luni, 28 mai 2012 - Anul XVII, nr. 121 (5026)

Rugby

CSM Bucovina a ajuns la al şaptelea eşec din tot atâtea meciuri disputate

Ca şi în meciul din tur, echipa de rugby seniori a Clubului Sportiv Municipal Suceava a pierdut la scor în faţa uneia dintre candidatele la promovare, Ştiinţa Petroşani, după un meci presărat cu de toate disputat sâmbătă dimineaţă pe stadionul Unirea, scor final 5 – 54. Elevii antrenorului Constantin Vlad au început destul de timid acest meci şi au încasat un eseu încă din primele minute. A urmat mai apoi o decizie controversată a arbitrilor, care, de altfel, au scăpat jocul de sub control pe tot parcursul primei reprize, în multe rânduri avantajând echipa oaspete. Astfel, Bursuc a fost eliminat temporar după un placaj întârziat, dar nu acelaşi lucru s-a întâmplat şi cu jucătorul oaspete, care a ripostat, l-a lovit pe sucevean şi a căutat tot timpul să-şi lovească adversarii.

La scorul de 0 – 12, CSM Bucovina reuşeşte o fază foarte frumoasă pe linia de trei sferturi, dar Macovei ajunge cu balonul în terenul de ţintă şi nu-l culcă imediat, scăpându-l după ce este agăţat de un adversar, iar scorul rămâne neschimbat. Imediat după, jucătorul ce trebuia eliminat la faza în care Bursuc a primit cartonaş galben a provocat o altercaţie după ce l-a lovit pe suceveanul Coca, în timp ce acesta se afla la sol, fapt pentru care merita cartonaşul roşu. După o altercaţie generală, arbitrul întâlnirii a eliminat câte un jucător de la fiecare echipă, Coca ieşind destul de şifonat, fapt pentru care a fost transportat la spital şi cusut la ochi.

Flutur a marcat singurele puncte pentru suceveni

Chiar dacă erau în inferioritate numerică, sucevenii reuşesc la faza următoare o acţiune foarte bună pe linia de trei sferturi şi Flutur marchează singurul eseu al CSM-ului, scor 5 – 12. Jocul avea să fie întrerupt 15 minute, după ce ambulanţa a plecat la spital cu Coca, iar conform regulamentului meciul nu se putea desfăşura fără medic şi ambulanţă, CSM-ul riscând să piardă întâlnirea cu 0 – 5 şi să fie depunctată. Din fericire ambulanţa s-a întors în timp util, iar partida a continuat. Cu mai mulţi titulari accidentaţi şi cu un joc cu multe greşeli speculate din plin de oaspeţi, sucevenii au primit mai multe eseuri până la pauză, fiind dominaţi clar de adversarii ce s-au dovedit foarte bine pregătiţi, dar şi mai motivaţi, scor după 40 de minute, 5 – 40.

Partea a doua a fost mult mai echilibrată, ambele echipe având mai multe şanse de a marca, dar neconcretizate din cauza greşelilor. Pe finalul jocului, Ştiinţa Petroşani a mai reuşit două eseuri netransformate şi a închis tabela la 5 – 54.

„Am început timid, fapt ce a fost suspectat imediat de oaspeţi şi de arbitru, care a luat mai multe decizii controversate şi după părerea mea s-a pierdut şi a scăpat jocul de sub control. În repriza a doua ne-am revenit şi noi şi arbitrul, dar în final Ştiinţa a câştigat meritat această partidă. După părerea mea, avem în continuare probleme de concentrare, dar şi în defensivă, acolo unde nu am placat la timp, iar apărarea a fost penetrată cu prea multă uşurinţă de nenumărate ori”, a declarat antrenorul Constantin Vlad.

La finalul acestei săptămâni, CSM Suceava va evolua la Arad, după care Divizia Naţională va lua o pauză până pe 4 august.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Bucovina a ajuns la al şaptelea eşec din tot atâtea meciuri disputate.
 Vizualizări articol: 749 |