luni, 8 oct 2007 - Anul XII, nr. 236 (3611)

Universitatea Cluj, nici o victorie în zece etape

"

Cluj - Poli Ştiinţa Timişoara, scor 1-2

Formaţia Universitatea Cluj a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), de echipa Poli Ştiinţa Timişoara, într-un meci din etapa a X-a a Ligii I, înregistrând astfel a şaptea înfrângere, a treia consecutivă, în actualul sezon, în care a mai obţinut trei rezultate de egalitate.

Golurile au fost înscrise de Sorin Rădoi '41 şi Gigel Bucur '79 pentru oaspeţi, iar pentru gazde a marcat Nemanja Jovanovici, în minutul 41, transmite corespondentul MEDIAFAX.

În minutul 20, Nemanja Jovanovici (Universitatea Cluj) a profitat de o eroare a lui Cânu, care a ratat preluarea, a interceptat balonul şi a înscris cu un şut din interiorul careului lateral dreapta, mingea intrând în poartă după ce a sărit dintr-o denivelare a terenului.

Poli Ştiinţa Timişoara a egalat în minutul 41, prin Sorin Rădoi, care a trimis mingea în poartă cu o lovitură de cap de la 12 metri, după un corner executat pe partea stângă.

Oaspeţii au înscris golul care a stabilit scorul final al partidei, 1-2, în minutul 79, prin Gigel Bucur, cu o lovitură de cap.

La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori. La începutul partidei, cei aproximativ 1.000 de suporteri clujeni au părăsit peluza arenei "Ion Moina" în semn de protest şi au afişat un banner cu mesajul: "Lăsăm loc victoriilor". În minutul 15, fanii clujeni au revenit în tribune. Pe toată durata reprizei secunde, suporterii Universităţii Cluj au cerut demisia conducerii executive a clubului şi i-au înjurat pe jucători. Ei au scandat: "Demisia", "Plecaţi în Gruia", "Băncel, pleacă de pe Moina" şi "Noi cântăm pentru culori nu pentru jucători".

Formaţia Poli Timişoara a fost susţinută de aproximativ 700 de suporteri.

Echipa UTA Arad a pierdut, cu scorul de 0-1 (0-0), meciul cu Ceahlăul Piatra Neamţ, disputat, sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a X-a a Ligii I, în care a avut un gol anulat eronat şi un jucător eliminat.

UT Arad - Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 0-1

Echipa UT Arad a pierdut, cu scorul de 0-1 (0-0), meciul cu Ceahlăul Piatra Neamţ, disputat, sâmbătă, pe teren propriu, în care a avut un gol anulat eronat şi un jucător eliminat.

În minutul 5, Edson a marcat din lovitură liberă de la 25 de metri, însă reuşita a fost anulată eronat pentru ofsaid la un alt jucător al arădenilor, plecat însă din poziţie regulamentară şi care nu a atins balonul.Ceahlăul a marcat golul victoriei în minutul 51, prin Mircea Oprea, care l-a învins pe Huţan cu un voleu de la 11 metri, după o pasă de la Hamza.

UT Arad a rămas în inferioritate numerică în minutul 85, când mijlocaşul Cristian Todea a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.

În minutul 60, fundaşul Alin Chiţa (UT) a fost transportat la spital, după ce s-a ciocnit cap în cap cu Golban.

La meci au asistat 3.000 de spectatori, între care şi 20 de suporteri ai echipei Ceahlăul.

Pandurii Târgu Jiu - CFR Cluj , scor o-1

Formaţia CFR Cluj a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 0-1 (0-0), echipa Pandurii Târgu Jiu, într-un meci în care atacantul Didi a marcat golul victoriei şi a apărat poarta ardelenilor pe final de joc.

CFR Cluj învinge la limită Pandurii Târgu Jiu şi rămâne lider în clasamentul Ligii I

În minutul 20, Liviu Mihai (Pandurii) a suferit o accidentare aparent foarte gravă. În urma unui duel aerian cu fundaşul Cadu (CFR), Mihai a căzut, iar portughezul a aterizat pe spatele său. Atacantul şi-a pierdut cunoştinţa şi a fost nevoie de intervenţia ambulanţei, medicii

conectându-l la o mască de oxigen. După 5 minute Liviu Mihai a fost urcat în ambulanţă, unde a primit în continuare îngrijiri, iar înainte de pauză el şi-a revenit şi a plecat direct la vestiare. În urma fazei din minutul 20, Cadu a primit cartonaşul galben, după ce centralul Augustus Constantin s-a consultat cu un tuşier.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 66, prin Didi. Acesta a profitat de o nesincronizare a apărătorilor gazdelor, a scăpat din marcaj şi, rămas singur cu Dossey, a înscris de la 8 metri, după o pasă de la Andre Leao.

