa trecută, de această dată înaintarea a mers foarte bine în ordonate, aglomerări, dar şi în margine, acolo unde Tuhlei a avut o zi bună şi a cules multe baloane. Din păcate, starea vremii a făcut terenul aproape impracticabil, jucătorii ambelor echipe făcând eforturi mari pentru a-şi păstra echilibru. Am comis din nou foarte multe infracţiuni de joc, Conache fiind eliminat temporar, la fel cum s-a întâmplat şi cu doi jucător de la gazde”, a declarat antrenorul Constantin Vlad. Cu cele 19 puncte acumulate până în prezent, sucevenii se află pe primul loc în clasamentul turneului play-out şi vor juca primul meci acasă la ultima clasată, adică tot la Braşov pe data de 20 decembrie, aceasta fiind şi ultima etapă a acestui an din Divizia Naţională.
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii au câştigat cu bonus la Braşov.
 Vizualizări articol: 1671 |