marţi, 24 feb 2015 - Anul XX, nr. 44 (5856)

Universitatea II a reuşit a treia victorie din acest sezon

După eşecul de marţi de pe terenul liderului Diviziei A, echipa secundă de handbal a Universităţii Suceava a reuşit sâmbătă a treia victorie din acest sezon, într-un meci disputat pe teren propriu, în compania celor de la Cimentul Bicaz, scor 33 – 26. Cu un lot format în cea mai mare parte din juniori de la LPS Suceava, sucevenii pregătiţi de Iulian Dugan au condus pe toată durata partidei, şi asta în ciuda oboselii acumulate în meciurile de marţi şi joi, ambele disputate în deplasare.

La pauză, LPS Suceava conducea cu scorul de 17 – 13, după o primă repriză în care Eduard Duman a avut foarte multe intervenţii salvatoare, iar conducătorul de joc Iulian Alexa a reuşit nu mai puţin de şase goluri. Din minutul 35 au urmat 11 minute slabe ale sucevenilor, în care oboseala şi-a spus cuvântul şi-n care oaspeţii au înscris de cinci ori la rând, apropiindu-se la doar două goluri, scor 22 – 20. În ciuda faptului că avea o răceală foarte puternică, Iulian Alexa a intrat din nou în teren şi a marcat două goluri, ce le-a mai tăiat din avânt oaspeţilor, el coordonându-şi foarte bine colegii pe parcursul primei reprize, când a marcat de mai multe ori şi a dat multe pase decisive. Sucevenii s-au dus mai apoi la cinci goluri, diferenţă ce s-a păstrat până cu două minute înainte de final, când oaspeţii au marcat o dată, iar elevii lui Iulian Dugan de trei ori, scor final 33 – 26.

„A fost o victorie muncită a băieţilor noştri, care au respectat tactica de joc şi au condus în permanenţă o echipă mai matură. În partea a doua oboseala şi-a spus cuvântul, dar important este că ne-am revenit pe final şi nu am permis adversarului să se apropie la mai mult de două goluri. De remarcat este jocului centrului Iulian Alexa, care în ciuda faptului că era foarte răcit a ţinut să joace şi să-şi ajute echipa, evoluţia sa fiind una foarte bună. Îmbucurător este şi faptul că Sergiu Todică a avut o uşoară creştere în jocul său”, a explicat antrenorul Iulian Dugan.

În meciul cu Cimentul Bicaz, cel mai bun marcator al sucevenilor a fost Iulian Alexa, cu 8 reuşite, urmat de Sergiu Todică (7), Paul Marmeliuc (5), Robert Enescu şi Ovidiu Bădeliţă, câte 4 goluri fiecare, Gabriel Anghel (2), Robert Câmpan (2), iar Scorobohaci, un gol.

În aceeaşi etapă, cealaltă reprezentantă a judeţului Suceava, CS „De la Alpinism la Turism” Bucovina Vicovu de Jos a pierdut la scor pe teren propriu, 22 – 52, în disputa cu CS Politehnica Iaşi.

Clasamentul Diviziei A

1. CSM Ploieşti                                             16  16  0  0  569 – 407  48
2. CSU Galaţi                                                16  13  0  3  552 – 349  39
3. HC Argeş Piteşti                                        15  13  0  2  496 – 360  39
4. CS Politehnica Iaşi                                    16  12  0  4  562 – 392  36
5. CSM Focşani 2007                                    15  12  0  3  451 – 346  36
6. Ştiinţa II Bacău                                         16   9   1  6  576 – 471  28
7. CS HC Buzău 2012                                   16   9   0  7  479 – 397  27
8. ACS HD Teleorman Alexandria                15   6   1  8  465 – 439  19
9. CSM Bucureşti II                                      16   6   0 10 535 – 540  18
10. LPS Piatra Neamţ                                               15   4   0 11 421 – 568  12
11. CSU II Suceava                                       16   3   2 11 476 – 542  11
12. CSM Cimentul Bicaz                              16   2   1 13 421 – 551   7
13. CSU Târgovişte                                       15   1   0 14 305 – 657   3
14. CS Bucovina Vicovu de Jos                    15   0   1 14 370 – 654   1
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea II a reuşit a treia victorie din acest sezon.
 Vizualizări articol: 1265 |