În minutul 86, portarul clujenilor, Eduard Stăncioiu, a primit un avertisment, după care a aplaudat ironic decizia arbitrului, care i-a arătat şi al doilea cartonaş galben, eliminându-l.

Astfel, în ultimele minute ale întâlnirii poarta formaţiei CFR Cluj a fost apărată de atacantul Didi, deoarece antrenorul Ioan Andone operase deja toate cele trei schimbări. Didi, care a îmbrăcat tricoul rezervei de portar Nuno Claro, a avut două intervenţii reuşite în minutele în care a stat în poartă, reuşind să păstreze avantajul minim pe care tot el l-a asigurat ardelenilor, care rămân lideri în clasament, după victoria de la Târgu Jiu.

La meci au asistat 7.000 de spectatori, între care 300 de suporteri ai formaţiei CFR Cluj.

Unirea Urziceni - Poli Iaşi, scor 1-0

Echipa Unirea Urziceni a învins, duminică, scor 1-0 (0-0), formaţia Poli Iaşi, într-un meci în care a marcat pe final de joc, prin Marius Onofraş, menţinându-şi, astfel, invincibilitatea pe teren propriu. În minutul 40, fundaşul echipei Poli Iaşi, Radu Ciobanu a şutat la poartă din interiorul careului, mingea l-a lovit în figură pe Galamaz şi a ricoşat în bara din stânga portarului Bogdan Stelea.

Unirea Urziceni a marcat golul victoriei în minutul 88, prin Marius Onofraş. Acesta a înscris cu capul, din interiorul careului mic, după ce a câştigat un duel aerian cu Cristian Munteanu, la numai un minut după ce coechipierul său Marius Bilaşco trimisese mingea în bară.

FC Vaslui - Gloria Buzău, scor 4-1

Formaţia FC Vaslui a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (3-0), echipa Gloria Buzău, într-un meci în care Marko Ljubinkovici a marcat trei goluri, urcând astfel pe primul loc în clasamentul golgheterilor.

Golurile au fost înscrise de Marko Ljubinkovici '24, '38, '73 şi Dino Eze '45 (autogol) pentru FC Vaslui şi Alin Liţu '54 pentru Gloria Buzău.

Ljubinkovici a ajuns, datorită celor trei goluri marcate duminică, la cifra de 11 reuşite în actualul sezon.

FC Vaslui a deschis scorul în minutul 24, după o incursiune pe partea stângă a lui Frunză, care a centrat de la marginea careului de 16 metri, iar Marko Ljubinkovici a reluat din aproximativ 7 metri în poarta buzoienilor.

În minutul 38, gazdele au înscris din nou, tot prin Ljubinkovici, cu o reluare din 6 metri, după o centrare a lui Gheorghiu.

FC Vaslui a mărit diferenţa de pe tabela de marcaj în minutul 45, când, la un şut al lui Bukvici de la marginea careului de 16 metri, mingea a fost deviată de Dino Eze în propria poartă.

În minutul 54, Gloria Buzău a marcat, după un contraatac finalizat cu un şut al lui Alin Liţu.

Ljubinkovici a reuşit hattrick-ul în minutul 73, când a reluat de pe linia de 6 metri după o centrare a lui Frunză de pe stânga.

La partidă au asistat aproximativ 5.000 de spectatori.

Clasamentul Ligii I este următorul:

1. CFR Cluj 10 7 3 0 16 - 7 24 (+9)

2. Poli Timişoara 10 6 3 1 22 - 16 21 (+6)

3. Unirea Urziceni 9 6 2 1 16 - 8 20 (+8)

4. FC Vaslui 9 5 2 2 16 - 9 17 (+5)

5. Rapid Bucureşti 8 4 4 0 13 - 7 16 (+4)

6. Steaua 8 4 3 1 6 - 3 15 (+3)

7. Gloria Bistriţa 10 4 3 3 13 - 14 15 (+3)

8. Dinamo Bucureşti 8 4 2 2 14 - 9 14 (+2)

9. Oţelul Galaţi 9 4 0 5 13 - 15 12 (-3)

10. Ceahlăul Piatra Neamţ 9 4 0 5 10 - 12 12 (0)

11. Pandurii Târgu Jiu 9 3 1 5 9 - 9 10 (-5)

12. Poli Iaşi 9 3 1 5 11 - 14 10 (-5)

13. UTA Arad 10 2 3 5 10 - 13 9 (-6)

14. Universitatea Craiova 10 3 0 7 8 -13 9 (-6)

15. Gloria Buzău 9 2 2 5 4 - 14 8 (-7)

16. Farul Constanţa 8 2 1 5 4 - 10 7 (-5)

17. Dacia Mioveni 9 1 3 5 8 - 13 6 (-6)

18. Universitatea Cluj 10 0 3 7 12 - 19 3 (-12)."
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea Cluj, nici o victorie în zece etape.
 Vizualizări articol: 447 |